1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преливи за коса, тонери и силвер шампони

Дискусија во 'Коса' започната од snegulka21, 2 март 2011.

  1. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.343
    Здраво , може некој да каже како се користи шампонот од fanola no yellow?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ја миеш косата со обичен шампон, па со него и го оставаш 5-10 минути на косата за да фати убаво. Го миеш и ставаш маска за коса по потреба.
     
  3. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Сватив треба баш малку да се става, јас како со нормален шампон ставив и тоа изгледа веќе беше премногу. По едно миење стана сивкасто сребрена, со второто веќе како бисерна но битно жолтото што го имав на коренот го маскираше (y)
    Не ја видов пената... ама по шампонот се намерачив па може не сум ја заприметила. Земав и некоја маска ultra pigment ама таа е повеќе како плава боја, само на коренот ставив од таа ама мислам шампонот во споредба поголем ефект направи.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Да да, шампонот е баш the real deal, не си погрешила. Ќе си ја најдеш идеалната количина ќе се увежбаш, и јас експериментирав со количината на почеток, после си ја најдов идеалната мерка.

    Мојата маска е nutri care и пишува дека помага во зачувување на бојата ама искрено па тоа не ми е ни битно, многу ми се допаѓа ефектот што го дава и мирисот е прекрасен.
    Битно линијава за плавуши им е феноменална, стварно ми се откритие на животот.
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.343
    Фалаа :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Андријана98

    Андријана98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки, воопшто не ми се допадна како ми излезе ( првата слика) , може ли да добијам предлог на прелив со кој би добила некои вакви тонови( втората слика) , ве молам
     

    Прикачени фајлови:

  7. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Само што пишав но во друга тема, има едно силвер шампонче во мало пакување (ќесичка) во дм, околу 30 ден беше и прилично интензивно можеш да го пробаш.
    4058172258220-2063222_org_1_grande.png

    Исто и на фанола шампонот е доста интезивен, но тој е поскап и поголемо пакување е... така да колку да видиш дали силвер шампон би имал воопшто ефект можеш малово да го испробаш.
     
  8. Андријана98

    Андријана98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Bas so ovaa kesicna na grey bi mi izlegle takvi tonovi, bas se plasam povtorno da ne ja utnam..me interesita isto kako se koristi i dali paga posle nekoe vreme ili?
     
  9. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Шампон е се измива после неколку миења ништо страшно не е само ќе ти ја истонира малку бојата. Најбезопасно решение е. Друго што можеш е и да се исфарбаш со 3% хидроген само на осветлените делови да ставиш ама јас би пробала прво само со шампон па види си после. Треба само малце да ти се убие топлиот тон не треба ништо драматично.
     
  10. Андријана98

    Андријана98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    uste utre kje zemam, falaa mnogu draga
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Мислам ако буквално ја гледам сликава ти повеќе си сакала прамени а они ти направиле нешто како омбре пошто долниот дел е цел осветлен. Ако сакаш баш ко на сликава ќе треба и потемни прамени да ти извадат со потемна фарба односно lowlights за да добие таква димензија. Ама тоа на фризер.
     
  12. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Девојки не видов друга група за коса,ве молам да ми кажете искуство со овој шампон,пред две недели си ја осветлив косата плава,ставив двапати од овој шампон и како да ми се изгуби сјајот од предходно, ко жолтеникава е:sweat: и кажете ми друг шампон што вие го користите стрикно за плава коса и сте задоволни?
     

    Прикачени фајлови:

  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    И мене ми ја пожолте

    Сте го користеле ова?
    20201025_135302.jpg
     
    Последна измена од модератор: 27 октомври 2020
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Да, не е лош воопшто. Како прелив е и убаво неутрализира жолтило.
    Само остави го што подолго и нанесувај со го четка. Не знам дали така ми се погоди, ама преубаво излегува кога мачкам дел по дел, инаку кога нанесувам со раце и го оставам десетина минути е ко ништо да не сум правела со косата.
     
    На Lemon и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  15. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Јас го пробав ама не прочитав упатство и што состојки има така го шлапнав и почна чудно да мириса ме фати страв и го измив, може 5 мин ми седеше само и апсолутно ништо не направи.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    На упатството пишува да не се држи подолго од 5 минути. Нема да е проблем ако го држам подолго?
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Буквално ништо не прави ако го држиш толку малку. Само ќе ти мириса косата на него и толку.
    Јас го држев 30-45 минути, така стварно не беше лош.

    Премногу работа ми беше мене да го плескам со четка на секое, па купив 2-3 пати и толку, си се вратив на пената Фанола. Скапа глупост е ама Боже мој, за 5-6 минути имам феноменален ефект. Вака ми одземаше навистина многу време.
     
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    А после него треба пак со шампон миење или не?
    Колку е пената и како се користи?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Прво ја мијам косата со шампон како што правам секогаш, па кога ќе ја избришам со пешкир почнувам да нанесувам со четка. Ставам да отстои во кеса и потоа убаво ја мијам да падне целиот прелив.

    Пената е 1200 ден. и неа си ја ставам после шампонирање. Ми стои 10 минути максимум (зависи колку brassy изгледа косата, обично 5-6 мин вршат работа). Потоа мијам убаво, ставам маска на врвовите и отприлика тоа.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Предложете добар силвер шампон ? Пред 10 дена правев сомбре и ми е страв да не ми пожолти.