Пратки по пошта

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 22 јуни 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со брзата пошта?
  Доколку треба да пратам во друг град во Македонија, што и како треба?
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Брза пошта...пратки

  Еве ти ваму информации, мислам дека ќе ти бидат од корист
  http://www.dhl.com.mk/mk.html
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
 4. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  193
  Брза пошта...пратки

  Znae nekoj za kolku vreme moze da pristigne pismo isprateno po brza posta od Mk vo Germanija? :^)
   
 5. jgkm

  jgkm Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  dali ke mi stigne pismoto?

  zenski, prativ cestitka na prijateli, ama pri adresiranje ne ja napisav drzavata, samo adresata i 1000 skopje, dali ke stigne pismoto?
  :(
   
 6. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  dali ke mi stigne pismoto?

  Би требало кога си пишала Скопје, треба да се знае дека е во Македонија. :?:
   
 7. Moschino

  Moschino Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  17
  dali ke mi stigne pismoto?

  Би требало да стигне!
   
 8. jgkm

  jgkm Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  dali ke mi stigne pismoto?

  fala vi, veke edna od drugarkite ja dobi cestitkata haha, 10 dena posle Nova godina :D
   
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.911
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Дали постои некој начин писмо да стигне до Германија побрзо од 2 недели?
  Брза пратка ваква таква... има некој начин?
   
 10. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.637
  Општи прашања

  DHL провери
   
 11. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.990
  Општи прашања

  Јас праќав за Шведска преку DHL, платив околу 2500-2700, ми рекоа стига за најдоцна три дена, а веќе наредниот ден од факултетот добив меил дека го добиле. Инаку имаше ограниченаа грамажа, сега не ми текнува точно до колку грама можеше, како и да е јас пуштив доста дебел плик, со еден куп документи во него, само програмата од факултет опфаќаше некои 30 страници. Многу се фини, можеш и меил да им пишеш, одма ќе ти вратат или ќе ти се јават :)
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.525
  Брза пошта...пратки

  Дали некој знае како се вика вработениот во брза пошта што разнесува во регионите крушево, битола ,и селата , дечкото бесе некаде 27 28 години со црна коса и ми зеде пари повеке отколку што треба ми зеде 250 денари за три книги пратени а требало 130 ден. немие за парите оти ме прај будала ми е .
   
 13. Doris-Sk

  Doris-Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  33
  Општи прашања

  Девојки сакам да пратам писмо во Перу.
  Дали ќе стигне? Што мислите вие?
  Имате ли праќано писмо во Јужна Америка? И од прилика колку би ме коштало?
  Ако некој може нека ми помогне. Благодарам. :)
   
 14. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  6.327
  Општи прашања

  Може некој да ми објасни како да пратам писмо до друг град, во Македонија и колку пари е?
  Ич не сум праќала до сега, а морам итно да пратам...
   
 15. vw-girl

  vw-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  162
  Општи прашања

  зависи од тежината и дали ке биде препорачано или не. не би требало да е повеќе 70-80 денари. јас немам праќано во земјава писма кај нас, ама имам праќано честитки на братучеди и тоа од оние потешки со музика и чуда внатре препорачано за 150 денари во германија, што значи овде би било мнг поефтино.
  се надевам отприлика помогнав ;)
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 16. rak4estip

  rak4estip Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  228
  Девојки сакам да пратам писмо.Дали ќе стигне ако се знае адресата(без број на куќа/зграда) градот името и презимето на примателот? Имате ли праќано такво писмо?
   
 17. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Може помалку од една недела да стигне пакет до Барселона? :?:
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.255
  Сакаш да кажеш дека не го знаеш градот и државата!?!?! Нема да ти го земат во пошта ако не напишеш.


  Мислам дека не. 10-14 дена
   
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.296
  Пол:
  Женски
  Јас пратив по пошта музички честитки за Нова Година. За секоја честитка ми земаа по 18 денари. Ги мерат пратките на дигитална вага и според тежината ја одредуваат цената.
   
 20. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  760
  Општи прашања

  Женски кај можам да видам колку чини пратка т.е пакет до Африка?