1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препаративна vs Декоративна козметика ?

Дискусија во 'Лице' започната од rossonerka, 8 декември 2010.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Која козметика ви е омилена? На која и давате предност. Иако знаеме како жени и декоративна и препаративна козметика користиме.
  Но каква имате дома повеќе, каква почесто купувате, со која повеќе се оптеретувате? :lol:
  Иако речиси една без друга не можат, за една жена да е убава требаат и двете.

  Декоративна: пудри, маскари, кармини, сјаеви, коректори, сенки, ружеви, лакови ...
  Препаративна: креми, сапуни, гелови, тоници, млека за тело и лице, пилинзи, лосиони, маски ...

  Која ви е бар 1 % поомилена од другата? ;)
   
 2. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Цели 5 минути се мислам на што сум повеќе, и заклучив дека исто сум и по двете. :lol:
  Али зависи и од периодот. Понекогаш ме фаќа иштав за шминки, има денови каде само купувам де сенка, де лак, де кармин.....
  Али има и периоди каде што како луда купувам млека за тела, маски, пилинг, креми...
  Според мене мислам дека барем 1% е поважно второто.
  Прво треба да и се пружи нега на кожата за да може да се шминка. Џабе ти еден тон шминка кога лицето нема да е негувано, и ако кожата на телото биде сува и никаква, а си се облекла најубаво.
  (тоа ти е како посран човек да ставил машна и одело, е не оди) :lol:
  И мислам дека барем мааалку повеќе сум по препаративната козметика. :)
  А после тоа иде перфектна шминка и се добива крајно добар изглед. :wasntme:
   
  На srcekrsacka, rossonerka и LivingGlam им се допаѓа ова.
 3. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
  Секогаш сакам телото и лицето да ми се негувани. Откако погледнав имам некако помалку препарати за декоративна козметика. Не се шминкам толку многу, така да мојот конечен одговор е препаративна :lol:
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Повеќе трошам на препаративна козметика, секогаш имам квалитетен крем за лице во комплет со млеко и тоник, па маска, пилинг, разни потребни и непотребни глупости за тело... Мислам дека најголем дел од мојот буџет оди на тоа. Убаво рече Лакримоса - џабе е добра шминка на неквалитетна кожа. А здрава кожа изгледа убаво и "гола".
  Од декоративната трошам најмногу течна основа, маскара и коректор, и тоа ретко - еднаш неделно ако ставам, и за излегување. Другите работи (како компактна, моливчиња, кармини, сенки, палети...) ги купувам еднаш за подолго време.
  Ако би направила некоја споредба - 68.5% препаративна, 31.5% за декоративна :lol:
  Морам да напоменам дека ова е вака зашто поголем дел од времето го поминувам дома, ама наскоро кога ќе работам процентите би требало барем малку да се изедначат.
   
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Препаративна, па декоративна. Нормално, комбинација од двете за супер изглед, но џабе е одлична пудра, ако има многу акни.
   
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Кога прочитав одма знаев дека повеќе ја сакам препаративната . А и за да се нашминкам со колку сакаш скапа пудра треба прво да си го средам лицето . Искрено поубаво би се осеќала во своја кожа да немам шминка т.е. нели декоративна козметика а да знам дека сум си се средила цела - од глава до пети .
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 7. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  епаа преперативна па декоративна козметика :)
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Повеќе користам препаративна козметика и го сакам природниот изглед, така што не употребувам многу шминка. Ама затоа на млеко за тело, креми за лице, крема за раце, гелови за туширање или за интимна нега, воопшто не штедам.
   
 9. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Повеќе трошам на препаративна козметика,го сакам природниот изглед и сакам лицето да ми биде нежно и меко.Обавезно во мојот несесер мора да има дневен и ноќен крем,пилинг,тоник за чистење на лицето и гел за миење.Тоа се задолжителни работи кои се потребни на моето лице и без него не тргнувам никаде,макар и на еден ден.
  Инаку од декоративните задолжителни ме се пудра,маскара и црно моливче за очи.Сенки и кармини не користам премногу,обично се шминкам за вечерно излегување.Преку ден најчесто преферирам да ставам маскара,креон и сјај за усни.Несакам премногу нападен,сакам едноставен и нежен изглед.А го заборавив руменилото за лице,тоа дава дополнителен шмек секако доколку не е премногу нападно и одговара на тенот.
   
 10. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  179
  И двете ги сакам но сепак ја преферирам Декоративната :) Не знам зошто ама отсекогаш сум ги сакала шминките :lol:
   
 11. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  И двете. Сепак не кревам паника ако немам нешто од декоративната козметика, што се случува кога ќе снемам нешто од препаративната. Значи никогаш нема да си дозволам да немам млеко за тело, гел за туширање, лосиони за лице, маски... :)
   
 12. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Јас повеќе сакам препаративна козметика. И повеќе ја имам, дури многу повеќе од декоративната.
  Не сакам многу шминки, затоа и не ги користам толку често. Ако пресметам во проценти, како што направи LivingGlam би дошло:
  75% препаративна козметика,
  25% декоративна козметика :makeup: ;)
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bootilicious

  Bootilicious Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Препаративната козметика се вика "Бела" Козметика
   
 14. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  декоративна <3
   
 15. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Препаративна се разбира, па потоа доага декоративната :) :)
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  И двете :) Сепак, на препаративната козмаетика фрлам и повеќе пари, и повеќе внимавам, а од декоративна, купувам само она што ми треба и што ми е навистина потребно, не сакам да менувам 16 пудри, една ми е, таа :) Ајде, за нијанса повеќе препаративна :D
   
 17. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  218
  Препаративна дефинитивно, иако имам и од двете подеднакво.
  Млека, купки, масла, парфеми мх мх прекрасни мириси :) си се обожавам кога ќе си сесредам, пилинг, па купка, млеко или масло и парфемче за крај <3
   
 18. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.341
  Препаративната е неизбежна ,ама подрага ми е декоративната ,и тоа далеку !
   
 19. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Дефинитивно препаративна 8)
   
 20. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  епа и јас во проценти ќе направам

  препаративна - 90%
  декоративна - 10%