Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Превод од македонски на англиски и обратно

Дискусија во 'Образование' започната од Diora, 23 јули 2013.

 1. Diora

  Diora Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  Досега не најдов слична тема. Меѓутоа ако веќе постои, слободно модераторите нека стават клуч, но притоа нека дадат линк каде постои.
  Значи овде можете да пишувате текстови, есеи, статуси и реченици кои сакате да бидат преведени од македонски на англиски и обратно.

  Еве јас прва ќе го скршам мразот и ќе побарам некој доколку знае граматички точно да ми ја преведе од македонски на англиски следнава реченица:

  ,,Знам дека не е. Но, е проклето искрено, и за среќа се однесува само на мал број луѓе.''
   
 2. Alone-Girl

  Alone-Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  26
  I know that isn't it. But, it's a dumn sincere, and fortunately only applies to a small number of people.
   
  На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Esperanza

  Esperanza Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  23
  Оваа поема стои како посвета на почетокот на Што би правел јас без тебе-Гијом Мисо. Незнам точно до која издавачка куќа беше верзијата што ја читав. Незнам ни дали е негово авторско дело.

  Позната ни е на сите..
  Осаменоста што понекогаш не крши.
  Кога ни го гази сонот или ги уништува
  нашите зори.

  Тоа е тагата на првиот ден на училиште.
  Тоа е кога тој ќе бакне поубава девојка во
  дворот на гимназијата.
  Тоа е Орли или Источната станица до крајот
  од љубовта.
  Тоа е нашето дете кое никогаш нема да го имаме.

  Тоа сум по малку јас.
  Тоа сте по малку вие.

  Но некогаш е доволна
  една средба..

  Муабетот ми беше, ако некој може и знае да ја преведе :$ или па да ме упати каде побогу да ја најдам, на англиски ми треба. Фала :)
   
 4. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  265


  I know that it isn't. But, it's a damn sincere (honest), and fortunately it only applies to a small number of people.
   
 5. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  265
  It is familiar to all of us...
  The loneliness that sometimes break us.
  When it shatters our dream or destroys
  our dawns.

  It is the sadness on the first school day.
  It is when he kisses prettier girl in
  the schoolyard.
  It is Orli (?) or the East stop to the end
  of the love.
  It is our child we will never have.

  It is a little bit of me.
  It is a little bit of you.

  But sometimes one meeting
  is enough..

  Искрено, ако не ти треба буквален превод, јас последново би го сменила зашто вака глупаво е.

  But sometimes all it takes
  is one look..

  Барем мене вака повеќе логика ми има :D Се надевам дека ти помогнав, поздрав :)
   
 6. Esperanza

  Esperanza Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  23
  Дааа фала најмногу :*
   
 7. bebushe

  bebushe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  19
  кој знае англиски да ми преведе отприлика мал текст за оценка ми е мн ми е битно а не знам ама ич е молам. од македонски на англиски
   
 8. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.283
  Допаѓања:
  17.042
  Пол:
  Женски
  Прати ми го во лп доколку се' уште ти треба, ќе ти преведам.
   
 9. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  456
  Пол:
  Женски
  Јас можам да ти го преведам
   
 10. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.530
  Има некоја феминка за провод ?
   
 11. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски
  Што треба? :)
   
 12. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.530
  otkazi ( nesto koa prestanuva da raboti)
   
 13. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски
  Fail, cancel, brake down, call off... Зависно од контекст.
  Пример ако сакаш да кажеш дека нешто ти се расипа односно ти откажа би можело да е

  My computer broke down.
  Ако ова не ти помогна кажи ми ја целосната реченица и поточно ќе можам да ти помогнам.
   
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.530
  Статистички податоци за отказите и основни пресметки на надежноста во хидрауличниот систем, со цел обезбедување на квалитетно функционирање на систеmoт.
   
 15. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.341
  Пол:
  Женски

  Statistical data (information) about the dismissals and basic calculations of the authority in the hydraulic system, with the purpose of securing quality functioning of the system.
   
  На mackica1 и okcenzi им се допаѓа ова.
 16. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.530
  failures
  најдов конечно
  фала
   
  На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MamaYette

  MamaYette Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  616
  Темава е можда за реченици, ама не најдов тема само за зборови, па тука ќе си прашам. Како побогу би превеле spandex на македонски? Ме копка веќе неколку дена, откако пробав да објаснам каков материјал беа еден пар хеланки, и не знаев македонски збор. :lol:
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  Ликра?
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MamaYette

  MamaYette Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  616
  ^ Што би рекол еден мој професор, ме прашуваш или ми кажуваш? :D
  Инаку, еве прогуглав, и да, тоа би било... иако никогаш не сум го сретнала зборов токму во тој контекст, нели, како опис на материјал, туку она „Со ликра ти се фармеркиве/блузава/*парчево облека*“. :^)
   
 20. Sanja gJ

  Sanja gJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ve molam koj znaj ang jazik sakam da mi prevedi eden tekst za utre mi e za ocenka za na uciliste itno mi ee ve molam i vi blagodaram odnapred :* :* :* :whew::whew::whew: