1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пренос на пари преку аеродром

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Natural91, 12 октомври 2017.

 1. Natural91

  Natural91 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Дали имате информација како да се пренесат/префрлат поголема сума на пари на аеродром а притоа да не ми бидат одземени затоа што ја надминувам дозволената сума за пренесување.
  Конкретно сакам да пренесам пари од странска земја во Мк, а воопшто не сум информирана за опциите дали има опција преку банка преку картица или прво да ги информирам на аеродром ако ги имам во кеш или како?
   
 2. Natural91

  Natural91 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Се извинувам што отворам цела тема за едно прашање но морав да отворам за да биде попрегледно прашањето ако потоа не е потребна избришете ја. :)
   
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.474
  Допаѓања:
  170.735
  Пол:
  Женски
  Колку поголема е сумата?
  Имаш вестерн унион со највисока провизија..
  Најевтино ти е да си ги префрлиш преку банка на девизна сметка во МК. Iban i swift код ќе си побараш од банката и со банковен налог ќе си ги префрлиш тука..
  Ништо комплицирано, како и во цел свет што се трансферираат пари..
  Друга опција е да ги вадиш од картица на банкомат во МК ама не ти се исплати..

  На аеродром се знае, по закон колку смееш
  Не ризикувај, не се исплати..
   
  На Animali, Glasna, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Ако не си сама, поделија сумата на другите до дозволеното и кога ќе си дојдете собериги, секако ако имаш доверба во нив. :)
   
 5. minneymouse82

  minneymouse82 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  1.548
  Пол:
  Женски
  Можеш да пренесеш повеќе пари но треба да имаш докаж. Од каде ти се парите. Дека си продала стан, кола, извештај од плата итн.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  18.773
  Пол:
  Женски
  До 10000 евра немаш потреба да ги пријавуваш , но за повеке ке ти треба доказ за потекло на парите
   
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.607
  Допаѓања:
  96.032
  Пол:
  Женски
  Мислам ,некогаш беше ,2500 евра во готово за повеќе треба да имаш бордеро.Тоа за излез.
  За влез исто мора да пријавиш и добиваш потврда дека си внел толку пари на аеродромот или преминот.
  Зборувам за кеш.
  Може и има промени не знам,најдобро е да се јавиш и да прашаш.
   
 8. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Извадок од текстот:
  Инаку, лимитот за внесување на пари изнесува 10.000 евра. Ефективни странски пари над 10.000 евра, задолжително се пријавуваат на царинските органи. Што се однесува до изнесувањето на пари од Македонија, резидентите мора да го пријават секој износ над 2.000 евра при што се приложува потврда од овластена банка или менувачница. Изнесување на ефективни странски пари над 10.000 евра и 120.000 денари е забрането. Нерезидентите можат слободно да изнесат ефективни странски пари во износ до 10.000 евра по лице. Доколку изнесуваат ефективни странски пари над 10.000 евра задолжително се приложува на увид писмената потврда во која е евидентиран износот при влез од страна на царинскиот орган.

  Зошто не се исплати нелегално да пренесеш пари преку граница:
  Глобите за непријавување или погрешно пријавување на пари кои патниците ги носат со себе се сериозни. Казните се движат во износ од 1.500 до 3.000 евра за физички и од 6.000 до 10.000 евра за правни лица во денарска противвредност. Предвидени се и затворски казни за случаи поврзани со перење пари и финансирање тероризам. Пропишани се и мерки за одземање на целата сума или дел од привремено задржаните пари.

  Објавата од 2014 година е, ама ако не се лажам, измени нема.
  https://www.mkd.mk/makedonija/infor...pisi-za-prijavuvanje-pari-pri-vlez-i-izlez-od
   
  На Animali, Natural91 и sanjaeva им се допаѓа ова.
 9. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  31.407
  Па ако успееш да ги ,, скриеш ,, некако во тебе, ко на документарцине за дилање дрога на Дискавери...:|
   
  На Animali и DAngel им се допаѓа ова.
 10. Natural91

  Natural91 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  И што сакаш да кажеш со ова не знам, или можда сакаш да испаднеш интересна...
   
 11. Natural91

  Natural91 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Се работи за сума далеку повиска од 10.000, мене Dust ми објасни во ЛП кои се опциите али јас имам друг проблем, имам девизна картица али ги немам кодовите извадено кои се потребни за трансакција во матичната земја, моите исто така во странство живеат а јас немам друг човек од доверба што може да ми помогне да ги префрлам, помош?
   
 12. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  31.407
  Сакам да кажам да ги прошверцуваш така што ќе ги ставиш во вагиналниот или аналниот отвор...:)
   
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Zdravo... ne znaev kade da go postiram prasanjevo pa moze ke se najde nekoj ovde da mi odgovori... kazete mi da ne znae nekoj kako se fvizat cenite ako prekoracam kilaza na kufer na pr. 10 kila treba da mi e kuferot a jas sum prekoracila 2-3 kg...
   
 14. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  25.201
  Пол:
  Женски
  Зависи од авиокомпанијата, провери на страната, сигурно пишува.
   
 15. smailing

  smailing Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Imam otvoren protein od 2kg ,prashanjeto mi e dali kje napravat problem na granica , kje patuvam so prevoz. I kolku e dozvoleno vo sluchaj da ne smee 2kg? Fala vi unapred , pozz
   
  На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  24.998
  Пол:
  Женски
  На граничен премин ќе поминуваш ? Мислам , по воздушен пат или ? Ако е отворен и патуваш со автомобил на пример , не би требало да ти прават проблем на граница , бидејќи е отворен , мислам дека нема да имаш проблем . Само ќе им кажеш дека е за тебе лично , и дека ти е веќе користен . За во авион не сум упатена како е .
   
 17. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  443
  Допаѓања:
  5.431
  Пол:
  Машки
  на копно немаш проблем, и за во авион нема проблем, само не може во рачен багаж, треба да ти во куфер
   
 18. smailing

  smailing Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15

  Kje patuvam so avtobus. No neznam kako odat tie raboti haha
   
 19. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  Jas treba da patuvam so avtomobilm, problemot mi e sto imam mala zasteda i sakam da znam dali pravat kontrola po tasni, ili slucajno prasuvaat kolku pari nosis so sebe? Od stranstvo vleguvam vo makedonija, kako e so kontroli na makedonska i grcka granica?
   
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.918
  Колку мала е заштедата :D
  Секој износ над 2000 евра (провери убаво за износот) си должна да го пријавиш на царина и да поседуваш потврда од овластена банка/менувачница. Над 10000 евра не смееш никако да изнесеш.