1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Превртена матка

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од mdb, 25 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Здраво,

    Во брак сум 6 месеци и со сопругот се обидуваме да забременам, меѓутоа некако не успеваме. Ги запазуваме и плодните денови, ама пак на крај не останувам бремена. Отидов на гинеколог, и при прегледот ми констатира превртел на матка, односно матка навалена према назад. Ме интересира дали ова може да е проблем при забременување , и што можеме нке да сториме за да му се спротивставиме на овој проблем. Сакаме наше чедо, но немаме среќа.
    Молам за ваше мислење и сугестија.
    Благодарам однапред,

    Поздрав
     
    На dzeneta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    I jas imam prevrtena matkaaa jas sum vo brak 9 mesecii i nisto od toa da Zabremenuvammm duri mi kazaa da imam odnos so mazmi vo kuceska pozaa , no pak isto nema rezultat da ostanam bremena Drugo Care nema liii ???? pomogneteee :(
     
  3. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    Јас имам превртена матка. Докторот ми рече дека ретко ја имаат жените, но тоа е личнa специфика, но не мора да претставува проблем. Јас немав проблеми со забременување, продолжете да се обидувате и не губете надеж. :)
     
    На mdb и dzeneta им се допаѓа ова.
  4. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?


    Извинете за офф топик , ама кога веќе одите на гинеколог зошто него не го прашате ? Многу поедноставно отколку да чекате на форум да се појави некој со ист проблем (кој во случајов исто така нема решение , за жал ) .
     
  5. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    Ohhhhh uste kolku vreme da se obidemee ohhh pomina veke 5 6 meseci nema Rezultat :(:(
     
  6. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    Понекогаш некои немаат никаков проблем па не остануваат. Јас кога се обидував траеше една година, ама после кога престанавме, па случајно бидна. Опуштете се, но секако одете и на гинеколог. Ако сакате побрзо, може и инсеменација која се прави во амбуланта кај гинекологот, бидејќи кај превртена матка може сперматозоидите да имаат потежок пат до матката. Но тоа најдобро со него да си се договарате. Во секој случај, тие знаат најдобро. Но ете мојот пример е позитивен.
     
    На mdb и dzeneta им се допаѓа ова.
  7. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?


    Fallaa mnogu :) :*
     
  8. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    и мајками имала превртена матка кон назат и она немала деца 8 години се што постоело од гинеколог до женски лекар посетиле и еден малку понеинтелегентен доктор им рекол ајде сега тука имајте страсен однос јас кје ги пратам сперматозоидите кај ви одат и зошто неможете дете да имате.и мојве му ја тресналле вратата од тогаш не заминале на докор туку на бабица во Крагуевац и таму таа со раце и ја наместила на место матката и тоа не ја фатило скапо и рекла колку имаш толку мада работава не е за пари ама сакам да кажам колку била добра,па еве сега машала 4 наеднаш две близначки-најмалите(12 год) јас(18 год) и братми(21 год) значи докториве не заникаде барајте чаре на друго место.
    п.с добро е што знаете од што патите а братучетками и тоа не го знае лекарите и велат као млада била а има 23-24 год.
     
    На dzeneta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?


    Hmm kraguevacc kade potocno toa se naogaa?? za odma i jas tamuu :) falaa odnapred pozz
     
  10. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    крагуевац ти е во Србија ама на мајками не и било проблем да оди она од таму е девојче и таму сетстра мажена има,е сега незнам дали таа бабица е сеуште жива зашо ова пред 20 години се случило.сепак ќе се распрашам и ќе те информирам ако дојдам до некаков контакт. :D
     
    На dzeneta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?


    Ahamm ok togas ke cekam odg od tebee pozzz :* :*
     
  12. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    dzeneta вака. Еве... помина година дена, ние сеуште немаме детенце. Не е страшно. Немој да си создаваш сама стрес. Мојот гинеколог ми рече дека токму таа огромна желда да се добие дете, создава напнатост, стеса ситуација, несвесно... и тоа лачи некоја материја која на грлото на матката може да има улога како спирала. Значи - само опуштено. Ние веќе со маж ми не се замраме. Ниту плодни денови не броиме. Ништо. Се обидуваме. Инаку, за тоа што превртената матка ја враќаат во нормална положба не се секирај. Тоа немора да идеш дур до Крагујевац за да ти го направат. Пиши ми во инбокс и ке ти кажам каде можеш да се обратиш за тоа. Јас ке почекам уште некои 2 - 3 месеци, па ако не забременам и јас ке одам да ми ја поднаместат. Не се секирај, ке биде во ред. Само опуштете се и водете љубов. Децата сами ќе се напраат (така вели мојот гинеколог). Поздрав мила :*
     
    На dzeneta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    И јас имам превртена матка (retroverted uterus) па немав проблеми со забременувањето фала му на господ, од втора забременив, значи за 2 месеца откако почнавме да се обидуваме. Само не си стварајте слика дека поради тоа не можете да забремените, има мал милион друѓи причини од кои според мене најзастапен е стресот и напнатоста кај партнерите. Поздрав и среќно.
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ПРЕВРТЕНА МАТКА?

    Денес бев на гинеколог, ми кажа дека сум совршено здрава, фоликули еден куп, јајниците активни и воопшто не биле полицистични, арно ама за прв пат ми кажа дека сум имала матка во форма на срце. :lol: Прво малце се исплашив, одма ми текна на темава што баш вчера ја отворив и мислев да не е тоа истото, но таа кажа дека се работи само за специфичен облик на матката уште од раѓање, дека нема да прави никакви проблеми за забременување. Но ме интересира, има ли уште некој ваков феномен како мене или сите имате нормален облик на матката? :wasntme:
     
  15. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    мене ми рекоа дека имам во т форма, и делува како срцевидна до некаде и дека имам преграда на матката , правев операција за да ја средам матката и испадна дека сум имала само преграда која давала таков облик , ехото не е баш веродостојно , така да не се замарај многу може и немаш таква форма :)
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па не се замарам бидејќи ми кажа дека не менува тоа ништо и нема да прави проблем при забременување. :) Само ме интересираше дали сум единствена. :D
    Оф леле, значи ти си правела за џабе операција. Аман ова докториве, многу често прават такви утки. :| Мене ми рече само дека формата ѝ е таква, горе како на срце и дека не е тоа ништо лошо. :)
     
  17. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    не беше за џабе мила имав преграда морав да ја извадам нејзе како и да е :) само сакам да ти кажам дека ехото не е баш најточно, не се секирај сега за тоа кога ке му дојде време ке мислиш :hai:
     
    На Cjuttt и Lovely93 им се допаѓа ова.
  18. Betiboop210

    Betiboop210 Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki !!

    Jas sum nova na forumov i sakam da mi dadete svoi iskustva, soveti... Imam prevrtena matka i probuvam veke 4 meseci da zabremenam .Probuvav i pozi za polesno zacnuvanje no nishto. Najveke na cel svet sakam da stanam mamichka ..
     
    На bigi24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на матка завртена навнатре, ретроградно (превртена) и мене гинекологот пред да забременам уште ми кажа дека имам таква, и кога дојде ред за бебе од прва останав бремена, значи нема врска и не пречи тоа во забременување, тоа е анатомија, како коса, боја на очи, форма на нос па и формата на матката. Уживај и не паничи за џабе :)
     
    На Betiboop210 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Мене кога бев на систематски гинекологот ми кажа дека имам малку превртена матка :^) Ама некако не ми обрна многу внимание. Јас ја прашав што значи тоа и дали е нешто страшно, ми рече не не ништо, само така малку е свртена. Некои искуства во овој дел?
    Јас секако планирам да ми заврши циклусов и да одам кај Радица Бојчева, читав и по форумов позитивни мислења за неа, па баш ќе ја распрашам.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.