Претор

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 28 мај 2014.

1. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    Не видов тема за Претор, па кажете како е таму, уабво ли е да се оди на лето? Има ли места за излегување, има ли народ?

2. Nana19

Nana19 Популарен член

Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.745
    Jaс имам отидено еден пат и веќе никогаш. Нема ништо апсолутно ништо ни кај да се излезе ни каде да се оди нни што да се прави.

3. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    А знаете ли има ли автобус Скопје - Претор? Контакт некој за сместување?

4. x-MajaEsposito-x

x-MajaEsposito-x Популарен член

Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    603
    Моја територија :)
    Автобус има за Скопје-Ресен а после за до Претор друг. Мислам дека нема директно од Скопје до Претор а за сместување ќе се распрашам и ако си заинтересирана ќе ти дадам контакти.

5. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    Фала ти, за сместување имаше еден сајт видов контакти, ама како сега да не се утне Скопје - Ресен, па од тука за Претор? За Претор се фаќа ли автобус од автобуска во Ресен или некаде низ град се чека? Сакам да го посетатм местово, макар и да се расочарам како што кажуваат погоре. Јас во суштина и не сум многу пребирлива, доволно е да има езеро, вода, скромна сум, не барам којзнае што.

6. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    А за хотелот Лејквју во Отешево знаете ли нешто повеќе? Јас само тоа што го видов на фб. Ако сте биле пишете.

7. Lovely93

Lovely93 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.010
    Јас сум била само како мала неколку пати, ама колку што памтам..... Мирно местенце, помалку раздвижено и од Дојран, не би отишла повеќе од на викенд, колку за релаксација. Ако ми е битно езеро и плажа, не би го одбрала Претор. :)

8. x-MajaEsposito-x

Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    603
    Од автобуска.Иначе не е лошо ама не е и нешто посебно 8) Цело лето сум таму и никако да ми се здосади ,да чекам да си бегам.Би ти го препорачала ако преферираш ноќни кратки прошетки во природа наместо шетање низ град.Дискотеки,кафулиња-нема.Не е лошо за фамилии.Исто така во близина на Претор има и друго село Сливница каде што има многу убава плажа но за разлика од Претор е уште посиромашно зошто има само едно кафуле, приколки и плажата.Не е веднаш плажата до куќите од селото туку е подоле.

Сум била многу пати ама во ресторанот. Задоволна сум од ресторанот а за хотелската услуга неможам да тврдам. Еве види си тука слики:http://www.prespana.com.mk/info/reklami/hotel-resort-lakeview-otesevo.html

Иначе се што ве интересира за Преспа особено за овие места каде што има плажи, слободно прашувајте имам доволно искуство собрано :wasntme: .Во Ресен имам многу блиски роднини па секое лето морам да го поминам таму, барем месец дена :)

9. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    Фала Маја. Да ги видов сликите од ресторанот баш на тој сајт, на Преспана. Многу ми се допадна ентериерот. Добро а Петор претпоставувам дека има доволен број на продавници за купување на храна или не ? Во случај да одам да знам дали да земам храна или има каде да се купи. Фала за исцрпните информации, јас истражував на нет д видам местоположба, што е, каде е.

10. Mimi123

Mimi123 Популарен член

Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.185
    Сум била две лета со ред со фамилијата, 7 дена едвај се издржува. Никаква занимација нема, нема ништо. Посебно ако не се погоди времето мора цел ден така да го преседиш. Мирно место е само за постари луѓе. Ама се зависи и со кој одиш и како ти ќе си го испланираш времето, па не е битно каде си се додека ти се погоди друштвото :)

11. x-MajaEsposito-x

Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    603
    Има, има без гајле :D
    Ти поскаувам убаво да си поминеш :)

12. XstrongerX

XstrongerX Популарен член

Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.066
    Топло препорачувам ова лето да го посетите Отешево. Лејк Вју ресторанот за мене е моментално најрелаксирачкото место на планетата. Услугата и храната се прекрасни, местоположбата идеална. Се би дала да можам почесто да го врвам слободното време таму, секоја сезона.

На Primavera му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    6.159
    А скапо ли е? Автобус до таму има ли? Ноќевање колку е?

14. Umbrella22

Umbrella22 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.952
    Допаѓања:
    33.899
    Бил некој во Сончев рај како им се движат цените за ноќевање? блиску е до плажата?

15. Umbrella22

Umbrella22 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.952
    Допаѓања:
    33.899
    Мене само што ми го исратија нај новиот ценовник на Лејк Вју
    http://lakeviewotesevo.com/hotel-price-list/

Туку некој да знае да ми каже каква е оваа туристичка такса 40-50 ден :?: секаде каде што прашав за смештај е цената од ноќевање плус туристичка такса.

и да не знае некој колку им се движат цените на камповите во крани?

На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  16. frida.kahlo

frida.kahlo Активен член

Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Колку време се патува со автобус од Ресен до Претор и дали се чести автобусите за истата релација? Имате ли некоја информација каде можам да најдам возен ред, ценовник? Фала однапред :)

17. SuperGirl8

SuperGirl8 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    204
    Мене искрено ИЧ не мие убо.
    Водата - тиња! И освен тоа треба да одиш 9837029875 милји во водата за да стигниш до длабокото -.-
    А таму - КАЛ!!!!!

18. Slavicak

Slavicak Истакнат член

Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Претор замене е рај:inlove:

На Feminist20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Queen8

Queen8 Популарен член

Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.634
    Уште многу има што да се средува, да се направат повеќе модерно уредени плажи, да живне местото во вистинска смисла, вака некако ми е монотонија голема. Можеби одговара за тип на луѓе што обожаваат такви ептен мирни и монотони места.

На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Feminist20

Feminist20 Активен член

Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Дали има некој информации за сместување во Претор одма над плажата што се тие куќичките?
    Пред некоја година бев сместена, рај буквално.. излегуваш преминуваш улица само и плажата е тука и кафич имаше. Само што бројот го немам зачувано.. доколку имате некој број или било каква информација, пишете