Препорачајте албум

Дискусија во 'Музика' започната од Trendafilka, 17 март 2012.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
  Во недостаток на добра музика за слушање со месеци наназад, се наоѓам себеси како вртам различни топ листи, со надеж дека ќе најдам добар албум и квалитетна музика за слушање.
  За жал, се наоѓаат се поретко, покрај сета лимонадесто-тинејџерска пит-буловска музика која се крои денеска и го труе етерот.

  Па во оваа тема можеме да посочуваме добри и квалитетни албуми, стари или нови, сеедно.
  Жанрот нормално, никогаш не бил ограничување за убавата музика.

  Јас ќе го споделам моето последно откритие, самостојниот албум на Ноел Галагер, проблематичниот брат од дуото проблематични браќа во Oasis :lol: .
  Албумот е одличен, песните се прекрасни.
  Тоа е како старите Oasis, но уште подобро, без кавгите веројатно. :D

  Noel Gallagher - High Flying Birds
  [​IMG]

  торент:http://thepiratebay.se/torrent/6846761

  http://www.youtube.com/watch?v=Vlo1O2B6j7A
  Фаворитот ;)
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  397
  Ова не е баш ново, ама еве топло го препорачувам. Наскоро им излегува новиот албум, ако е добар ќе го препорачам и него :P

  Исто имениот албум на The Script:
  1. "We Cry"
  2. "Before the Worst"
  3. "Talk You Down"
  4. "The Man Who Can't Be Moved"
  5. "Breakeven"
  6. "Rusty Halo"
  7. "The End Where I Begin"
  8. "Fall for Anything"
  9. "If You See Kay"
  10. "I'm Yours"

  Омилени ми се 2, 4, 5, 7.
   

  Прикачени фајлови:

  • 1.jpeg
   1.jpeg
   Големина на фајлот:
   16,3 KB
   Прегледи:
   337
  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина на фајлот:
   95,6 KB
   Прегледи:
   337
  На FortuneTeller.xD и Trendafilka им се допаѓа ова.
 3. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  Прва препорака: Mamma Mia! The Movie Soundtrack. За сите љубители на ABBA, нивните најголеми хитови отпеани од големи холивудски имиња како Мерил Стрип, Пирс Броснан;
  Како ретко кој албум можам да го пуштам од прва до последна песна без прерипување.
  Идеален за опуштена летна квечерина...

  [​IMG]

  Track listing

  CD
  1. "Honey, Honey" - Amanda Seyfried, Ashley Lilley & Rachel McDowall - 3:07
  2. "Money, Money, Money" - Meryl Streep, Julie Walters & Christine Baranski - 3:06
  3. "Mamma Mia" - Meryl Streep - 3:34
  4. "Dancing Queen" - Meryl Streep, Julie Walters & Christine Baranski - 4:04
  5. "Our Last Summer" - Colin Firth, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgård, Meryl Streep & Amanda Seyfried - 2:57
  6. "Lay All Your Love on Me" - Dominic Cooper & Amanda Seyfried - 4:29
  7. "Super Trouper" - Meryl Streep, Julie Walters & Christine Baranski - 3:53
  8. "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)" - Amanda Seyfried, Ashley Lilley & Rachel McDowall - 3:51
  9. "The Name of the Game" - Amanda Seyfried - 4:55
  10. "Voulez-Vous" - Full Cast, Philip Michael, Christine Baranski, Julie Walters & Stellan Skarsgård - 4:35
  11. "SOS" - Pierce Brosnan & Meryl Streep - 3:19
  12. "Does Your Mother Know" - Christine Baranski & Philip Michael - 3:01
  13. "Slipping Through My Fingers" - Meryl Streep & Amanda Seyfried - 3:50
  14. "The Winner Takes It All" - Meryl Streep - 4:57
  15. "When All Is Said and Done" - Pierce Brosnan & Meryl Streep - 3:17
  16. "Take a Chance on Me" - Julie Walters, Stellan Skarsgård, Colin Firth, Philip Michael & Christine Baranski - 4:01
  17. "I Have a Dream (song)"/"Thank You for the Music" (Hidden Track) - Amanda Seyfried - 7:33  Втора препорака: Born to Die (Lana Del Rey album)

  Верувам на повеќето добро познат. Нема што многу да се филозофира, освен дека е ретко модерно ремек дело.

  [​IMG]

  No. Title
  1. "Born to Die"
  2. "Off to the Races"
  3. "Blue Jeans"
  4. "Video Games"
  5. "Diet Mountain Dew"
  6. "National Anthem"
  7. "Dark Paradise"
  8. "Radio"
  9. "Carmen"
  10. "Million Dollar Man"
  11. "Summertime Sadness"
  12. "This Is What Makes Us Girls"

  Трета препорака: Сите 5 албума на Coldplay: Parachutes (2000)
  A Rush of Blood to the Head (2002)
  X&Y (2005)
  Viva la Vida or Death and All His Friends (2008)
  Mylo Xyloto (2011)


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Четврта препорака: Sam's Town - Тhe Killers

  [​IMG]

  1. "Sam's Town"
  2. "Enterlude"
  3. "When You Were Young"
  4. "Bling (Confession of a King)"
  5. "For Reasons Unknown"
  6. "Read My Mind"
  7. "Uncle Jonny"
  8. "Bones"
  9. "My List"
  10. "This River Is Wild"
  11. "Why Do I Keep Counting?"
  12. "Exitlude"


  Петта препорака: The Best of Đorđe Balašević

  [​IMG]
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
  @flowergarden, многу го сакам тој албум на The Script, извртен ми е 100 пати чинам, а меѓу омилените што ги наброја јас ја вбројувам и Fall for anything. :)

  Сите кои ги сакавте White Stripes и музиката на Jack White, сега може да го преслушате неговиот прв самостоен албум - Blunderbuss.
  [​IMG]
  1. "Missing Pieces"
  2. "Sixteen Saltines"
  3. "Freedom at 21"
  4. "Love Interruption"
  5. "Blunderbuss"
  6. "Hypocritical Kiss"
  7. "Weep Themselves to Sleep"
  8. "I'm Shakin'"
  9. "Trash Tongue Talker"
  10. "Hip (Eponymous) Poor Boy"
  11. "I Guess I Should Go to Sleep"
  12. "On and On and On"
  13. "Take Me with You When You Go"
   
 5. trendafil1

  trendafil1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  20
  Sokо (француска пеачка и глумица)
  I Thought I Was an Alien 2012

  -I Just Want To Make It New With You
  -I Thought I Was An Alien
  -People Always Look Better In the Sun
  -We Might Be Dead By Tomorrow
  -No More Home, No More Love
  -For Marlon
  -First Love Never Die
  -Treat Your Woman Right
  -How Are You
  -Don't You Touch Me
  -Destruction of the Disgusting Ugly Hate
  -Happy Hippie Birthday
  -I've Been Alone Too Long
  -Why Don't You Eat Me Now You Can
  -You Have A Power On Me

  Kool & the Gang
  Kool and the Gang-1969
  Ladies' Night-1979
  имат и други добри албуми

  Tonyo San во друштвото на мртвите поети 2012
  -Сивило
  -Машки курви
  -Меѓу редови
  -Времето на волкот
  -Не разговарај со непознати
  -Слатка мизерија
  ...
   
 6. Lunaria

  Lunaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Топло го препорачувам за сите оние кои се љубители на музика со порака и содржина,песни со кои можеме да се поистоветиме,да се натераме да размислуваме за тоа каков е нашиот живот. За оние кои не се запознаени со:
  [​IMG]

  Bon Jovi- These Days

  Нешто сосема поразлично од тоа какви предрасуди има за Бон Џови, во смисла дека се хепи рок бенд од 80тите, и дека во 90тите се изгубија во бранот на поп сензациите и гранџ ерата. Го одбрав токму овој албум затоа што сметам дека е потценет од страна на публиката,за разлика од добропознатиот Keep the faith.
  Да не ја дрвам многу,преслушајте го сами,кога нема никој дома,со чаша ладно млеко и кекси ( или кој како милува :D ) затоа што овие песни се слушаат со големо внимание,изострен слух затоа што нема шанси да не ве удри бран од емоции.

  Ова е албум на кој не се скокнува песна. Едноставно речено,целиот е како приказна,Почнува со директно обраќање,а завршува со Bitter wine како што вели последната песна.

  Посебно посветете внимание на:

  1. "Hey God"
  3. "This Ain't a Love Song"
  4. "These Days"
  5. "Lie to Me"
  7. "My Guitar Lies Bleeding in My Arms"
  12. "Diamond Ring"
   
 7. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  397
  Девојкава значи едноставно ја обожавам. Не можев да одберам еден албум, па нека биде тоа ова: Greatest hits.. so far!
  еве ги траките

  1. "Get the Party Started"
  2. "There You Go"
  3. "Don't Let Me Get Me"
  4. "Just Like a Pill"
  5. "Family Portrait"
  6. "Trouble"
  7. "Stupid Girls"
  8. "Who Knew"
  9. "U + Ur Hand"
  10. "Dear Mr. President" (featuring Indigo Girls)
  11. "So What"
  12. "Sober"
  13. "Please Don't Leave Me"
  14. "Glitter in the Air"
  15. "Raise Your Glass"
  16. "Fuckin' Perfect"

  да се прашував јас, на компилацијава ќе ја имаше и I don't believe you, Mean, Leave me alone (I'm lonely), Try to hard, Runaway.
   

  Прикачени фајлови:

  • pink.jpg
   pink.jpg
   Големина на фајлот:
   119,2 KB
   Прегледи:
   268
 8. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  Lana Del Rey - Born to die и сите албуми на Nirvana ♥
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  397
  Еве нешто малку различно, ама одлично ;)

  Lionel Richie - Renaissance


  1. "Angel"
  2. "Cinderella"
  3. "Tender Heart"
  4. "Dance The Night Away"
  5. "Tonight"
  6. "How Long"
  7. "Don't You Ever Go Away"
  8. "Wasted Time"
  9. "Piece Of my Heart"
  10. "It May Be The Water"
  11. "Here Is my Heart"
  12. "Don't Stop The Music"

  Омилени ми се 1, 2, 3, 4, 6, 7.
   

  Прикачени фајлови:

  • lio.jpg
   lio.jpg
   Големина на фајлот:
   15,1 KB
   Прегледи:
   253
 10. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.082
 11. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Фолтин е необичен музички спој, чија музика е тешка да се дефинира и секој обид да се определи во некоја музичка категорија би бил неуспешен. Музиката на Фолтин е нереална, страствена и забавна, исполнета со танцувачка мелодија, постигната со брзиот македонски ритам. Иако користат вообичаени музички елементи, тие постигнуваат непредвидлива и оригинална атмосфера. Фолтин се опишуваат себеси како лажно емигрантско кабере, но нивните концерти претставуваат вистински доживувања. Ова не е тешко да се замисли со огледа на фактот дека тие истотака имаат работено на музика за театар, во која се препознатливи по користењето на нивните инструменти и по создавањето на амбиентален звук.

  Ова ми беше како мал информатор за тие што не се запознаени со работата на дечкиве. :wasntme:

  Прва препорака: Foltin- Lo-Lee-Taa-Too (2005)
  1. Financial Times
  2. Lo-Lee-Taa-Too
  3. The Tip Of The Tongue
  4. If You Touch Me I'll Die
  5. Ding Dong
  6. Psst!
  7. Garneta
  8. Prsti Prsti
  9. Milica

  Втора препорака: Фолтин - Ова трансплантирана машина за чукање досега не типкала љубовно писмо (2008)
  01. 110
  02. 120 (Везилка)
  03. 128
  04. 131 (Ова трансплантирана машина за чукање досега не типкала љубовно писмо)
  05. 87
   
  На Sephora и Trendafilka им се допаѓа ова.
 12. DressedToKill

  DressedToKill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  43
  http://www.youtube.com/watch?v=uiRDDvsDxos
  Еве го има и на јутуб, еден од моите поомилени албуми на Боб Дилан. Што и да слушнете од Боб Дилан нема да згрешите. World Gone Wrong, Desire i Street Legal ми се топ три.
   
 13. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.987
  Пол:
  Женски
 14. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  929
 15. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.883
  [​IMG]

  Спој на двајца извонредни музичари. Хемија и соул, а и што би можело друго од нив двајца.
  Препорачувам доза од албумов пред спиење.

  :up:
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Првиот и вториот студиски албум на еден од култните Македонски бендови, Мизар. Mizar и Svjat Dreams. Овие два албуми се едни од најдобрите кои што сум ги ислушала. Најсериозно. Иако претпочитам слушање на малку поинаков вид на музика, албумиве котираат високо на мојата листа. Оригинални, безвременски. Уметност. И да не сте љубител на волку тешка музика, give it a chance.

  http://www.youtube.com/watch?v=HEtdLMLU6DA
  http://www.youtube.com/watch?v=nSWj7DSSD50
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.405
  Пол:
  Женски
  Јас како голем фан на Rolling Stones би ви го препорачала нивниот албум "Exile On Main St" .
  [​IMG]
  http://www.youtube.com/watch?v=t2vvCsLAW2I
  Сите песни ми се допаѓаат, би сакала да си го купам.
   
 18. Brennan15

  Brennan15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  27
  AM - Arctic Monkeys
  AM е најновиот албум на Arctic Monkeys, излезе во Cептември 2013. содржи 12 песни, ја знам секоја од а до ш :D
  ова е албум што се слуша од првата до последната песна. музичките критичари ги сметаат за едни од најдобрите бендови на денешницата, а AM за еден од најдобрите нови албуми. за AM освоија BRIT AWARD за најдобар албум ( и најдобар британски бенд ) и NME награда за најдобар албум ( и најдобар британски бенд ). седмата песна односно Mad Sounds е напишана од Alex Turner и Alan Smyth и дванаесеттата песна односно I Wanna Be Yours е напишана од John Cooper Clarke и Alex Turner, сите други песни се напишани само од Alex Turner кој е главниот пејач и гитарист во овој бенд, еден од најталентираните британски музичари во моментов. Oвој е еден од моите омилени албуми, иако сметам дека сите други албуми на Arctic Monkeys се одлични и вреди да се слушнат, сега за сега го издвојувам овој.
  песни во овој албум :
  1. Do I Wanna Know
  2. R U Mine?
  2. One For The Road
  4. Arabella
  5. I Want It All
  6. No.1 Party Anthem
  7. Mad Sounds
  8. Fireside
  9. Why'd You Only Call Me When You're High?
  10. Snap Out Of It
  11. Knee Socks
  12. I Wanna Be Yours
  вака изгледа cover - от на AM
  [​IMG]
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
 20. sheficata46

  sheficata46 Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  Midnight Memories - One Direction ^_^