1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предрасуди кон младите мајки

Дискусија во 'Бебе' започната од Julliet Jett, 25 март 2018.

 1. Julliet Jett

  Julliet Jett Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Го разгледав форумот и не сретнав ваква тема, поправете ме ако грешам. Мислам дека младите мајки се сретнуваат со предрасудите што ги наметнува секојдневието. Можеби порано повеќе, но сеуште се забележува нивното присуство. Сакам да го споделат младите мајки нивното мислење по ова прашање.
  Некако имав потреба да отворам ваква тема затоа што и јас сум млада мајка имам 23 години, родив на 21. Раѓањето на бебе не ме спречи ни да продолжам со факултетот дипломирав оваа година, ниту да извршувам мои активности што ме релаксираат секако малку потешко, но успевам. Не мора да биде тоа лош збор, доволен е еден поглед полн со критика и жалење, за да се почувствувам лошо. Да се почувствувам лоша мајка само затоа што сум млада. Го очекувам вашето мислење.
   
  На Teja26, anichka94, anonymous16 и 11 други им се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  67.401
  Пол:
  Женски
  И јас сум за темава, но немам време моментално за повеќе да напишам.. некој ден ке си се пожалам повеќе. Кај мене ги има такви кои ми се воодушевуваат, а ги има и тие кои кажале неубави работи и направиле лошо да се чувствувам. Како и да е јас уживам во оваа улога, млада мајка :inlove: Лошите коментари во моментот ме навредиле, а после кога поубаво ке размислев баш ми беше гајле за кажаното :) Ако некоја млада мајка се нервира и грижи за таквите коментари значи се подзамислува дали е добро што одлучила да биде млада мајка. Да имав некој кој многу би ме замарал за тоа, од живот мој одма би го избришала... Инаку имам 25 години, мајка на скоро 3 години синче и 5 месечна ќеркичка :inlove: Треба да уживаме во мајчинството, без разлика на кои години сме станале мајки. Предрасуди мислам секогаш ке има.. и за тие што родиле рано, па и за тие што родиле покасно..
   
  На Teja26, queen007, ivana--aerodrom и 12 други им се допаѓа ова.
 3. ❤️Sneze❤️

  ❤️Sneze❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  3.900
  Пол:
  Женски
  И јас сум за тука :) млада мајка сум и јас на 19 ипол родив прво детенце , на 21 ипол второ детенце и сега здравје на пуни 24 трето детенце :) горда сум и благодарна , а за народ дали ќе зборува или дали веќе зборува воопшто не се секирам , затоа што предрасуди секогаш имало и секогаш ќе има за младите мајки , а не па да кажувам и се какви приказни може да смисли "паметниот" народ кој не гледа за себе туку за другите .
  Гледам мене да ми е убаво и да сум среќна со партнерот кој сум го одбрала за цел живот да бидеме заедно и да имам деца :)
   
  На Teja26, Macito007, Orthophill и 15 други им се допаѓа ова.
 4. Julliet Jett

  Julliet Jett Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Никогаш нема да се покајам што сум родила толку сум горда на мојот син и на мојот успех да се справам со се како млада мајка, но некогаш кога сме излезени знае некој да ме погледне попреку, пример ако излезам на кафе со мојот син и пријателка кога ќе почне нешто да досаѓа или пак кога сме со количка и неможеме да поминеме ми се случувало да се свртат и да коментираат или да ме погледнат со презир. Не дека многу им се замарам за тоа ако сум мајка не значи дека треба само дома да седам, но се случува се и сешто.

  Мислам дека жената уште не е разбрана од општеството и сеуште е осудувана, не само во поглед на мајчинството туку и во други сфери.
   
  Последна измена од модератор: 26 март 2018
  На Teja26, stevemila, ivana--aerodrom и 4 други им се допаѓа ова.
 5. ❤️Sneze❤️

  ❤️Sneze❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  3.900
  Пол:
  Женски
  Ако другарка те погледнува на таков начин да знаеш дека таа не е другарка вистинска туку "другарка" вака со наводнициве .
  Вистинска другарка никогаш не би те погледнала напреко ако искачаш со своето дете :)
  Добро е што немам и јас такви "другарки" кои би ме осудувале , другарките што се дружиме од средно исто како и јас се мажени која со едно која со две деца па си шетаме кога имаме слободно време со децата :)
   
  На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  67.401
  Пол:
  Женски
  А чекај непознати луѓе чудно те погледнуваат? Од кого добиваш лоши коментари и погледи? Кој би знаел колку точно години имаш, па има жени кои личат на девојчиња млади, а имаат 30+ години :)
   
  На NarCis@, snegulkata, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
 7. WarriorMind

  WarriorMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2018
  Пораки:
  436
  Допаѓања:
  6.761
  Пол:
  Женски
  @Julliet Jett си ρодила, воедно и си дипломиρала и сеκаκо κуќа си водела, поκρај млада мајκа ти си и хρабρа.:clap:

  Вистина е деκа јас не би саκала да имам дете додеκа не го сρедам фаκултетот и се осигуρам финансисκи но немам ниκаκов пρоблем аκо неκој саκа. На неκој главен пρиоρитет во животот му е да си има семејство а тоа не тρеба да го засега ниκој дρуг.

  Сестρа ми има 20/1 година и има 4 годишен син, на пат е втоρото. За мене она е хρабρа жена бидејќи тоа што таа го истρпи и го напρави јас ниκаκо не би имала хρабρост. За дρугите што саκат неκа виκаат неκа си гледаат за себе. Баш саκам неκој да се зафρκне и да и се поставе κаκо што тебе ти се поставиле, нема да знае κај е лево κај десно.:D
   
  На Shmizla94, Lolo5, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 8. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  6.418
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека има предрасуди кон млади мајки.И тоа на многу полиња,иако јас веќе сум постара.Родив на 24,едно,друго на 31.Е сега кога со првото дете шетав сама со количка,се случувало и на кафе,кога се борев против сите бабски совети,старите ми се лутеа, а младите ме гледаа чудно.Да не зборам за едно интервју за работа кога малиот беше 2 години,наопаку ме гледаа и секако не ме примија.
  ТОгаш повеќето мои врсниччки не ни мислеа на деца.Е, сега со второво,гледам модерно е да имаш бебе,па да го дотеруваш секој ден,шетање,па чекирања на фб и на инста итн.
  Само што со тек на време не сум се замарала кој што мисли и не ми е гајле.
  За мене мајки што завршуваат факс со деца се прави лавици.
   
  На Mari*, stevemila, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  3.134
  Допаѓања:
  79.054
  Мислам дека повеќе си умислувате отколку што навистина е така тоа што го зборувате. Има предрасуди и за повозрасни мајки, не само за некои кои станале мајки на 18г.
  И едното и другото си имаат плус и минус. Ако по вас е правилно тоа што сте го направиле, не знам зошто обазирање на туѓи коментари. Таквите секогаш ќе ги има!
   
  На Kaja991, Dadusicka, Yowannty и 39 други им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.964
  Допаѓања:
  162.466
  Пол:
  Женски
  Искрена да бидам, не велам дека ги нема - но и не се баш толку чести според мене. Во секој случај, во нашево традиционално општество во кое сè уште бракот и децата се за многумина врвна цел за жената - неспоредливо поизразена токсична појава се предрасудите кон оние што до подоцнежни години не се оствариле како мајки (дека шетале, биле посветени на кариера, бесчувствителни и сл.). Доволен доказ за тоа се темите тука од типот Идеална возраст да се стане мајка :)

  Во моја околина, „зачудени“ и „осудувачки“ коментари за вест за нечија свадба и бременост имам слушано воглавно за особи на возраст од 17-18 години, значи сè уште на раб на полнолетство и со незавршено задолжително образование (средно). Во наводници и со голема резерва ги ставив епитетите погоре бидејќи кога се работи за олкава возраст, ниту јас баш не можам да разберам толку рано преземање на овој чекор во 21 век, иако не сум и не би била таа што ќе почне ваков муабет и ќе осуди нечиј избор.
  За понатамошна возраст... лично ниту сега (на 21 година) и во раните 20ти не можам да се замислам со бебе, но секој си има свои избори и приоритети, и се разбира не оправдувам недолични коментари и осуди.

  Мое мислење, се надевам нема да навредам никого :)
   
  На sparklie, Dream-Girl, Yowannty и 31 други им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.646
  Допаѓања:
  108.352
  Ја гледам темава од вчера и се чудам. Зарем се замарате со вакви работи?! Ако сте на чисто со себе, никакви коментари нема да допрат до вас.
   
  На Dust, CameliaMiller, Mari* и 18 други им се допаѓа ова.
 12. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.001
  Допаѓања:
  58.896
  Пол:
  Женски
  Јас жалам што не сум млада мамичка :doh: уживајте си со дечињата не се замарајте :inlove:
   
  На pandelka, EuHenIa, Mari* и 4 други им се допаѓа ова.
 13. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.847
  Допаѓања:
  24.694
  Пол:
  Женски
  Нема да бидам млада мајка, но за да се биде млада мајка сметам дека е потребна храброст. Секој си има различни приоритети.
  Додека студирав имав колешка која стана мајка и успешно го заврши факултетот во рок, а јас си мислев дека ако почнам да работам ќе немам доволно време да им посветам на студиите. Но ете можело се' кога сакаш.
  Точно е дека има предрасуди во нашево општество, не само за млади мајки кои "не виделе ништо во животот" или чие "животно остварување е да стане сопруга и мајка", но исто така и за постари мајки, има секогаш "загрижени" дека не можеш да родиш, а не дека не сакаш, дека немаш срце кога ти е кариерата поважна од потомокот.
  Јас овде на форумов имам прочитано толку убави совети од млади мајки, мајчинството нема врска со годините. Бидете горди мајки и живејте си ги животот како сакате 8)
   
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.101
  Допаѓања:
  77.560
  Пол:
  Женски
  Исто и мене не ми е јасно од каде некој би знаел колку години има некоја мајка, па погледи, па чудби...
  Не ќе да е толку до луѓето, така ми изгледа мене.

  Убаво напиша некој погоре, ако човек е на чисто со себе си, никаков „осудувачки поглед“ (патем, како проценувате какви се тие осудувачки погледи а кои не се, еве пак не ми е јасно) не би бил причина некоја да се прашува во врска со своите одлуки.
  Треба малку да се олади со претераното тумачење на нечии реакции, особено кога гледате од какви личности доаѓа истата таа „осуда“ или што и да е.
   
  На sparklie, Dream-Girl, Carissa и 19 други им се допаѓа ова.
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.584
  Допаѓања:
  59.305
  Пол:
  Женски
  Предрасуди кон млади мајки, предрасуди кон постари мајки... Мајчинството е за да се ужива во него, иако иритираат коментарите од луѓето околу, некогаш се толку злобни и безобразни, но не треба да им се придава значење.
  Млада мајка не сум, веројатно нема ни да бидам. Но јас лично, немам ништо против младите мајки, баш е храбро од нивна страна, посебно оние што избрале и мајчинство и студирање истовремено. Би рекла, секој со својата среќа. Луѓе кои накриво гледаат имало и ќе има, за било која причина. Барем тоа не треба да нѐ засега.
   
  На Shmizla94, podravka, ane.bella и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  3.550
  Пол:
  Женски
  Колку години имаш? Јас се породив на 31 и воопшто не жалам. А секако не осудувам ни некој што решил да роди порано или покасно. Многумина викаат помладите мајки полесно си минеле. Кој како ќе си одлучи така. Јас до 26год не помислував на бебе, кога помислив и се решив на тој чекор имав спонтан, па после пак...
  Така да млади мајки бидете среќни, дечињата се благослов :)
   
  На Shmizla94, Troi, Hipster и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  138.612
  Пол:
  Женски
  Погоре во некој од коментарите прочитав дека денес модерно било да имаш дете:emo:.
  Јас од пуста мода посакав да си родам едно.:lol:
  Ама годинките кој знае дали ми се за терање мода:?:.
   
  На TutiFuti, forumce и stevemila им се допаѓа ова.
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.102
  Допаѓања:
  56.260
  Пол:
  Женски
  Сега, па, да не се правиме дека нема предрасуди и се им е во главата, доволно е да се отвори темата Идеална возраст да се стане мајка и да се види што се е напишано за оние што млади станале мајки.
  Јас што знам, немам некое толку определено мислење, се зависи до жената, не се сите исти на тие години.
  Преголема одговорност е мајчинството, па веројатно затоа владее мислење дека 18 годишна не би се справила толку добро со мајчинството, бидејќи самата уште не е созреана. Во некој случаи можеби е точно, во други можеби не.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.168
  Допаѓања:
  51.382
  Кај ќе ви е крајот ако се замарате со секакви предрасуди?

  Мојата најдобра другарка роди на 20 години, никогаш не ми се пожалила дека некој накосо ја погледнал, па заврши и факултет додека беше бремена со второто.

  Дискриминација има општо кон жените во Македонија, ама тоа е друга тема на муабет.
   
  На CameliaMiller, ane.bella, 1209 и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  3.134
  Допаѓања:
  79.054
  @Bubce38 ама не само да го родиш, туку ем да го дотеруваш, ем да се чекираш по соц. мрежи :D

  За мене нема идеална возраст и не се правам. Ако некоја се бори со неплодност или нема партнер, уште години да и бројам треба.
   
  На Shelea и Bubce38 им се допаѓа ова.