Презреана плацента

Дискусија во 'Бременост' започната од romanka123, 1 март 2016.

 1. romanka123

  romanka123 Нов член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  38 nedela i 4 dena, konstatirana prezreana placenta. Ima li nekoja slicno iskustvo? Pricina mozna od cigari. Ima li prostor za panika?
   
 2. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Мoјaтa беше 3 степен зрелa уште вo 36,5 г.н , a се пoрoдив вo пoлни 38,6г.н ми имaaт кaжувaнo декa бебетo тoгaш не дoбивaлo дoвoлнo хрaнa не се плaши , мoжнo е дa си се пoдoдиш денoвиве .
  П.С : Инaку јaс не пушaм цигaри .
   
 3. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  499
  Темава ич не е активна, но ако некоја случајно види нека каже искуство. Мене ми била презреана, веќе сум 40та недела но уште од одамна ми кажа матичната дека ми била како на пушач, а не сум. Дали е опасно многу. Бебуш си е 3200.
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  3.499
  Допаѓања:
  9.382
  Пол:
  Женски
  Јас сум 37ма, мене ми кажаа зрела 3ти степен и дека најверојатно нема да издржам до термин. Ако дознаеш нешто повеќе те молам да ми пишеш и јас прашував ама не добив одговор. Бебето сега е 3200 во 40та недела? Конкретно ме интересира колку качило на килажа од 36та, дали презреана постелка значи дека не качува?
   
 5. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  2.478
  Пол:
  Женски
  И јас пак со исторо прашање како вас..менс од 33 недела ми рече дек ми е 2-3 степен зрела плацентата и тогаш прв пат беше помал за една недела и еве сега сум 38+ од денес и баш сабајле бев на цтг бебуш е околу 2900-3 кг. (иначе во 36 недела беше 2.650) сеуште крева на тежина ама не многу како и претходно ама ме теши што сепак не заостанува..И гинекологот го прашав дали е се во ред дали добива кислород и храна рече не ни е сега толку битна плацентата колку што е да има доволно плодова вода и цтг да е во ред...ама не ми спомна ништо за дек нема да издржи до термин (термин ми е 29.04) И јас не сум пушач
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  2.478
  Пол:
  Женски
  Мислам ти немаш место за паника и онака кај да е при крај си и бебуш си е таман со кила..мене ми рече нема да е големо бебе оти и јас не сум голема :D така да не се замарј и спремај си се уште малку и ќе си го галиш бебушко:inlove::inlove:
   
  На Jana06 и Maja92@ им се допаѓа ова.
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.289
  Допаѓања:
  5.836
  Некогаш нема врска и жени што не запалиле никогаш цигара во животот, имаат предвреме зрела плацента, а некои пушат како Турци, па се е во ред. Мајка ми пушела кога била бремена со мене и јас сум се родила околу 2 кила, докторите ја карале и затоа во втората бременост воопшто не пушела и брат ми е роден многу поголем.
   
 8. Sanemsi

  Sanemsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  И мене ми имаат речено дека р можно пред термин да се породам заради плацентата, дека ми е прва бременост ме интересери дали тој пороѓај исклучиво царски се прави или имат голема можнот во 38г.н да добијам болки и нормално да се породам?
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.156
  Допаѓања:
  65.201
  Пол:
  Женски
  Мене со првото ми беше цела калцификати и лакуни (ваљда така се викаа) уште од 36та, многу презреана ми беше на крај, 41 се породив и не излезе постелката од мене (природно се породив), па ми ја исчистија со целосна анестезија. Рекоа баш така како да сум пушела 3 кутии во ден ми била(не сум пушач), деформирана дури, а бебе 4400 го израсна :D
  А 35 36 ми рекоа спреми се порано може ке раѓаш баш поради тоа, дека зрела скроз ми беше ептен рано, ама нема правило :) Џабе 5 недели спремно се ми беше, пукнав од чекање хахаха
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  499
  Леле сличен случај хахах.. И јас веќе немам трпение и нерви да чекам, се повеќе страв ме фаќа и на психа ме удри. А спремна сум уште од 37ма недела.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.156
  Допаѓања:
  65.201
  Пол:
  Женски
  Ке биде, денови ве двојат од запознавање :inlove:
   
  На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.