Преспанско Езеро

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Isabel, 24 јули 2011.

 1. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.342
  Допаѓања:
  8.044
  Пол:
  Женски
  Јас до душа не сретнав, но и да има сигурно се водени и не касаат. :)
   
 2. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.172
  Пол:
  Женски
  2-3 дена на Преспа, доволно за полнење на батериите до лето.
  Во овој период на годината прекрасно е, прекрасно. За целосно опуштење и релаксација. Поглед на езеро, зелени долини и снежни врвови на Галичица, истовремено.
  Мирис на езеро и борова шума.
  Преспанска белвица во Стење за ручек и...
  Врвот е Коњско. Божја хубавина...доволно е.

  Е сега другата стана на приказната се оголените и запустени хотели на волшебни локации-сред природен рај личат на места за снимање на хорор филм. (а негде сред пустини прават рај)
  Шахти длабоки и по десетина метри, зинати, на секој чекор
  И ај да престанам, мака ме фаќа.
   
  На Giovanna, Bube.96 и Hipster им се допаѓа ова.
 3. Bube.96

  Bube.96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2014
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  9
  Оваа година одлучивме за малку поинаков одмор. Обично ова време од годината одиме на пиво фест па потоа продолжуваме за Охрид. Сега сакаме да продолжиме на преспанско езеро. Ама, неможам да најдам НИШТО на интернет. Ако може да ми помогне некој кој бил скоро кои плажи се убави, каква е водата, каде да најдам сместување (затоа што скоро сите огласи на интернет се стари) како се цените по кревет, дали може да најдеме сместување без да се најавиме претходно... и слично. Се надевам ке види некој деновиве затоа што ако се се испланира би требало во сабота да тргнеме. Однапред ви благодарам и со нетарпение ке чекам одговори ! :D:D
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  Е и јас барам еве бар за еден викенд, ама слабо.. Некоја што била да препорача соби, апартмани?
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.877
  Допаѓања:
  51.899
  Пол:
  Женски
  Само еднаш сум била таму кога бев на полуматурска екскурзија и сакам пак.
   
 6. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.346
  Допаѓања:
  7.002
  Пол:
  Женски
  Девојки има во Крани - Капри убави апартманчиња неззз цена само, напишете Капри Преспанско Езеро и ќе најдете нешто.

  Преубаво е, мир, спокој, уживање..... бисакала повторно да сум таму....
   
 7. mjauculence

  mjauculence Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Дај кажете како е во претор? најубава плажа? сместување? сакам викендов да идам па ме интересира се затоа што до сеа немам идено.
  фала,фала,фалаааа <3
   
 8. pharmacy

  pharmacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  355
  Пол:
  Женски
  Дали некој бил во скоро време во Стење или Крани?
  Како се движат со цени, какво место е,плажата и ако има некој контакт за сместување би била благодарна
   
 9. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.896
  Пол:
  Женски
  Бил ли некој во Хотел Рива во Стење? Како е? Како им се движат цените?
   
 10. kristina123456

  kristina123456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
 11. TheeQueen

  TheeQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Плажите се многу добро средени сега, преубави се и Стење и Крани и Сливница. Цените не се високи, многу е поевтино од Охрид. И мислам дека баш секој би можел да си дозволи еден одмор во Преспа. Само секако треба навремено да се закажи бидејки капацитетот и не е многу голем. Има голем недостиг од хотели, мотели, вили, кампови и слично. Можам да ти најдам неколку луѓе кои можат да ти помогнат околу наоѓањето на место за престој. За тоа што поточно бараш, ограничувањата во цена, колкумина сте, кога планирате да одите, на колку време, возраста итн итн пиши ми во лп ќе се обидам да ти помогнам некако. Се најдобро :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.896
  Пол:
  Женски
  Бил ли некој во Автокампот Отешево? Какви се бунгаловите? Блиску е плажата? Има продавници у близина?
  Вака на сликите фино изгледа.
   
 13. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.096
  Допаѓања:
  5.727
  Некој што бил лани на Преспанско да ми пише во инбокс, имам прашања.
   
 14. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.805
  Пол:
  Женски
  Јас бев во Стење.
  Имаш сеуште прашања, после еден месец? :rofl:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Slavicak

  Slavicak Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Мене многу повеќе ми се допаѓа Преспанско отколку Охридско..Потпола вода,помирно и таканатаму..Секоја година по 10тина пати одам на викенди и мислам декаа е преубаво..Оваа година пак одам:inlove:
   
  На Acka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 16. rider

  rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Јас имам. Може?
  Би сакала да знам за сместување како е, и секако колку има хаос на плажи
   
 17. pravnicka_2604

  pravnicka_2604 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  950
  Пол:
  Женски
  Не сум била одамна во Преспа, но ми буди преубави спомени.. Би отишла пак..
   
 18. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.459
  Пол:
  Женски
  Ми треба сместување за Преспа за два дена, 3 и 4 август. Некој да не познава некој што издава, со нормални услови за спиење, бањање? Фала
   
 19. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.504
  Ајде да ја ре-активирам темата малку =) Знае ли некој да ми помогне за јавен превоз Скопје-Преспа има ли? На скопска автобуска нема инфо, некаков приватен превоз, комбе такси со редовна маршута, ениуан?!?!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.158
  Допаѓања:
  5.361
  Пол:
  Женски
  Провери на следниве линкови.
  http://mktransport.mk/vozen-red/tt/bus/fsn/resen/tsn/skopje
  http://transkop.mk/
  https://www.balkanviator.com/mk/vozen-red/skopje-mkd/stenje(prespa)-mkd/
  или пиши на google Скопје-Ресен / Скопје-Претор
  се надевам дека малце ти помогнав
  ЕДИТ: Знам дека има линија Скопје - Ресен,али од ресен до претор ќе треба такси да фаќаш.
  За комбиња незнам дали има.
  Види и на бисер пром може имаат понуди некои за превоз
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.