1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. Sonce

    Sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Здраво! Никогаш не сум имала првут во косата, но пред неколку дена забележав дека започнува да ми се прави. Знаете ли која е причината за тоа? Ќе ми мине брзо или ќе остане подолго време? :x Некој има ли вакво искуство? Кажете ми што треба да користам зашто не сум користела ништо слично до сега, не ми била потребна. :(
     
  2. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    здраво сонце не знам која е причината за појавата на првут и јас имав користев сапун од катран од докторс ми помогна и плус на косата и дава посебен сјај многу е добар а плус и не е скап 50 тина денари отприлика мислам дека беше види пробај
     
    На _Marshmallow_ и immortal им се допаѓа ова.
  3. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    epa kako si go koristela toj sapun?mislis so sapunot da se mies, pa potoa i sampon ili pa..? zs i jas imam mn prvut :)
     
  4. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    prvutot e minliva rabota se pojavuva vo esen(eve i mene sekoja esen mi se pojavuva) ne koristam nesto posebno za da go otstranam,no zatoa dobro ja mijam kosata i samiot isceznuva :roll:
     
    На solnishko му/ѝ се допаѓа ова.
  5. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    нема потреба потоа со шампон косата е убава од сапунот свети и не се мрси многу јас се миев само со сапунот пробајте
     
    На _Marshmallow_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    a kaj moze da se najde sapunot :?:
     
  7. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    jas go kupiv od market ama bi trebalo da ima i po aptekite od doctor's e
     
    На _Marshmallow_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    jas nikogas sum nemala prvut, no majkami cel zivot maka macela so toa i nisto ne i pomognalo...od pred 5 god zapocna da go koristi head&sholders sapmonot i nikogas veke ne i se pojavi...mozes da ja nateras se da smeni ama samponot nikogas:)...isto bese i so deckomi...premnogu prvut, i za dve nedeli koristenje ni traga ni glas od prvutot:) i isklucivo toj sampon go koristi sega, a ubav e i za izgledot na kosata...probajte...provereno:)
     
    На Ladybbc и sweety90 им се допаѓа ова.
  9. vekssi-kirevska

    vekssi-kirevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    za da se otstrani perutot: 1 analgin sroni go i pomesaj go so topla voda i isplakni ja kosata .ke vidis deka ke ti pomogne
     
    На Crna Dama, immortal и BoniTop им се допаѓа ова.
  10. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Моето искуство со прввутот е следно...ко помала имав мнооогу многу абе да бутнам прсти во коса ко снег паѓаше, дури по исвесен период ми се направија ко корупки од првут и од што се нервирав ги копав и ми се правеа рани што многу тешко заздравуваа...(повеќе од тоа што нон стоп ги прекопував него од друго :D ) Па мајка ми ми ставаше на раните една маст ваљда онаа што им се става на бебињата што имаат такви ранички по главата али не памтам точно...и користев разни шампони за првут ама ништо не ми помагаше...потоа случајно дознав, тогаш имаше малиција шампон, на една другарка со истиов проблем и помогнал, и го земав да го пробам...имаше резултати ама по една година...појма немам зашто пак ми се појави...и тогаш ми се деси едно чудо...излегоа хед енд шолдерс за прв пат....е тоа беше откритие на векот за мене и мојот проблем... и ден денешен, еве може 7-8 год. јас немам никаков проблем со првут...ментолот ми го направи тоа добро...некако ми е најјак...и и другите се ок ама тој ми е најдобар ...само класикот 2 во 1 не ми одговара и за сензитивна кожа не ми е нешто посебно! Дури можам комотно и да користам друг ...(сеа добро не оние 1л за 60 ден. тие ми прават првут пак) ...за промена на месец - два, без проблем...ама Х&Ш си е Х&Ш ...така да пробај ...
    Гуд лак ;)
     
    На immortal му/ѝ се допаѓа ова.
  11. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    ok tnQ ;)
     
  12. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    ednas koristev subrina od onie prvite sto bea(pred ovie sto se recept) i mi pomogna.go naracuvav od kaj frizerkata na majka mi ama sega nemozela da nabavuva poveke a nz zs.otidov vo poveke parfimerii i nema takov :? znaci sega mi preostanuvaat da gi vidam vasive predlozi t.e soveti i da vidam dali kone4no ke se spasam od ova cudo :) pozz i tnx
     
    На mayyy21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tulalej

    tulalej Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    e pa i jas go imav istiot problem ama mene nitu eden sampon ne mi pomogna. edna koleska mi kaza deka nejze i pomognalo medicinskiot sampon KETOKONAZOL go probav i jas, navistina mi pomogna i ne go koristam redovno tuku po potreba ednas nedelno pa nekogas i poretko ama pomaganavistina.jas sum mnogu zadovolna.
    :roll: :D
     
  14. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем и стварно незнам како да го решам :? значи се и сешто имам пробано што веќе и изгубив надеж. сега ќе го послушам твојов совет за хед енд шолдерс да видиме дали ќе има резултати поззззз ;)
     
  15. katence4

    katence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    имам слушнато за сок од јаболка или сок од коприва против првут мислам дека е ефикасно
     
  16. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Соледад многу ти благодарам што го препорача сапунот од катран. Веднаш кога прочитав го купив и имаше подобрување уште од првото миење на косата.
     
  17. Mitevska

    Mitevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Првут

    Неможам да го отстранам првутот,користам шампони против првут и џабе не помагаат ..Бев и на лекар ми кажаа дека само шампоните можат да ми помогнат .. Незнам веќе шо да праам :worried: ако можете некако да ми помогнете ако сте го имале сличниов проблем па сте користеле некој шампон против првут пишетее :) Фала однапред позз :D
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Многу зависи од косата кој шампон да го користиш. Некои шампони кои тебе би ти одговарале, не некое друго девојче може уште повеќ првут да му прават. Најдобро е да пробаш разни шампони додека не го најдеш вистинскиот.
    И јас како тебе пред едно... 8 години можда имав многу првут. Пробав со Хед ен шолдерс и косата уште толку со првут ми се направи. Па го пробав Вош енд гоу и одтогаш па се до сега немам сменато шампон, а главата не ме чеша повеќе.
    Треба да си пробаш. ;)
     
    На BoniTop му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mitevska

    Mitevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Фала маче :) Али знаеш шо сеа го користам Palmolive и онака некоаш коа ке ја измијам ми е супер неам ич првут.. а некогаш цела коса ми е со првут :(
     
  20. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    пробај растопи 1-2 апчиња апирин и со нив измасирај го коренот
    или рецептот на другарка ми против првут- рузмарин и сол :lol: мене ми звучи како рецепт за јагнешко но ете неа и помага хахаххахах :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: