Прашања на интервју за виза во Американска амбасада

Дискусија во 'Барање работа' започната од @lex, 11 септември 2015.

 1. @lex

  @lex Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки, ако има некој искуство околу оваа тема нека сподели нешто...
   
 2. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  За кој тип на виза зависи
   
 3. @lex

  @lex Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  J1 виза за work & travel
   
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.535
  Допаѓања:
  126.126
  Пол:
  Женски
  Прашуваат најчесто зошто одиш, со кој одиш, што ќе работиш, дали ќе се вратиш освен сега ако не ги смениле прашањата. Ќе те прашаат на англиски секако.
   
  На Nellie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  Епа за Ј1 стандард прашања што ги прашуваат се за правата дали имаш прочитано, има една брошура ќе ти дадат од агенција, која година си на факултет, уште колку испите имаш за полагање до крајот на студиите и кои се твоите планови во иднина. Е сега зависи од твоите оценки и положени/ неположени испите може да имаш и потпрашања, ама најмногу зависи од тоа што ти ќе кажеш. Јас сум била досега 3 пати секогаш било кратко и без многу прашања.
   
  На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. @lex

  @lex Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали некоја од вас била и како поминала на интервјуто?
   
 7. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  Ти пишав бев три пати, првата година каде ќе одиш, што ќе работиш, што студираш одговорив, и ме праша за правата тие за брошурата дали ги имам прочитано и дали ги знам и толку.
  Другите два пати само ме праша зошто се враќам на истото место и што планирам откако ќе се вратам во Македонија, зошто бев 4 та година и на крај третиот пат ме прашуваше за магистерските колку испити имам вкупно кога ќе ги завршам.
   
  На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
  a dali ima prednost garantno pismo od rodnini ako ti pratat ??? I dali ima shansi pri kraj na studii ako si da ti dadat viza ili e poteshko taka ??? Fala odnapred :)
   
 9. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  Мислиш за Ј1 виза или сакаш со туристичка виза да одиш, бидејќи ако веќе имаш писмо од роднини тогаш ќе биде туристичка виза
   
 10. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
 11. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  Ако одиш со Ј1 виза што е студентска виза тогаш немаш потреба од писмото и од спомнување на роднините , зависи колку сте блиски роднини. За Ј1 потребно ти е да си ок со положени испити, и да немаш многу заостанати испити. Документи што ќе ти требаат ти се потврда за редовен студент и уверение за положени испите и индекс, другите документи ти ги даваат од агенција. А за туристичка виза ако аплицираш со писмото/ поканата од роднините ако си сеуште на факултет не ни пробувај, мали ти се шансите, поверодостојно е да си вработена, со имот. Затоа ако имаш можност за Work and Travel пробај така. Па понатака ќе си искористиш за туристичка.
   
 12. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
  fala na sovetot :)
   
  На Nellie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. PMara

  PMara Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  За Ј1 студентската виза поарно не кажувај дека имаш роднини, ќе те вратат 90%. Најбитното на интервјуто е да им покажеш дека ти ќе се вратиш и нема да останеш таму. Ако кажеш дека имаш роднини тогаш
  ќе мислат дека ќе останеш кај нив. Исто така битна им е финансиската состојба, да видат дека не одиш таму за пари (пак за да не останеш) туку за прошетка и дека ќе се вратиш. Исто така го гледаат и англискиот. Кога јас бев на интервју бев последна и седев на столче што е на 1 метар од шалтерот каде не интервјуираа. 90% од луѓето што одговараа со yes и no ги одбија. Имаше и некои кои беа под стрес, се тресеа, исто така ги одбија. Најбитно е да бидеш позитивен, насмеан, расположен и со јасни одговори кои не се само со да и со не. Моето интервју дали траеше 1 минута, ме прашаа каде ќе одам, што ќе работам, која година сум, што факултет учам и толку (плус ми се падна кинезот кој беше страв и трепет за сите, но мислам дека веќе не е таму). Со среќа :)
   
 14. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  За разлика од пред 3 години сега има нова постава на конзули и не на сите им трае интервјуто 2 мин, или си поминуваат со 2 прашања. Секој си е посебен случај.
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Дали некоја знае по што ги бираат дали да одат или не?
  Таму знам дека ако те одбијат не ти ја кажуваат причината.

  А како што дознав од други луѓе, тие преценувале кој ќе оди уште пред да дојдеш на интервју.

  Знае ли некој по што гледаат?

  Сакам да аплицирам за школување таму. Ама многу ме загрижува тоа со визата.
   
 16. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  2.193
  Пол:
  Женски
  Нешто повеќе ако знае некој за Б2 виза ? На колку време ја даваат, кои се прашањата, ме интересира каде ги плаќате тие 160 долари, дали таму во амбасада или од претходно на сметка ?
   
 17. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  Се плаќаат на нивниот сајт со картичка или со уплатница во Комерцијална банка, ама и за уплатницата треба да имаш веќе account .
   
  На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  2.193
  Пол:
  Женски
  Сметката мора да е на Комерцијална ?
   
 19. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.660
  Допаѓања:
  143.537
  Не мора да имаш сметка во ниедна банка, доволно е пари да имаш..
   
  На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bisera24

  bisera24 Нов член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  zdravoo lugjee sa ve prasam ima li nekoj sega shto bil vo amerika preko work and travel da kazhe kako odi so vizite povekjeto davaat odbivaat?