Преливи за коса

Дискусија во 'Коса' започната од snegulka21, 2 март 2011.

 1. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Од фризер имав земено силвер шампон на фарком (SERI) пишуваше на него 200мл и 300-400ден беше. Премногу ми ја сушеше косата и не ја правеше баш сива. Потоа купив друг(пак од фризер), и вториот е на фарком ама пишува Експертиа, околу 1000 денари е 1,5л. Косата ми ја прави сребрено сива и воопшто не ја суши, дури и оние портокаловите и интензивно жолтите што не фатиле убави ги прави сивкасти. Не ми беше јасно како тоа двата шампона се на фарком а не даваат ист резултат па фризерот ми кажа во поверение (а јас сега ќе го издадам) дека првиот го продава на клиенти за да одат почесто да се фарбаат бидејќи тој дава резултат но не интензивен па така клиентките ќе мислат дека треба да се повтори процедурата на бланширање и фарбање. А вториот шампон го земал за себе во салонот и скришум (тајно) после фарбање со него ги миел а им кажувал дека е обичен шампон ( се со цел задоволни да бидат пред огледалото и кога ќе излезат од салонот)
  Да знаете само, не земајте што ќе ви препорачаат,побарајте друго (секако ќе ви дадат бидејќи имаат огромна добивка- видов еднаш кои се набавните цени од каталог-смешни се во споредба со продажните ептен високи)
   
  На eliesaab и Zimone им се допаѓа ова.
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.849
  Допаѓања:
  75.942
  Силвер шампон од каде купувате и која марка? Како го користите да не остане сивило?
   
 3. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Јас мојот го купувам од фризерскиот салон каде што одам 350 ден.и многу ми се свиѓа нијансата што ја добивам .Не е многу темно сива,ептен нежно е некако а го оставам 5 мин на косата и мијам .
  20190912_125044_2.jpg
   
  На Fallen.Angel и eli25 им се допаѓа ова.
 4. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Го имав, ми ја сушеше косата, земи го Експертиа, пак на фарком е ама поголемо пакување поисплатливо е. Ќе видиш огромна разлика. Овој што ти го имаш е за домашна употреба, а другиот е баш професионален. Поубав ефект ќе даде и нема да ти биде толку сува косата.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Може ,јас да ти кажам дека летово повеќе врзана косата ,ретко третирана со фен и пегла па не сум приметила дали ми ја суши .Ова ми е втор пат како го користам шампонов,овој сега пред месец го земав .
  Фала многу на советот ,би го пробала .А каде може да се најде ,исто по фризерскиве салони ?
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Да да, јас го глефав каталогот од дистрибутерите, двата шампони се во ист каталог. Овој е 200 денари набавна цена,а големиот е 1.5л и набавната му е 750. Имам слушнато дека за 1000 го продаваат.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.269
  Допаѓања:
  34.759
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со pro voke силвер шампонот или со Loreal purple?
   
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Odlicen e pro voke-ot. Zemi si 2, retko gi dobivaat
  Samo vnimavaj da ne zemes obicen sampon koj e providno lila, toj ne pravi nisto. Maleckoto kako mastilo zemi go
   
  На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.269
  Допаѓања:
  34.759
  Пол:
  Женски
  Фала.:)
  Мислам дека тој малиот го купив.На акција е во дм од вчера околу 220 ден е сега.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 10. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Toj e sigurno :) 200ml
   
  На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  10
  Moze li da mi kazes vo koj salon moze da go kupam samponot revlon ?

  Mila aj ako sakas kazi mi za sampon rewlon imam zolti prameni i me interesira kolku e cenata i kade mozam da go kupam ..mnogu ti blagodaram

  Ama toa sigurno vo 1rvoto miejne ja gubi nijansata?
   
  Последна измена од модератор: 20 јануари 2020
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Ме интересира колку наплаќаат преливи во фризерските салони? Не силвер шампон туку прелив со фарба. Еднаш ми земаа 600, а другарка која е фризерка ми кажа дека не смее да кошта повеќе од 200-300 ден бидејќи е вода со 2 прста фарба измешано.
   
 13. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.345
  Допаѓања:
  24.008
  Пол:
  Женски
  Кој силвер шампон го препорачувате? Ја нијансирав косата и фризерката ми кажа еднаш неделно да користам силвер шампон. Кој е најдобар и од кој нема да ми се појави жолтило на прамените?
   
 14. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Требало да ја прашаш фризерката.Во фризерниците држат добри силвер шампони како Фанола.Во ДМ има Провоке и еден германски ама не се баш добри, а цената им е околу 350денари.Мој совет штом веќе си дала пари за фарбање да купиш и поскап шампон, за да не биде за џабе фарбањето.
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.430
  Пол:
  Женски
  Многу е добар ProVoke од ДМ. Не е скап, 300 и нешто денари отприлика.
  Меѓутоа, ако можеш некако да набавиш Fanola, би ти го препорачала него.
  Јас си го купувам откај мојата фризерка. Има две верзии, no yellow и no orange.
  Бираш според твои потреби. Малку е скап, но шишето е огромно и ќе ти трае многу долго, мене ми трае по цела година.
  Нема да ставаш на секое миење, нема потреба толку често. Еднаш до два пати месечно, таман како прелив ќе ти дојде.
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.429
  Допаѓања:
  71.773
  Пол:
  Женски
  @mssuniquee ако можеш да го најдеш Fanola No yellow ,значи предобар е благодарам на членката (не се сеќавам на името) од форумов што ми го препорача , единствен силвер шампон што навистина ја посивува-побелува косата , дури кога нанесувам на косата ми ги фарба рацете , толку што има силни пигменти во него :)
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Во споредба со про воке како е? И колку лари е и од каде точно го земаш?
  Јас од про воке сум пррзадоволна баш бела ја прави, а оној сери е ужас, ја затнемнува и посивува неубаво
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.430
  Пол:
  Женски
  Малото шише Фанола од 350мл е илјадарка отприлика, 990 или 950.
  Моево е големо шише и не се сеќавам колку точно го платив оти си нарачав и маска за коса заедно со него, ама ќе да беше 1600-1800, тука некаде.
  Јас си ги земам откај фризерката, ама мислам дека веќе ги има и на hairshop.mk.

  Инаку имам понаква нијанса на косата и друга мака со бојата, па затоа мислам дека мене лично Фанола повеќе ми одговара затоа што не ми треба ефект на bleached blonde. ProVoke ми беше добар за фарбаното ама ептен ми ја утепа природната боја, ми темнееше чудно и затоа го сменив. Овој од Фанола повеќе ми се погоди зашто тонеров го користам највеќе за да ми го тргне порткаловиот отсјај кој ми се појавува на природната боја. Го освежува и фарбаното феноменално и не дава да жолтее или да темнее, го неутрализира.

  За платинум блонд би ти требал no yellow, него барај го. Мојот е no orange.
  Тебе верувам ти е јасно, ама за тие што не знаат - побитно е нели тоа какви тонови ти фаќа косата, па таков тонер да и земеш за да се неутрализира несаканата боја (за портокалов отсјај - плавиот no orange, а против жолтило виолетовиот no yellow).

  Ако ти е добар ProVoke, терај со него, ама ете мене Фанола од тие причини многу повеќе ми се погоди и го немам сменето долго време.
  Не ми текнува која друга на форумов го користеше Фанола на платинум блонд, ама знам дека го фалевме многу и мене стварно ми е топ.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.345
  Допаѓања:
  24.008
  Пол:
  Женски
  Оф штета што сега го видов постот :(
  Овој го земав на брзање денес.. Како да го користам? Прв пат ќе користам силвер шампон.

  3445C57C-BBE8-4DCC-9EE3-5695EE3D3F85.jpeg
   
 20. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Овој ти е само за чистење на косата. Не е пигмент
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.