1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекрасен ум (A Beautiful Mind) [2001]

Дискусија во 'Филмови' започната од Anonymous996, 11 август 2013.

 1. Anonymous996

  Anonymous996 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  755
  Прекрасен ум е биографски филм од 2001 година, за математичарот и нобеловецот Џон Неш. Филмот е режиран од Рон Хауард и напишан од Акива Голдсмен. Филмот е базиран на истоимениот бестселер од Силвија Насар. Главните улоги ги толкуваат Расел Кроу, Џенифер Конели, Ед Харис и Пол Бетани.
  Приказната започнува во раните години на животот на Неш во универзитетот Принстон. Тој создава оригинална идеја која ќе биде револуција во полето на математиката. Но, уште на почетокот, Неш покажува дека страда од параноична шизофренија и со болка гледа како лошо тоа влијае врз неговата сопруга и пријатели.

  Психоделичен филм, кој има добиено 4 „Златни Глобуси“.
  Добра препорака за љубителите на психолошки филмови.
  Оценка:9/10.

  Критики и препораки за истиот? :)
   

  Прикачени фајлови:

  На КикиМаус, elimkd и simply-red им се допаѓа ова.
 2. bibush

  bibush Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  24
  Го препорачувам. Мене ми е омилен филм, се воодушевувам кога и да го гледам.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.468
  Допаѓања:
  33.642
  Пол:
  Женски
  Можам само да кажам дека Расел во филмот се надмина себе си, упорно не сакав да поверувам дека всушност страда од шизофренија
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.