1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв пат на гинеколог

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од angela91, 22 јануари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. angela91

  angela91 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите . Ве молам да ми помогнете ке идам на гиниколог и ке ги правам тие основи 4 теста па ве молам за искуство сто како се слуцува далие болно . Ви благодарам однапред и ве молам за брзи одговори посо ми е многу важно а и страв ми е :?:
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 2. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  908
  Воопшто не се секирај не боли ништо и како до сега не си посетила гинеколог имаш 21 година треба да се посети гинеколгот по првиот сексуален однос инаку вообичаено е чувството и самата помисла дека одиш на лекар те вознемирува биди само опуштена па тоа е само преглед.
   
 3. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  762
  Не боли Ангела, само е непријатно малце,иначе за болка не станува збор. Ќе ти земат брис со онакви стапчиња со памукче (како за уши само подолги), но тоа е толку нежно што не се осеќа дека те допира. Друг преглед што може да ти го направи е колпоскопија,и тоа не боли,само те гледа преку едно како микроскоп. И стандардно ехо, ако е вагинално исто не е болно,а за обчно не ни правиме муабет :lol: .Што друго те интересира?
   
 4. angela91

  angela91 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Фала ви многу за одоговрите и да знам дека имам направено грешка што до сега немам отидено но стравот е сеусте поголем од мене па затоа се ресив конецно да отидам и сега незнам какви би биле резултатие се плашам а се е во ред со мене барем јас мислам така имам редовна менструација немам нисто посебно сто би ме пласело па ке видиме :)
   
 5. Koneko144

  Koneko144 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  малку глупо ќе изгледа прашањево али само ме интересира, дали преку ехо може да се примети дека си имала односи?
  утре одам за прв пат на гинеколог (бидејќи настинати ми се изгледа јајниците), а гинекологот е семеен пријател, не би сакала да знае дека не сум невина :/
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.900
  Допаѓања:
  5.454

  i kako pomina? :D
   
 7. zaljubena18

  zaljubena18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  139
  и јас сакав да го поставам истото прашање.. дали преку ехо може да се примети дека си имала односи?! и дали некој знае колку пари чини тоа со сини картони ?! ве моламм дајте ми побрз одговор итно ми ее !!! :| :|
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.900
  Допаѓања:
  5.454
  Мора ли да се закажува..и за да земете некој ко матичен гинеколог колку би било отприлика цената на прегледот (ехо,брис,пап итн. јас ли треба да барам за пап тест да ми прават и брис ) :$
   
 9. Ema94

  Ema94 Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  И мене ме интересира прашањето врз мене на SunnyGirl2, може ли некој да одговори? Фала многу
   
 10. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Ќе ве прашаат дали сте невини,ако кажете да на ехо ќе ве гледаат, а таму не се познава тоа Ама ако ви земаат брисеви можеби ќе приметат
  Како и да е не би требало да ве "издаде" матичниот без разлика што е близок со семејството, а вие за ваше здравје поубаво е да си кажете , не сте ни први ни последни
  Нив тоа не им е важно туку интимното здравје
   
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.900
  Допаѓања:
  5.454
  кога ќе отидеш ќе кажеш сакам да ми е матична лекарката и сакам да ме прегледа на ехо (и брис доколку не сте повеќе невина..) ... кога ке те повикат ќе те праша лекарката дали имаш односи последната менс. и пред да ти зимат брис не смееш претходниот ден да имаш односии да примаш антибиотици....и ќе и кажеш за што си оотидена и ќе си продолжи процедурата..само ммене ми кажаа да уплатам за брис 60 ден. и ми дадоа жиро сметка... и само на тие 60 ден. останав повеќе пари немам дадено..
   
 12. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  6.611
  Пол:
  Женски
  Треба ли упут од матичен за прв пат кај гинеколог и дали ако си го н аправам матичен во здравствената легитимација ми стои тоа негде ? Пошто матичната докторка е пријателка со моите и не сакам да се дознае еднаш отидов кај неа да ми даде таа ми вика со мајка ти оди кај нејзиниот матичен , а со мајка ми не доаѓа во обзир да одам не знае дека сум сексуално активна .
   
 13. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  И сестра ми не знаеше што да прави за прашањето кога, каде да оди на гинеколог. На крај отидовме заедно во Плодност и не беше ништо страшно како што си имаше замислено. :)
   
 14. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Не сакам да бидам оф топик, ама морав. :wasntme: Ако навистина имаш 20 години, немој да мислиш дека мајка ти е убедена дека си невина само затоа што не си ѝ кажала дека не си. Секако дека претпоставува дека не си, веројатно и да ѝ спомнеш не би се зачудила. :) Не мора да разговараш со неа за интимни работи ако не сте блиски, но не мора ни толку да се криеш како да си мала. :) Но секако јас не го знам вашиот однос.

  И он топик, јас прв пат бев приватно во Капиштец, не е ништо страшно, срам како срам, другото се е во ред. :)
   
 15. angelaalima

  angelaalima Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo devojki jas sum od kumanovo i bi sakala da ve prasam dali ke mozete da mi preporacate dobar ginekolog vo skopje no zensko da e doktorka nemozam kaj doktor da odam .
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.337
  Пол:
  Женски
  Јас ти ја препорачувам Радица Бојчева, од ординација Ложанковски. Прекрасна докторка е. Фина и коректна е со пациентките. На мене матичен гинеколог ми Ложанковски, а таа ми е замена. Јас сум презадоволна и од двајцата. Инаку, работат со плави картони.
   
 17. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.476
  Допаѓања:
  14.082
  Зошто не си одиш кај доктор во Куманово?Верувај дека срамот ке е присутен додека да влезеш кај докторот,потоа воопшто нема да ти е срам,ќе се чувствуваш како да си кај обичен доктор.Од искуство ти кажувам
   
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.241
  Допаѓања:
  139.366
  Пол:
  Женски
  На ехо не се гледа, ама ќе те прегледа вагинално и ќе се види, сигурна сум дека претходно ќе те прегледа вагинално пред да те прати на ехо.

  Ако грешам поправете ме слободно
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.900
  Допаѓања:
  5.454
  Пап и брис што е разликата

  Какво ехо има..

  Сакам детален преглед од што ќе се состои тој преглед (ехо,пап,брис друго? :$ )
   
 20. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.646
  Допаѓања:
  108.355
  Ako odis na ginekolog ke ti zemat bris za da se napravi pap test.
  isto ubavo e da se zeme bris za mikrobioloska proverka.
  eho moze abdomenalno i vaginalno. Na ginekolog sigurno ke te gleda vaginalno.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.