1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте психолошки филм

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од blueeparadise, 17 февруари 2011.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.276
  Допаѓања:
  5.788
  Долго се мислев дали да ја отворам темава.. и еве се решив. :) Ако е дупла, веќе има некоја слична на неа или пак не поттикнува дискусија - слободно во канта. :) Немам изгледано многу психо филмчиња, ама ми се допаѓаат заради темите што ги обработуваат. Порадо би изгледала некој психолошки филм отколку хорор, зашто искрено заради хорорите од толкав страв не можам да спијам, а овие можат да ти навлезат и во свеста и онака ти предизвикуваат стрес, постојано размислуваш што ќе се случи. Многу ми се интересни. :) Мислам дека The Forgotten, Flightplan, Orphan и Black Swan делумно, се сметаат како психолошки трилери. Па, ако знаете некое добро психо филмче, слободно препорачајте. :)


  Eдит. Ако сакате можете да дадете и некое така полесно филмче, не мора се некои тешки. :) Зашто баш со другарка ми разгледуваме некои филмчиња, и сакаме некој онака полесен, интересен филм ама психолошки да е. :$
   
 2. GiaMarie

  GiaMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  40
  Еве неколку од мене.

  И да го додадам Jacob's Ladder, одличен стар психолошки филм од 1990.
   

  Прикачени фајлови:

  На beautiful87, blueeparadise и dan1 им се допаѓа ова.
 3. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.757
  Нешто полесно - The Uninvited
  Потешка психологија - Mulhollad Dr. и се останато од Линч
   
  На JuLleE и blueeparadise им се допаѓа ова.
 4. GiaMarie

  GiaMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  40
   

  Прикачени фајлови:

  • cube01.jpg
   cube01.jpg
   Големина на фајлот:
   40,5 KB
   Прегледи:
   1.901
  • secret_window_.jpg
   secret_window_.jpg
   Големина на фајлот:
   27,9 KB
   Прегледи:
   1.902
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  The uninvited гледам веќе го предложиле, а јас ќе се повторам.
  Inception си го гледала? Не знам во кој жанр да го сместам само, од се по нешто има па и од психа. Ако не си го ѕирнала, обавезно.
   
 6. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.834
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно the uninvited. :rock:
   
 7. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  52
  Од поновиве Black Swan , исто добар психолошки трилер стар ми е Basic Instinct со Michael Douglas и Sharon Stone:На овие во мометов ми текнува :)
   
  На poison.ivy и ViKtOrIjA21 им се допаѓа ова.
 8. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На elimkd, Anonymous996 и al-vik им се допаѓа ова.
 9. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Еве што ми текнува во моментот:

  One flew over the Cuckoo's Nest (Лет над кукавичјото гнездо)
  Silence Of The Lambs (Кога јагнињата ќе стивнат)
  The Butterfly Effect
  The Sixth Sense
  The Usual Suspects
  21 Gram
  Memento
  Cube

  Е сега знам дека сите филмови се класика, ама во последно време немам гледано некој психолошки (баш по жанр) филм што ми оставил голем впечаток. Ако гледал некој, нека препорача.
   
 10. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  еве неколку што ми текнуваат
   

  Прикачени фајлови:

 11. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Јас последно го гледав Shutter Island ама не го сфатив на крај :^)
   
 12. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  ако си во можност,прочитај ја книгата
   
 13. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Aaa... Овој бе од книгата Злосторство и казна. Не знам како се вика :)
   
 14. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Раскољников
   
 15. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]
  навистина одличен психолошки трилер, а Сандра Булок и Џулијан се извонредни.
   
 16. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.276
  Допаѓања:
  5.788
  Неодамна гледав едно 2-3 филма кои мислам дека се вбројуваат во психолошки. :) Двата филма што ги гледав беа на Алфа, од кој едниот имаше два дела и се викаше мислам Разговор со небото, само на англиски незнам како се преведува.. :?: Другиот незнам, ама ќе проверам на програмата. Третиот го гледав на Скај нет и се викаше Зли намери, го барав на нет, ама никако неможев да го најдам. Многу се убави филмовиве, ако можете да ги најдете, обавезно гледајте ги. :)


  Eдит. Found it! ;) Еве го трејлерот на првиот филм. :)


  http://www.youtube.com/watch?v=L1KvcrQFC-k
   
 17. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  PASSENGERS многу добро филм4е гледајте го нема да зажалите ;)
  STAY исто така и
  HALF LIGHT ....
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  1.Silence of the Lambs
  2.Se7en
  3.The Talented Mr Ripley
  :)
   
  На elimkd и Trendafilka им се допаѓа ова.
 19. sonique

  sonique Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  28
  Филм што остави силен впечаток кај мене беше „Парфем“ (Perfume) Кој и да ми побара предлог за психолошки филм му го спомнувам :) .. Се базира на истоимениот роман од 1985 година.. Приказната започнува со изречување на казна на еден злогласен убиец. Додека да ја извршат казната, во еден иставен маркет за риби се раѓа дете со надчовечки развиен осет за мирис.Тоа израснува во сиропиталиште и се што ќе види тој има желба да го мирисне. Во еден случај дури задушува едно девојче притискајки го кон себе и чувствувајќи ја нејзината арома...

  Туку ај, се занесов во раскажувањето :D ... Гледајте го филмов .. многу е добар.. Завршува необично..
   

  Прикачени фајлови:

  • perfume_ver3.jpg
   perfume_ver3.jpg
   Големина на фајлот:
   19,1 KB
   Прегледи:
   266
  На kate21, poison.ivy, gwen и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Independent147

  Independent147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  53
  Филмот ме трогна...Ви препорачувам да го изгледате обавезно!
  Ретко некој да го знае,нема ни trailer на youtube
  ама еве нешто колку да се запознаете
  http://www.youtube.com/watch?v=m1_Z6-v4uT0 :|
   

  Прикачени фајлови:

  • Sybil_DVD.jpg
   Sybil_DVD.jpg
   Големина на фајлот:
   33,6 KB
   Прегледи:
   265
  На TennisBabe му/ѝ се допаѓа ова.