1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Право на заштита на имот

Дискусија во 'Правни совети' започната од Vasko-St, 23 февруари 2012.

 1. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Pocituvani pravnici. Eve edno prasanje vo vrska so zastita na imot, kolku sto jas znam so ustavot na RM pravoto na zastita na imot e zagarantirano. Vo slucajot za koj bi sakal praven sovet se raboti za licen nedvizen imot podrumska prostorija vo zgrada. Kako sto na site ni e poznato pomosnite prostorii vo zgradite se cesta meta na kradcite. Na eden moj sosed obivanjeto na vratata i cestite krazbi mu dojdoa preku glava taka sto resi svojot licen imot ( podrumska prostorija ) da go zastiti so sproveduvanje struja na vratata i prozorot. Na vratata stoi natpis na hartija vo format A4 na koj e napisano : VNIMANIE ! VISOK NAPON . OPASNOST OD STRUEN UDAR.
  Me interesira koja e negovata odgovornost ako nekoj i pokraj predupreduvanjeto posegne po negoviot licen imot i pritoa nastane povreda ili smrt od struen udar i dali zastituvanjeto na licniot imot na vakov nacin e krivicno delo ?
  Blagodaram
   
  На kruger му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Advokatot

  Advokatot Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  6
  Pravo na zastita na imot

  уффф, тука има многу „зависи“. Треба да се видат повеќе аспекти за да се знае дали тој може да причини штета или не.
   
 3. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Pravo na zastita na imot

  Pozdrav advokat. Jasno mi e deka ima mnogu " zavisi ". Sepak sakav da prasam vo konkreten slucaj, ako nekoj posegne po imotot koj e zastiten na vakov nacin, so namera za protivpravno prisvojuvanje ili narodski kazano KRAZBA i pritoa dojde do telesni povredi ili smrt, koja bi bila odgovornosta na sopstvenikot koj resil svojot licen imot da go zastiti kako sto e opisano.
   
 4. Advokatot

  Advokatot Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  6
  Pravo na zastita na imot

  Најпрво дали подрумот е на крајот на ходникот? Ако да - нема никаков пробем. Едно ставно не причи никому. Ако не- има ГОЛЕМА пречка. Олеснителна околност е што има табла со натпис „висок напон“. Но тоа не ослободува од одговорност ако некој случајно се допре и добие „шижичка фризура“. Има и други работи но за нив може да збориме само во конкретен случај.
   
 5. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Da, podrumot e na krajot od hodnikot, posleden vo red, taka sto ne preci nikomu pri pominuvanje. Edinstveno nekoj so namera bi mozel da se dopre do vratata. Konkreten slucaj bi bil ako namerata e nasilno otvoranje na vratata poradi krazba. Blagodaram za odgovorite. Pozdrav
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.869
  Допаѓања:
  152.615
  Имам имот низ кој пред години и години е изградена улица.
  Самата улица зазима 14 квадрати од имотот.
  Сега ме убедуваат дека имам право од општината да си барам пари како надомест.
  Колку е возможно и вистинито ова?
  Во катастар стои дека е мое, што значи практично си имам 14 квадрати улица и ако сакам можам утре да отидам да го ископам асфалтот и да си направам шупа ако сакам.
  До душа, јас не ни знаев дека е мое се додека не отидов по имотен лист и ја видов фактичката состојба.

  Муабетов ми е начнат, затоа што сакам да го продадам овој имот и не сакам идниот газда да наиде на недоречености или па да профитира.
   
 7. Hauna

  Hauna Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Здраво. Ако сеуште има некој активен овде и барем малку познатство околу овој случај. Еве вака значи сакаме да ја продадеме куќата но братот на татко ми прави проблеми никако неможеме да ја продадеме бегат луѓето штом го видат. Па сакам да прашам дали има некаква шанса да ја продадеме на државата? Фала многу.