1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите денови од брачниот живот

Дискусија во 'Брак' започната од Snow-Queen, 26 април 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.998
  Пол:
  Женски
  Ајде споделете искуства,...како ви поминаа првите денови т.е. период, ете и првата година? Ваши впечатоци,случки...? :) :)
  Кои ви беа првите проблеми, како се снаоѓавте во улогата сопруга?
   
 2. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.979
  Исто како и пред брачниот живот, само што сега ја носам титулата ``мажена``, инаку ништо друго не е сменето, исто како и кога бевме во врска, не сум ниту јас ниту мм сменет, се е исто , освен што сега имаме и принова па е уште поубав мојот брачен живот, а се надевам и на мм ;)
   
 3. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  токму ова најмногу ме плаши како ќе се снајдам во нова куќа нова средина се ново...
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.373
  Пол:
  Женски
  Тие денови ми беа како и оние денови пред да се омажам. Само што сега сум мажена пред законот и носам друго презиме. Друго ништо не е сменето. Јас се чувствувам како да не сум во брак.
   
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.845
  Пол:
  Женски
  Аууу каква ми била првата година, хаос, хаос.....најтешка година во целиот мој брачен живот.

  Прво само што направивме свадба, без никого да консултира, свекор ми организирал ловечки викенд во планина со мм, негов пријател и син му.
  Свадбата завршува и утредента свекор ми му кажува на мм да се спрема ќе одел со тој и тој на лов и ќе се врателе за 4-5 дена. Мм се израдува, а јас останав ваква :^) :@ WTF
  Значи не поминале 48 саати, а мм треба да оди на лов, а јас за да не ми биде досадно да си се вратам дома т.е. да одам кај мајка ми и татко ми. :^)
  Се спротиставив одма и изреагирав бурно, одма пред сите реков нема шанси да оди, уште не сме се средиле од свадбата, се` е расфрлано, документи не се средени, јас сум трудна итн итн.... и ај да се враќам назад дома.
  А за што се лупаше во гради во матично и викаше-јесссс, бараше две пенкала да се потшише?.... за после само неполни 48 саати да ме врати назад?
  И како тоа свекор ми го запишал и ораганизирал лов без да се консултира со нас, како така без да размисли дали мене ќе ми смета неговото одење?...Го прашав и стариот како би му било нему зет му да му ја врати ќерката и да си го дигне г*от и да си отиде без неа. Како јас да му кажам на татко му дека се враќам дома, а мм ќе оди на лов...која неозбилност и детско понашање. :@ Демек немало да му пречи...па нормално кога си без памет. :fubar:

  Мм се налути демек еве сега сме во брак, па си ги покажувам забите и почнувам со забрани.
  Малку се смири тензичната атмосфера, се повлековме дома и му реков убаво да размисли дали сака оние неколку слободни денови од работа кои ги зема да ги помине со мене, да имаме меден месец (иако реално никаде немаше да одиме), да средиме некои нужни и итни неодложни формалности или пак сака да си ги помине со татко му во лов во планина, т.е да избега од мене.
  И да ми каже кој нормален би постапил така, да си ја остави тукушто венчаната жена т.е. да ја врати назад по само 48 саати. Ако грешам тогаш нека оди.
  Утредента ми рече дека сум во право.
  Кога дојдоа пријателите на свекор ми да ги соберат, мм им рече дека нема да оди, дека ќе остане да биде со мене, стариот пријател го чукна по рамо и онака го потапша по образ и му рече-алал да ти е, браво. И тоа не беше кажано иронично. Свекор ми побледе.

  Втората пречка беше кога старите се мешаа за се` што и да одлучевме. Сакавме парите од свадба да ги ставиме во банка, почнаа со солење памет дека ќе удрело инфлација и дека се` ќе сме загубеле. Да, навистина се загубивме, ама ги профуцкавме и самите не бевме свесни каде и како, едноставно се профукцавме.

  Следниот проблем беше кога свеки го наговараше мм моите да ми купеле спална. Адет било таткото на невестата да купи спална. Јас реков дека спална ќе ми купат кога ќе го добиеме станот кој требаше да ни биде свадбен поклон, а дотогаш нема да купам спална и да шетам од кирии на кирии и да ја кршам, па за џабе била купена. Стан не добивме, а со тоа ни спална.

  И ред други работи.
  Всушност нас проблеми и нервози ни ствараа неговите, најмногу мајка му, имам за тоа пишувано во соодветната тема.
  Најтешка година, уште проблеми надојдоа и кога се роди ќерка ми....не ми беше лесно ама ич, ем бебем што не спие, ем спремање испити, ем проблематични старци, ем маж кој не знае што да прави, кому да му угоди, на која страна да се сврти....и него не му беше лесно. :!:

  Сега кога си правиме ретроспектива мм вика да била некоја друга на мое место, после се` што преживеавме дека дефинитивно ќе го оставела. На тоа јас одговарав-се омажив од љубов и ќе те оставам само кога ќе престанам да те сакам, труди се да не ја изгубиш мојата љубов, а за секој проблем има и решение. Јас барем знам да ги решавам тактички. ]:) Ако нешто не знаеш како да го решиш-прашај ме мене. :lol:
  Често пати во друштво мм се зеза и вика-жена ми е правник и секогаше во право. :D

  Изгубив многу нерви, вложив многу во овој брак, но и многу добив. Секогаш се чувствував сакана, заштитена и сигурна, знаев на кого можам да се потпрам, добив добар пријател и пожртуван сопруг....некој цело време се бореше за мене и за нашето семејство, никогаш не ме остави на цедило, добивав подршка и бев охрабрувана за многу работи. Имавме проблеми, кој брак ги нема, ама секогаш наоѓавме заеднички јазик и секогаш решававме откако ќе го одмориме главите зашто со инает и усвитени глави ништо не се постигнува.
  Компромис и смирени живци, тоа е лекот, без доминантност и викање -јас така и така мислам и сметам....ако ти мислиш поинаку, кажи, ќе се договориме некако. И
  секс, многу секс :wasntme:
  И до ден денес е така.
   
  На crazylady, Dr.Zzz, Dust и 21 други им се допаѓа ова.
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.685
  Допаѓања:
  19.824
  Пол:
  Женски
  lolyata :^) леле бре кога другите се месат мегу маж и жена ми доајга да :@ :@

  кај мене вака-со него се убаво,романтиЧни веЧери јас и тој заедно и заедно и заедно :$ :$ е да де ;)

  ете тоа траесе една недела се додека не се вратија неговите од одмор и се разбира во една кујЧа кога се живее како е :^) јас како снаа ех де поЧит едно друго спрема нив и се,ама они по нивно нивно се до пред некој ден :^) кога си кажав дека и јас имам свое јас и готово е..
  со моето мажле сме пак јас и он заедно романтик и се така а со нивните само аха и нисто друго :geek: :geek:
   
 7. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  113.140
  Пол:
  Женски
  јас да си кажам право изгледа сум била родена под срекна звезда.уште од првиот ден од бракот си отидовме да живееме настрана сами во стан на моите кој претходно го издаваа а потоа во наредните 6 год.ни го отстапија .кираџии без кирија :lol: .благодарение на нив најубавите години си ги минавме сами. без мешанје од страна.година и пол без дете така да можевме комплетно да сисе посветиме еден на друг.пред три години се вративме во куката на свекрва ми ама на посебен спрат и не можам да се жалам пак си сме сами и си уживаме.мојата свекрва ни помага- ни одмага.статус кво позиција.ама не се жалам се навикнав.
   
  На Dust, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  177
  Ние уште од првиот ден сме си сами значи нема нешто поубаво од тоа никој ни да ти се меша ни да ти досага.Сите проблеми ти остануваат дома никој нема да те преслушува позади врата па да збори.Секој викенд сме си на гости на ручек кај родителите преубаво :D
   
 9. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.357
  леле јас баш ништо немам што да кажам.

  првите денови ги поминав во шетање со другарките (како да имам пишувано на темава ама не си го гледам мислењето) си ги средував документите и назад за скопје одморивме ден два и право на работа.

  уште малку ќе биде и година од кога се земавме се си е по старо, живи, здрави, среќни си функционираме нормално исто како и претходно.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.998
  Пол:
  Женски
  Буквално првите неколку дена беа исцрпувачки, бидејќи три дена по свадбата јас сеуште бев исцрпена,ненаспана и уморна. Нон стоп гости,...гужва. Од уморот време за нас двајца не наоѓавме - и тоа ме правеше тажна.
  Потоа кога поминаа тие денови беше поинаку, се погоди неколку вечери нон стоп шетавме одевме некаде...ние двајца :inlove: конечно ми се наполнија батериите што би се рекло.
  Па и на одмор си отидовме, и таму прекрасно си поминавме.
  Всушност како одминуваа деновите се подобро и подобро одше.
  Е сега тргна на работа од вчера, па ми е малку чудно што ми го нема по сабајле да си се изгушкаме за добро утро. Се враќа од работа нормално сака да одмори. И дури приквечер е времето кое можеме да си го споделиме.
   
 11. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  917
  Пол:
  Женски
  Се е толку прекрасно... љубов аххх љубов :inlove:
   
 12. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  917
  Пол:
  Женски
  3 месеци сме во брак, во куќата кај него сум ама не за долго, овие месеци треба да ни го довршат станот што е во и8зградба и ќе си бидеме сами :) И сега ни е преубаво ама сепак подобро е самички. Инаку премногу се сакаме, почитуваме и имаме голема меѓусебна доверба што е многу важно. :$
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  11.499
  Допаѓања:
  70.317
  Пол:
  Женски
  Првиве 5 дена од свадба не сме ги симнале насмевките од лице, морам да признаам воопшто не е едноставно наеднаш да смениш се заради тоа што си жена, ама јас да бидам искрена ништо не планирам да сменам, јас сум таа пред и после тоа фамозно ДА. Сеуште сме во заедница со неговите и сестра му, во најскора иднина нештата ќе се дефинираат конечно и ќе започнеме со планирање на домот, со опремување по моја желба, да го направам просторот пред се функционален. Голема среќа имам што неговите ми веруваат и ми дозволуваат да го кажам своето мислење како постручна во тоа поле. Но морам да речам, сите треба да си ги пуштат малку границите на дозволеното, не можеш да дочекаш се на нож и да бидеш лимун за некои работи, малку ќе преќутиш, малку тие ќе преќутат, на крај на краиштата мм го ставам во тесно ако влезам во дуел со свекрва ми, а кога едниот од брачните партнери е притиснат и другиот страда, да бидеме реални, ако мм е нервозен и јас ќе почувствувам.
   
  На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
 14. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  463
  Јас и ти слична приказна. :)
  Ние оддвај стигнавме во матично затоа што мм беше зафатен со работа, (немаше шанси да се ослободи така да и на денот на регистрација работеше)
  Така ни помина првиот месец. Постојано беше на службен пат, се враќаше уморен...Се смеам кога ќе помислам дека тогаш сме направиле бебе, одвај за тоа сме нашле време :lol:
  После тоа по некое време на одмор. Па назад на работа и тоа по цел ден (14часа на ден) па пак стара песна.
  Единствено време кое го имаме заедно е сабајле пред да оди на раб. го местиме алармот порано да имаме време да се изгушкаме (или барем да се гушнеме и да поспиеме уште малце свесни дека другиот е тука, дека сме си во прегратка (ако ме сваќаш што сакам да кажам) и навечер од сааат-два пред спиење...
  Ама нас тоа ни е нормално. Ние живееме заедно (сами) веќе 6 год (може и повеќе :?: ) и знам како одат работите. Ај уште малце па ќе работи само по 8саати на ден па ќе имаме повеќе време за нас а и да се спремиме за бебчето.За мене тоа е нешто што ми е потешко да се навикнам отколку тоа дека сум мажена, често се случува да заборавам и дека сум ама ова со бебево...долго време сме ние двајца, одговрни сами за себе, спиј кога сакаш, јади кога сакаш, кога ќе ти текне шетај...сега се треба да биде испланирано
   
 15. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.708
  Пол:
  Женски
  Јас со мм си седев верена од јули па до октомври (4 месеци ние си бевме само верени) и веќе се навикнавме еден на друг онака лабаво. Потоа откако се регистриравме пак исто, значи не осетив некоја разлика, освен тоа што имавме потпишано на лист хартија дека сме маж и жена. Но, ајде да си кажам за првите денови кога дојдов кај него како негова вереница. На почеток, нели, секогаш е тешко. Додека се навикнав на неговите, додека се запознавме убаво на почеток така срам ми беше за некои работи, си викав арно што одам на работа од сабалје до пладне. Со мм убав однос си имавме, но немавме некоја интима голема, бидејќи седевме на почеток со неговите па внимававме што правиме. Е, сега е сосема друго сами си сме на спратот уживанција. :lol:
   
  На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Најубаво..Се собравме од медицинар,дојдовме кај мене да живееме во Скопје, се зближуваше со моите бидејќи тогаш живеевме кај нив и преубаво беше :)
   
 17. Girl1983

  Girl1983 Активен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Toa se edni od najubavite denovi i vecno ke gi pamtam za takvi :)
   
 18. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.310
  Допаѓања:
  55.055
  Чудно од почеток, но многу, многу убаво..

  Кога се присетувам, секогаш ми се појавува насмевка на лицето.
   
 19. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.154
  Пол:
  Женски
  првите денови убаво дека во брак со тој што го љубам,но сега по година и половина не можам да си се изнасмеам сама себе си на наивноста,вербата,довербата во некој што па ете некако не ги заслужил.кога ќе ми текне дека веднаш по свадбата бев 2ра смена на раб.понеделникот а мајка ми кутрата трчаше со алишта од дома да ми донесе зошто ништо немав донесено се беше онака по негов(на мајка му)ќеиф ми доаѓа да прснам од смеење за да не заплачам,башка работев кај фамилијарен пријател на неговите кои се иживуваа со мене(подоцна разбрав зошто би можело бидејќи газдата сакал ќерка му да ја среди со син им т.е. маж ми на шала ама шала=50%вистина)па како награда за влез во брачни води ко божемски ме унапредија да земав малку повеќе но колкави обврски имав,од 7сабјле до 19навецер првите 3-4месеци од унапредувањето ми беше раб.време и уживање во брак 0,плус на маж ми му текна да се доусовршува за работата па си почна со дообуки во странство,дури ни велигден заедно не дочекавме......љубовта ја има,се џвака заедно со едно чувство на зачмаеност,затапеност и тапа тага на пропаднати сништа за убав брачен старт...а колку сништа имав ехеее само кога ќе се сетам на ентузијазмот,надежта,мотивот просто се прашувам каде ли исчезнаа за еве година дена :(
   
 20. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.202
  Допаѓања:
  41.199
  Пол:
  Женски
  ^Виши јас мислам дека нема тема на форумов каде не го понижи и подруга сопругот и неговата фамилија.Нема момент каде не се испожали колку е мамин син колку ти е тешко во тој брак колку си незадоволна од целата ситуација во која се наогаш. Не те разбирам .Не знам што очекуваш а најбитно од се со толку негативно чувство према него како успеваш навечер во иста постела да легнеш со него и секојдневието да го делиш со него. Да знам дека мојата посилна половина волку негативно гледа према мене налет нека е и брак и врска и се .
   
  На mssuniquee, K.Karanfillova, SV1911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.