Праќање пари од странство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anakonda88, 18 јуни 2016.

 1. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Не видов ваква тема , ако има слободно клуч :D
  Ме интересираат повеке информации за пракање пари од странство во МК , која варијанта е поефтина ,побрза, покорисна ,посигурна и итн . WesternUnion ,MoneyGram , директно пракање пари на трансакциска сметка и сл.И која е максималната сума која може да се прати???
  Би требало на форумов да има странски печалбари па нека споделат лични искуства .
  Секое мислење е добредојдено :)
   
 2. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  60.046
  Пол:
  Женски
  Јас праќам преку мултимат во банка,електронски внесувам податоци и стигаат одма.Инаку провизија е 5 евра по трансакција.Максималната сума е секаде различна и варира од банка/земја и сл.Отвори на било кој банкарски сајт на бараната држава и ке си најдеш се;)
   
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  5евра е провизија за секоја сума ?
   
 4. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Преку MoneyGram (од Австралија до МК) за секои 1000 долари треба да платиме провизија од 60 долари.
  Ама мислам дека е различно во секоја држава.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Дали сите банки во Македонија соработуваат со MoneyGram?
   
 6. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  60.046
  Пол:
  Женски
  До 1000 евра/франци
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. honesty

  honesty Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  284
  Слободно може кај мене да ги пратите, ќе ви пишам сметка во инбокс :)
   
 8. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  85.511
  ТТК Бaнкa, Алфa Бaнкa...зa други незнaм
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.757
  moze da se podignat pari prateni preku moneygram vo bilo koja banka,ili bilo i kade da ima moneygram (primer vo mojot grad moneygram ima vo edna fotokopirnica)
  za suma do 300 evra zemaat 15 evra.
  westernunion e dosta poskapa,spored mene.
   
  На joy1 и anakonda88 им се допаѓа ова.
 10. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  85.511
 11. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  проверив но земјата од каде што треба да се испратат парите не е во мрежата на MG ....
  Некоја друга варијанта?
   
 12. pink95

  pink95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  Money Gram за секои 100 долари 12 долари провизија. Најбрзо е и може да се подигнат во секоја менувачница или банка што има Money Gram.
   
 13. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Машки
  хмм, па да кажам и јас нешто, дали се обидовте со SWIFT, тоа е доста стар и доста ефтин начин на праќање и примање на пари преку банките :?:
   
 14. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  подетално ако може :)
   
 15. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Машки
  па, swift-от е преку 20 години применуван банкарски систем на трансфери помеѓу банките. Колку што знам провизиите беа доста ниски. Инаку сите наши банки се во swift системот, колку ми е познато. Мислам дека беше начинот праќање од сметка на сметка. За повеќе информации да прашаш во некоја деловна банка.
   
 16. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.264
  Пол:
  Женски
  директно на трансакциската у банка шо ти е, направи ја само да биде и девизна ако не ти е, на тој што прака ке му кажеш покрај основните податоци и IBAN i SWIFT код кој ке ти го дадат од банката, ефтини се провизиите, некоја си минимална сума
   
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  да знам , али после треба примателот на пари да ги пријави тие пари во Ујп , па постои можност да се плати данок....
  МГ и ВУ се добри но едната високи провизии другата ја нема во мрежата во земјата испракач ... :/
   
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.264
  Пол:
  Женски
  не треба данок да се плати ако ти ги прака физичко лице
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Во банката кога ке се подигнат парите прво бараат потекло на парите (за поголема сума кажувам над 300-400 евра) , и доколку работи испракачот треба договорот од работа да им го прати на банката и тек тогаш тие пари ке се книжат а додека не стигне договорот тие се блокирани . Потоа и тие пари одат во даночна пријава во Ујп , ВУ и МГ се ок (само промерот што го напишав погоре) бидејки за 10 минути се завршува работа , не треба да се кажува потекло на парите и не се книжат (што значит нема никаков данок на тие пари колку и да е сума) , па барав некој безболен и безглавоболки начин за трансферот
   
 20. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.264
  Пол:
  Женски
  Ова у стопанска да не е ваква процедурата. Мене коа ми пракале ми пракале по околу 2000е, само првиот пат ми се јавија да ме прашаат у каква сродство сме со испракачот и толку, Во тутунска имам сметка. Ваква процедура никогаш сум немала.
   
  На dunika, joy1 и anakonda88 им се допаѓа ова.