Преведени книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од nena2010, 14 јануари 2011.

 1. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  5.061
  Допаѓања:
  35.887
  Пол:
  Женски
  Самрак (Стефани Мајер)

  Да ве прашам, каков е преводот на македонски затоа што сакам да го купам цел сет за поклон?? Фала!!
   
 2. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Колекција Самрак

  Ги имам првите две книги и преводот е катастрофален. Подобро купи ги на англиски, секако ако личноста за која се наменети разбира англиски, бидејќи на македонски е изгубена смислата на речениците.

  Инаку, мислам дека немало потреба од цела тема. :)
   
 3. sandra.z.rhage-ovska

  sandra.z.rhage-ovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  10
  Се надевам девојки ке можете да ми помогнете.Дали книгите the twilight saga na stephenie meyer се продаваат во Македонија и на македонски јазик,и ако да каде можат да се најдат,јас ги имам на англиски и ги имам прочитано по 2 пати,и дали воопшто такви книги со вакви вампирски романтични содржини можат да се најдат во нашиве книжари и строго да се преведени на македонски.Или предложете ми некои нови книги за читајне како што реков вампирски романтики ;) на македонски
   
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.545
  Ги има во Македонија. Барај ги во ТРИ
   
 5. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.165
  Допаѓања:
  18.669
  Пол:
  Женски
  и јас сакам да ги читам на македонски,а што е тоа три име на книжара??? и само во скопје ја има или и низ македонија???
   
 6. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Ги има во библиотека уште одамна,сега и новиот дел е излезен.
   
 7. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Ајде и јас да си прашам :D
  Има ли книги во градската библиотека во Струмица:
  -Дали знаеш да чуваш тајна-Софи Книсела
  -Порака во шише
  -П.С.Те Сакам
  -Рајот може да почека-Кели Тејлор
  -Девојката со бисерна обетка-Трејси Шевалие
  Сега засега се тие :D
  Ако може некој да ми каже и ако има други слични со таква содржина нека ми каже :)
   
 8. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Ги има сите.
   
 9. sandra.z.rhage-ovska

  sandra.z.rhage-ovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  10
  ги најдов и си ги купив денеска првите 2 книги,500 den.e edna kniga :| не биле баш евтинки.е сега сакам да најдам некои други со слична содржина,па ке ве молам ако знаете некои такви книги дај предложете ми
   
 10. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Самрак (Стефани Мајер)

  Ги имам првите 3 дела ( на македонски) и не е добар преводот :)
   
 11. oli18

  oli18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  41
  Последна прочитана книга

  има македонска верзија на самрак????
   
 12. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Ги има сите четири дела.
  Издание се наТРИ, а ги има и во градските библиотеки. :)
   
  На oli18 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.169
  Ретко која добра книга е и добро преведена на македонскиот .. Не им пее на сите пилето ко што ке каже мој драг професор по преводот ...
  Затоа највеќе го преферирам оргиналот доколку се работи за англиска или тук таму италијанско нешто ...
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Леле значи со колку катастрофални преводи се имам сретнато, посебно од Ѓурѓа. Катастрофа, благо кажано!
  Доколку имам прилика, како феминкава над мене, претпочитам оригинал.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 15. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  72
  Дали некој знае, дали Гомора од Роберто Савиано ја има на македонски, каде и колку пари е? Благодарам.
   
 16. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  227
  Ве молам, доколку некој знае како иде тоа со преведувањето на книги, преведов една драма од Молиер па сакам да исконтактирам со некоја издавачка куќа, но немам никакво претходно искуство како тоа иде во принцип. Книгата ми стои преведена на компјутер и станува збор за една мошне добра комедија која ќе ве насмее до солзи но не знам како понатаму да ја доближам до читателите?!
  Постојат ли добри преведувачи кај нас? Сте нашле ли некои воочливи грешки?
   
 17. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  1.744
  Пол:
  Женски
  Превод на 1000 книги

  Драги феминки сакм да ве прашам дали некоја од вас земала книги од овие новите на владава наша “Превод на 1000 стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобите и најреномираните универзитети во САД и Англија”? На нас ни стигна известување на факс дека има во библиотеката Браќа Миладиновци, ама не знам
  1. Дали за да земеш книга треба да имаш членска од библиотеката?
  2. Дали воопшто можеш да ја земеш или само на лице место да читаш?
  3. Дали само таму ги има, и по колку примероци?
  4. И за крај колку е членарина во Браќа М?
  Ќе ви бидам многу благодарна ако ми одговорите.

  Поздрав,

  Желна за книги :D
   
 18. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  1. Да, мора.
  2. Мислам дека за овие мора да ги читаш таму т.е да не се изнесуваат ама сепак прашај.
  3. Веројатно ги има само таму и во мал број на примероци.
  4. Членарината е 250 мислам. Плус минус, толку е но за секоја земена книга се доплаќа. :)
   
 19. wizardess

  wizardess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  30
  Jeny, баш ме интересира каков е епилогот од оваа приказна. Би ги споделила ли и со нас твоите искуства. Јас многу сакам да се занимавам со книжевен превод, но веќе знаеш, тешко оди тоа со издавачките куќи. Би ми користело многу искуството од колешка :)
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  What the..? :?:

  Прочитав доста добри критики за Пасија според Кармела од Маркос Агинис. Не знам каква е книгата да бидам искрена. Јас се одлучив да ја оставам затоа што толку лош превод во живот не сум сретнала.
  Речениците скоро и да немаа смисла.