1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Практична работа (Практиканство)

Дискусија во 'Барање работа' започната од Polsko, 6 март 2015.

  1. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
  2. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас сега идам од агенцијата, се пријавив и јас, не очекувам дека ќе ме побараат, не е прв пат да се пријавам и да не бидам повикана.
     
  3. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    И јас претходно се имав пријавено ама не ме повикаа
     
  4. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    и мене денес ми стаса порака од агенцијата за вработување ме интересира дали работодавачот го избираме сами или пак тоа го прави агенцијата ? кој знае детално нека објасни
     
  5. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.780
    Претходниот пат кога имаше оглас за практиканство, јас отидов во Агенцијата со намера да се пријавам, а тие ми кажаа дека треба јас сама да си најдам компанија каде би одела на пракса, па потоа таа компанија да достави барање до агенцијата, инаку вака џабе било да ме запишуваат бидејќи не им се јавувале фирми. Исто така ми рекоа и кога прашував за субвенционираното вработување.
     
  6. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Пак јас да ја активирам малку темава....прашање до оние што знаат дали работовачот е обврзан од државата после праксата да не вработи или пак не? (бидеќи го дознав ова од неофицијални извори)
     
  7. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Оваа прoграмa одбезбедува тримесечна практична работа на невработените млади лица, со завршено средно и високо образование при што АВРМ финансира 6200 денари месечно со платен персонален данок и осигурување при повреда при работа, а компаниите немаат никаква обврска да ги задржат практикантите.

    Еве што најдов јас.. на официјалната страна на АВРМ пишува дека практикантите се плаќаат по 6.200 ден. а мене вработената во нашата Агенција ми рече се плаќале по 5.500 ден.
     
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    А погоре пишува дека е 5030 ден ...
     
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Изгледа зависи и до местото каде си практикант, што знам :?:
    на официјалната страна на АВРМ е пишано по 6.200 ден.
    мене ми кажаа 5.500 ден.
    а тебе ете 5.030 ден.
     
  10. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Првиот пат кога објавија оглас за практиканство мислам дека не беа многу заинтересирани компаниите.
    Тие и онака ништо не губат само добиваат. Зашто парите што ке ги земааат практикантите ги плаќа државата.
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Оваа практична работа важи само за оние што немаат работно искуство и стаж од ниту еден ден.
    Јас познавам луѓе што оделе а му плаќале по 4500 денари.
    Дали некој знае некоја практична работа за оние што имаат стаж ?
     
    Последна измена: 10 март 2015
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.780
    6200 ти плаќаат комплетно, од кои скоро 1000 ден одат на персонален данок и на осигурување при повреда на работа, а 5000 и нешто остануваат чисти пари за практикантот. А зошто компаниите не се заинтересирани за примањње практиканти, кога тие ништо не даваат од свој џеб, се е платено од АВРМ, а тие можат да добијат плус работник за период од 3 месеци, не ми е јасно.
     
  13. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    Имам одено на пракса во Народна Банка и во ЕВН. Двете пракси траеа по 1 месец со тоа што во Народна Банка праксата беше неплатена а во ЕВН ни платија по 4000 ден за тој еден месец.Исто така ми се јавија за пракса и од ОНЕ ,таму праксата траеше 3 месеци и беше платена 6000 ден месечно но јас ги одбив.

    Фирмите кои нудат пракса не се задолжени после тоа да го вработат практикантот но е доста поволно тоа што ЦВ останува кај нив па има можност кога ке се отвори работно место да го повикаат него.Мене тоа ми се случи во ЕВН кога после 2 години од моето практицирање без да аплицирам на нивни оглас ми се јавија они самоиницијативно да ме известат дека има слободно место во секторот каде што сум идела на пракса и да ме прашаат дали сум заинтересирана за вработување таму. Исто така конкретно за ЕВН знам многу од лугето што имаат одено кај нив на пракса дека после тоа ги имаат задржано,можеби не одма по завршувањето на праксата но знаат и после некој период да се јават.

    Исто така ми се имаат јавено и од Тутунска банка за пракса која и таму како и во Народна Банка беше неплатена ,но морав да ги одбијам од лични причини иако знам дека и во Тутнска многу луге кои им иделе на пракса после тоа и ги имаат вработено.
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.780
    @SuperGirl24 на кој начин аплицираше за пракса во компанииве, имаа претходно ставено оглас за пракса или самоиницијативно, и одеше лично или само им праќаше свое ЦВ со назнака дека е за пракса. Прашувам и за ОНЕ и за Банкиве.
     
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    @hello-kitty.90 За Народна Банка имаше оглас на Правен Факултет (моментално на Правен мислам дека има за Окта оглас) ,за ОНЕ и Тутунска има на нивните страни формулари да си ги попуниш и да им испратиш информации па они ќе ти се јават,за ЕВН секоја година има оглас за пракса повторно на нивната страна во делот Практична работа.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    minatata godina se prijaviv
    i ne me viknaa

    pa jas im otidov i gi prasav so se desilo, mi kazaa deka nitu edna kompanija ne gi ispolnila uslovite da ima zgolemeno vrabotuvanje za poslednite 3 meseci i nikogo da ne otpustile prethodnata godina

    im kazav mene ne me interesira toa dajte mi iminja na firmi ako e mozno pa sam ke si baram
    mi kazaa edno ime na firma, se javiv kaj drugar mi kaza adresa na firmata i telefon
    otidov do adresata i im se javiv
    ispadna deka barale praktikanti ama od druga oblast/struka vikaat sigurno zgresile neso od agencija za vrabotuenje prasaj gi pak

    se vrativ u agencija za vrabotuvanje i probav da im objasnam
    ali gospogjata pocna histericno da se dere koj si mislam deka sum jas pa taka da ja kontroliram dali e tocno toa so go zbori.

    godinava pak se prijaviv, i gi zezav malku
    i kazav na gospogjata deka i godinava ke ima praksa i vrabotuvanja samo na vesti a u realnost niso
    pocna da se pravda epa ne ne
    sega gi pratele od evropska unija pa firmite ke se prijavuvale cela godina

    sepak iam predcustvo deka ke bide dlabok dopeshit
    kako so e celata drzava
     
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.780
    Ама нели овие огласи за пракса кои ги ставаат на страните на факултети важат само за студенти, бидејки треба упатница од факултет?
     
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    За да можеш да оствариш ПРАКСА во било која фирма мора да си редовен студент на додипломски студии или на постдипломски за што ти бараат потврда од факултетот .Дипломирани студенти НЕ СМЕАТ да примаат и не примаат.Само редовни студенти.Дипломирани може да волонтираат а не да практицираат.Има разлика помеѓу тие два односа.Дипломирани не смеат да ги држат како практиканти. Затоа е најдобро додека си студент да си обавуваш пракса која најчесто е во летниот период.
    Ова е општо за праксите кај нас на кој принцип функционираат да не се чудите ако аплицирате како дипломирани негде а не ви се јават.Ова за преку огласов на АВРМсигурно е некоја посебна програма штом е за лица до 29 год. и не знам како им е замислено и на кој начин би функционирало.
     
    Последна измена: 11 март 2015
  19. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Јас ќе одам на пракса во банка, ама сеуште се размислувам во која. :?:
    Како си задоволна со праксата во НБРМ? Ти даваа работни обрвски или воопшто не ти обрнуваа внимание? Може да се научи нешто?
     
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    Народна Банка (неплатена пракса- Лично мене од акпект на учење НБРМ воопшто не ми се свиѓаше бидејки не ни даваа ништо да работиме под изговор дека се им е доверлива работа и дремевме ко мисири 8 работни саати. Едино нешто добро е приликата барем на еден месец да се биде дел од таква институција и да се осети работната атмосфера на такво место. Сепак не секој има можност да стапне во НБРМ а не па да работи таму. Добрата работа е што во ЦВ ке ти стои па многу работодавци пагаат у несвест коа ке видат дека си идел таму на пракса.
    ЕВН (платено 4000 ден.)- Моето омилено место од сите пракси. Се работи 200 на саат од самото влагање во канцеларија па до завршувањето на работното време. Мене лично ми се погодија и колегите нешто што е многу битно и сепак особено важно што постојано беа спремни да ми помогнат со што и да ми треба па макар и 200 пати да им го поставам истото прашање. Како што кажав ако е среќата на ваша страна ЕВН има пракса да им дава предност на практикантите при вработување во однос на останатите. Се на се презадоволна сум од нив.
    Телеком (не знам како заборавив да го спомнам -платено 1200 ден)- Мојата пракса траеше 3 месеци и тука исто како и во ЕВН се работи рамо до рамо со вработените таму.На своја иницијатива ако сакаш да се покажеш можеш да останеш и прекувремено но и немораш.Доколку ти требаат слободни денови за полагање ги даваат без проблем но треба најмалце 2 дена однапред да им најавиш на кој ден нема да доаѓаш на пракса и нормално да не е тоа многу често (секоја недела да бараш слободни денови). Телеком исто така знаат да си ги задржат практикантите за вработување бидејки сите знаеме дека огласи не пуштаат , но таму на пракса многу тешко се влага така да треба ептен ептен многу среќа или убаво ЦВ ептен да ги импресионираш па да те земат. Мене ми се посреќи коа ми ги видоа предходните 2 пракси особено беа импресионирани од моментот за НБРМ.
    Стопанска Банка(платена 1200 ден)- И тука праксата траеше 3 месеци како во Телеком.Во поглед на работа и на учење заависи со какви колеги ке се погодиш во канцеларија и дали ке сакаат да ти укажат шанса да те научат нешто или за се ке ти викаат дека се доверливи информации. Ја сум така-така задоволна ,не ми беше нешто посебно во споредба со предходните две.

    Се надевам дека помогнав.
     
    На buttercup5 и Elena69221 им се допаѓа ова.