1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Serhan

  Serhan Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2016
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  .....ајде да зборуваме за. христијансвото.
  Останатите религији_прашуват за хритијанството.
   
 2. goodnesswithin

  goodnesswithin Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  53
  Дали полигамијата е дозволена во Христијанството?
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.814
  Допаѓања:
  29.620
  Пол:
  Женски
  Јас како што знам во Христијанството не е дозволена,иако Давид и Соломон имале повеќе жени.Давид го напишал 50от покајнички псалм.Поправете ме ако грешам:)
   
  На goodnesswithin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.539
  НЕ

  а) Бракот е воспоставен од Господ Бог

  “И рече Господ Бог: не е добро за човекот да биде сам; да му создадеме помошничка, слична на него… и Господ Бог создаде жена… и ја доведе кај човекот…” (1. Мојсеј (Битие) 1:18, 22)

  “Подобро е да се двајца, отолку еден сам, зашто ќе имаат взаемна полза еден од друг; ако едниот падне, другиот ќе го подигне” (Проповедник 4:9-10)

  б) Бракот е одвојување и присоединување

  “Затоа ќе го остави човекот таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја; и обата ќе бидат едно тело.” (1. Мојсеј 2:24)

  в) Бракот е света институција

  “Бракот треба да се почитува од сите. Мажот и жената да ја чуваат својата интимност без неверства, зашто на блудниците и прељубниците ќе им суди Бог!”(Евреите 13:4)
   
  На Naked Gun, PaLaVa, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 5. goodnesswithin

  goodnesswithin Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  53
  За да кажеш НЕ со ГОЛЕМИ БУКВИ ти треба да имаш доста големи докази за тоа. Остави настрана тоа од кого бил воспоставен бракот или дали е света или пресвета институција. Дали имаш докази дека полигамијата е забранета?
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mhhm

  Mhhm Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.140
  Допаѓања:
  290.625
  Пол:
  Женски
  Па посочи ни ете христијанин кој законски оженил 2 жени!
  Можеби тогаш ке го добиеш и одговорот
   
  На kjukli, Bitter-Sweet, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.435
  Пол:
  Женски
  Не, тоа е само привилегија на исламот каде жената се третира како предмет кој треба да му служи на мажот.
  Не мора законски, дури и не законски многу мал број христијанки се спремни да прифатат да бидат една од..
  Има во америка католици кои имаат многу жени, но кај православните христијани тоа е минорна бројка. Можеби затоа што православните христијани не многу повее еманципирани од останатите.
   
 9. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.112
  Мене ме интересира дали иконите се дозволени, т.е. дали е дозволено да се молите и да ги величите?
  Незнам каде прочитав дека не се, а и Шведска кога бев посетив неколку цркви и во ниту една немаше икони.
  И исто за исповед сакам да прашам дали кај поп можете да се исповедате и после добивате некоја леснина или како? :)
  (Ова со исповед на филм го имам видено :$, Охрид баш во една црква прашав дали имаа место за исповед сакав да го видам и ми рече дека во христијанството нема такво нешто а низ темиве некаде прочитав дека имало.)
   
  На Victorian и rose60 им се допаѓа ова.
 10. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.435
  Пол:
  Женски
  @Rose96 Кај православните христијани има икони во црквите пред кои лугето се молат, додека во католичкити цркви каде ти најверојатно си била таму нема икони. Во католицизмот се е сконцентрирано околу Исус и Дева марија, додека во христијанството има многу светци на кои лугето се молат.
  Дали ќе почувствуваат олеснување после исповедта тоа е индивидуално, зависи колку се религиозни и колку веруваат во тоа сто го прават. Во христијанството нема посебно место за исповед туку попот става дел од мантијата заборавив како се вика тој дел, на главата на верникот кој клечи пред него и се исповеда.
   
  На SV1911, Bitter-Sweet, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Mhhm

  Mhhm Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Има икони да, одговори една членка погоре.
  За исповед- прво тој кај што сакаш да одиш на исповед треба да има дозвола за исповедник, а може да е монах или поп. Има одредени услови кои треба да се исполнат пред да одиш на исповед - се читаат молитви, во некои случаеви и духовно /или телесно постење може да претходи. На самиот чин доколку не сакаш, не мораш да изговориш ни збор, може едноставно да молчиш или да се молиш. Исповедникот е твојата врска со Бог и преку исповедникот Бог ги слуша твоите мисли, ја чувствува твојата верба во Него. Но секако може и да разговараш со исповедникот.
  Мене лично исповедањето ми помага да се смирам и да ги поднесам секојдневните предизвици. После чинот се чувствувам олеснето, исполнето, среќно. Но, да напоменам, дека ми требаше многу време да дојдам до тоа.
   
  Последна измена: 1 јуни 2016
  На Rama, Rose96 и Victorian им се допаѓа ова.
 12. Serhan

  Serhan Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2016
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  Како христијаните го замислуваат својот :БОК (Господ) опишете го на подобар појасен начин
  1:дали е роден
  2:дали е машко или женско
  3:дали има жена или пак маш.
  4:дали има деца.
  ...........чекам одговори.........
  Па ке прашам друго.
   
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.140
  Допаѓања:
  290.625
  Пол:
  Женски
  Ке ти одговорам кога соодветно ке научиш да пишуваш
  БОК?шо е тоа
  МАШ? А ова шо е
   
  На cooll, Jason123, SV1911 и 16 други им се допаѓа ова.
 14. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.435
  Пол:
  Женски
  Ова е веќе безобразлук и потсмевање на верата на 90% од членовите. А вашиот бог маж е или жена?
   
  На kjukli, poenta, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Mhhm

  Mhhm Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Јас, како христијанка, не го замислувам мојот Бог, јас го чувствувам Него како дел од себе, како мој внатрешен глас, кој ми дава мир, спокој, добра мисла и намера, ми дава радост и ми дава тага, ми овозможува да искусам добро и зло за да знам да ги разликувам и разграничувам.
   
  На Naked Gun, Capricorn96, SV1911 и 12 други им се допаѓа ова.
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.814
  Допаѓања:
  29.620
  Пол:
  Женски
  Чекаме да се описмениш па ќе ти одговориме се.
  Бог никогаш не бил виден и навредливо е да се замислува Бог во физичка форма.За Исус Христос се вели дека е Син Божји.
  МаШ и БоК не постојат.Има маЖ и БоГ
   
  На Naked Gun, eloves, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Mhhm

  Mhhm Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Не е тој толку безобразен, колку што јас би можела да поднесам! Бог ми дава сила и трпение да ги издржам неговите намери на овој форум оти го читав во темата за исламот,дури и на таа тема е помалку информиран од мене ;)
   
  На okcenzi, Rama, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  господ е роден од дева марија се воплотил од светиот дух бес семено. Бог е маж . Бог нема жена бидејчи тој е бог во три лица отец син и свет дух. Не господ нема свои деца но сите ние сме деца на отецот
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.814
  Допаѓања:
  29.620
  Пол:
  Женски
  Исус Христос е роден од Дева Марија и се вели дека е Син Божји.Пишав погоре дека е, навредливо Бог да го замислуваме во физичка форма.
   
 20. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  да но христос е од дух и тело и е маж
   
  На Strumka22 и Feminka22 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.