Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв однос

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од najs, 26 јануари 2012.

 1. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  Така сега,
  ќе ве замолам за искрен одговор, имам маки!
  Пред 5 дена со дечко ми имав односи, истиот момент не искрварив, ни наредниот ден. Тоа ме буни малку..
  Од истиот ден, беше недела, стомакот ме боли секој ден, почнав да паничам-ОД ШТО Е ТОА???
  Дали тоа е нормално? Прв однос ми беше, и дали можам да останам бремена по првиот однос, ако тој заврши во мене?
  Ве молам за одговор!!! :)
   
 2. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  2.618
  Тој сврши во тебе? Ако свршил во тебе има можност да останеш бремена, но ако не свршил мислам дека нема потреба од кревање паники.
   
  На tpandevska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  ни тој ни јас не сме сигурни
  чуден ми е неговиот израз на лицето, не е сигурен во тоа!!!
  како да се спасувам луѓееее...помагајтее!!!
  имам само 14 години
   
 4. cutebunny

  cutebunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  27
  хаха...не ми е јасно што е со девојчињава... или навистина постои неписмен народ! Јас мислам дека нема потреба да паничиш затоа што, не те засегнало да се информираш за сексуалниот однос пред да го почнеш, зашто би се замарала откако ќе бидне работата ? Истотака да те информирам дека постојат гинеколози кои најверојатно ќе треба да ги посетиш ако ти е грижа за твоето здравје.Барем денеска сексот не е табу тема , башка постои интернет каде може да дознаеш скоро се што те интересира . Поздрав :)
   
  На kate14 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.071
  Како може он да не знае дали свршил во тебе? Знае ама може не сака да ти каже,колку години има тој?
   
  На kate14 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  15.
  :/
  дали ако не дај боже се случи нешто, можам да се исчистам и како?
  несакам вакви последици, не дај боже бременост, како можам да ја отстранам?
  треба да ми дојде менструацијата овие денови, точната дата ми е утре, се надевам дека се ќе биде ОК и е лекција за нредниот пат-заштита.
  Одговорете на прашањето
   
 7. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  1.212
  Пол:
  Женски
  Само ќе ти одговорам на прашањето, бидејќи како мајка да си до мене би те изнатепала незнаеш како.
  Имаш 15 год., што значи дека си малолетна и за абортус недај боже мислам дека треба согласност од родител (не сум 100% сигурна).
   
  На Yassie96 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  знам ама лекција за друг пат.
  Кажете ми дали може тоа некако преку апчиња или нешто друго?
   
 9. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  1.212
  Пол:
  Женски
  ^ Веќе ти е касно за апче, затоашто тоа се пие во првите 24 -72 часа од односот. Нека не те фаќа паника зашто сеуште не ти касни. Мој совет ти е кога веќе си одлучила на само 15 твои години да имаш сексуални односи да се едуцираш малку повеќе. Не само поради несакана бременост, туку и поради секс. преносливи болести. Мислам дека треба да седнеш и со мајка ти да си поразговараш околу оваа тема, зашто сеуште си дете.
   
 10. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  да, но несакам ова да премине во бременост.
  Значи уште не се знае ништо, можеби нема ништо! Се надевам на тоа
  Но, вие како постаро лице, да ми помогнете да се оттргне оваа бременост (ако ја има)
  ве молам за совет
   
 11. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  910
  Знаеш ли како викаат по
  ебење
  нема каење. За се што те интересирало требало пред тоа да се информираш, имаш 17 години не си мала штом си започнала со односи, значи знаеш што правиш и свесно тоа го правиш, а ваму не си информирана за заштита при сексуални односи, какви ифекции има и за несакана бременост. Јас предлагам да се отвори тема во која ќе има детално објаснување за сексуалните односи (последиците кои можат да настанат при незштитен однос)специјално за они кои не се информирани бидејќи гледам дека се доста неинформирани или
  неписмени
   
 12. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  имам 14 години :/
  дали постојат некои апчиња кои можат да вршат работа како абортусот!?!
  тоа ми треба
   
 13. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  363
  А од каде си сигурна дека си трудна???
  Направи ли тест?
   
 14. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  не сум, треба овие денови да ми дојде менструацијата, поточно утре!
  Ќе дочекам до недела, можеби ќе ми закасни, ако не, во понеделник ќе направам тест!
  ке се убијам ако е позитивен....
   
 15. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  26
  Баш како и форумџиката горе ќе те прашам. Од каде знаеш дека си трудна? НЕ ПАНИЧИ!!! Си имала секс пред 5 дена, а викаш треба утре да добиеш. Така да ако ти е редовна менструацијата (на отприлика 28 дена), тогаш сексот бил во најверојатно твои неплодни денови. Со тоа шансата да останеш трудна е мала. Друго, не е бременоста плукни залепи. Некои парови со години се мачат за бебе. Така да шансата да си трудна (ако сите податоци што си ги дала се точни) е многу многу мала! Сепак направи си тест И ПАМЕТ ЗА ДРУГ ПАТ!!!
   
 16. DiPi

  DiPi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  29
  Барем колку што јас знам стомакот неможе да те боли ако си во рана бременост, за тест да направиш сеуште е рано, така да освен да почекаш барем до 10 дена не ти останува ништо друго ( за гинеколог претпоставувам не помислуваш да посетиш).

  http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... 0%BD%D0%B0 прочитај тука некои од симптомите на рана бременост.

  Се надевам добра лекција ке ти биде ова.
   
 17. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  910
  Јас видов од твојот профил дека имаш 17 ако не си слажала, а за апчина мислам дека е касно трема по незштитениот однос да се напиеш од нив во рок од 72-74 часа
   
  На najs му/ѝ се допаѓа ова.
 18. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  благодарам на одговорите
  така сега..за гинеколог стварно не помислувам и нема ни да помислам, незнам зошто, можеби бидејќи сум уште мала, срамота е ..незнам
  ОВА Е ОГРОМНА ЛЕКЦИЈА ЗА ДРУГ ПАТ!!!!
  сепак ми дадовте некаква надеж.
  а како мислите во неплодни денови? може ли малку повеќе околу тоа?
  благодарам
   
 19. najs

  najs Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  0
  okej, koi se tie apcinja za drug pat????
   
 20. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  363
  мала си за гинеколог? А не си мала за односи?
  Дете, треба прво да се прочита, да се информираш во што се впушташ, а не вака да паничиш.
  Не е тоа флека, па да се исчистиш како што ти љубиш да речеш. Смири се, ќе видиш утре што ќе биде, и памет во глава, не е тоа играчка за мали деца. |(
  И наместо да прашуваш за друг пат какви апчиња да пиеш, информирај се што значат заштитени односи.
   
  На najs му/ѝ се допаѓа ова.