Форумџика на годината 2020

Преспанско Езеро

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Isabel, 24 јули 2011.

 1. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.614
  Пол:
  Женски
  Од аспект на културно-исторската вредност апсолутно се согласувам, коментиравме по однос на плажите, дека се’ уште не се доволно средени, фали некој кафич, пицерија, ресторан, некое детско катче, луна паркче, да има основна забава и за деца, и за возрасни. А, дека е прекрасен преспанскиот регион, никој не оспорува, се разбира дека си има своја посебна убавина, иако не ги имам шетано сите села, односно споменатите Љубојно и Брајчино и не можам да кажам ништо, низ Царев двор имам поминато, го имам посетено Претор, Отешево и Ресен, имам убави импресии, но сепак сметам дека треба да се инвестира таму.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.455
  Пол:
  Женски
  Каква желба ми створи да ја посетам Преспа не си свесна.
  Од дете кога не водеа Асамати не сум била.
  Се надевам и јас ќе ја доживеам на начин како тебе:inlove:
   
  На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.437
  Допаѓања:
  5.074
  Пол:
  Женски
  Глупаво е што нема вечерно време кај да се оде у 9 ке треба да си легнеш ако не си со друштво ако си со родители или со дечко...
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.194
  Пол:
  Женски
  и @Queen8
  Точно дека нема не знам каков, да не речам никаков ноќен живот за млади, затоа и реков, кој сака ете го Охрид, кој за жал го упропастија со урбанизацијата, ноќен живот колку сакаш.

  Сепак во Ресен има по некој кафич, нешто како ноќна забава видов дека се прави во Стење, можеби и Претор или Сливница, ама за навечер баш не сум сигурна за таму.

  Ние лани со бебе бевме две недели и навечер одевме во Ресен, седевме до кај 24 - 01 по полноќ највеќе, тогаш не беше проблем заспан да го преместиме во кревет, сега е. :D

  Во Претор на плажата има супер ресторан бар со многу убава атмосфера и имаше народ, барем додека ние седевме таму на плажа до кај 20ч.

  Сливница има огромен ресторан а подолу на плажата и бар кои не знам како функционираат навечер, се надевам има нешто.

  Стење знам дека има ама мн лоша музика трешти. |(

  Едвај чекам кон крајот на месецов ќе одиме пак, ќе се распрашам што прават младите преспанчани навечер и ќе ви пишам, само знам дека честа ноќна дестинација им е Битола на многу. ;)
   
  На Puffy2019 и Queen8 им се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  5.719
 6. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.194
  Пол:
  Женски
 7. MamaMaca

  MamaMaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Девојки, предлог за сместување на преспанско езеро?
   
 8. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.821
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Машки
  @MamaMaca Конкретно сместување не знам да ти кажам, ама можам локација да ти препорачам.
  Плажата и езерото според мене најдобри се во Сливница. Поточно имаш две плажи, Connect Beach прекрасно уредена i Coca Beach мислам беше, има ресторанче и некоја лежалка, уредена е ама повеќе е за со сопствен "материјал" :lol:.
  Е сега во Сливница смештај директно на плажа нема, има горе во селото, ама можеш и во т.н. Претор, има доста вили таму и до Сливница се стигнува брзо пешки, по патеката, а Претор, како населба покрај езеро е доста по уредена, 3-4 ресторанчиња на плажа, некоја продавничка и така.
  Така да според мене најдобро е да се сместите во туристичката населба Претор. Значи не во селото Претор, туку во т.н. Претор, да не се збуните :).
   
  На MamaMaca му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  На Преспанско езеро секогаш ми е убаво:D. Добро е и за со фамилија а и со друштво сме биле и убаво си поминавме.
  Годинава бев на еден ден и искрено премногу ми е жал за водата што е разотидена и никој не превзема ништо во врска со тоа:(. Само што прочитав на нет била изгубена вода колку 2 Дојрански езера:( Не знам колку е вистина дека толку многу ама во секој случај има многу изгубена вода а и имаше еден период и петиција во врска со тоа:(
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.