1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Претседателски избори 2019

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Rakometar, 3 март 2019.

?

За кој од претседателските кандидати ќе гласате?

Анкетата е затворена на 7 мај 2019.
 1. Стево Пендаровски

  86 глас(а)
  27,7%
 2. Гордана Силјановска Давкова

  118 глас(а)
  38,1%
 3. Блерим Река

  6 глас(а)
  1,9%
 4. Немам одлучено

  40 глас(а)
  12,9%
 5. Бојкотирам

  60 глас(а)
  19,4%
 1. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Машки
  За кого ќе гласате од кандидатите за претседател На Република Северна Македонија
  Стево Пендароски (СДСМ и коалицијата Консензуален кандидат
  Гордана Силјановска Давкова (ВМРО Дпмне и коалицијата
  Блерим Река( Алијанса на Албанците и Беса
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.900
  Допаѓања:
  31.685
  Пол:
  Женски
  За Стево Пендаровски планирам да гласам.

  Да избереа СДСМ некој кандидат Албанец како консензуален кандидат, немаше да гласам за нив. Ќе излезев на избори, но ливчето ќе го пречкртав.
   
  На HardSex и Rakometar им се допаѓа ова.
 3. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.150
  Допаѓања:
  18.676
  Пол:
  Женски
  Не знам, изборот е крш...
  За Стево не ми ни паѓа на памет, Силјановска не ми влева доверба.
  Ептен од што не сакам да ми искористат глас. Мада како и да гледаш тоа е решено веќе...
   
  На makedon81 и Shmizla94 им се допаѓа ова.
 4. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.999
  Допаѓања:
  45.003
  Пол:
  Женски
  Или за Стево или неважечко, немам уште одлучено. Ама најверојатно второто. :)
   
 5. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  6.425
  Пол:
  Женски
  На анкетава гласав за Гордана, но сеуште не сум баш сигурна дали би гласала за нејзе.
  Иако на парламентарните гласав за Сдсм ама некако се отераа у ку*ац, и од таа причина не сакам да гласам за Стево иако ми се гледа како добар кандидат, ама сепак не би.
  А и добро е да имаме жена претседател.
   
  На ocicka2014, Cutiepie1 и makedon81 им се допаѓа ова.
 6. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.503
  Допаѓања:
  10.373
  Пол:
  Машки
  Stevo
   
  На tetkabiberce64, staycalm, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.080
  Допаѓања:
  12.833
  Пол:
  Женски
  ниеден кандидат не чини. Не одам на гласање
   
  На galapce, iki26 и Shmizla94 им се допаѓа ова.
 8. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  2.059
  Пол:
  Женски
  Гордана Силјановска - Давкова,:l:
  единствена добра опција од понудените.
   
  На Osamena devojka, Sofronko, Cutiepie1 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Уживо не гласам никад ал тука ете за оваа од Вмро гласав..бај д веј не ме занима политика.
   
  На makedon81 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Машки
  Стево Пендаровски, како единствена добра опција за претседател.

  Едуциран, искусен и чесен.
   
  На tetkabiberce64, staycalm, Heidi и 3 други им се допаѓа ова.
 11. dfsa

  dfsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Машки
  За мојата драга професорка, исклучително интелигентна жена, добар говорник, али пред сѐ човек со добро срце и душа..
   
  На Osamena devojka, tamche995, Sofronko и 5 други им се допаѓа ова.
 12. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  13.325
  Пол:
  Женски
  За Стево Пендаровски, а Гордана ме разочара тотално со изборот на партијата.
   
  На tetkabiberce64, Alex.T, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  430
  Пол:
  Машки
  Ќе гласам за Гордана С.Д
  Од проста причина бидејќи, власта викаше ќе избере кандидат конензуален, а уствари они избраа кандидат кој еднаш беше конкурент и беше номониран од СДССм и загуби.
  Значи он не може да биде
  еднаш партиски а еднаш не/ партиаки т.е консензуален...
   
  На Sofronko, Jessnow и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.080
  Допаѓања:
  12.833
  Пол:
  Женски
  не знам за стево дали е таков каков што го опиша,може и да е ама да речеш ЧЕСЕН за човек замешан во политика... :?: мислам да бидеме реални досега чесен не се нашол.
   
  На Waverly Raven, Snowflake97, dfsa и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.150
  Допаѓања:
  18.676
  Пол:
  Женски
  Не постои чесен политичар. Не може да опстои на политичка сцена таков. Поголемите риби ќе го изедат.
  Треб да знае да лаже.
  П.с. не рипајте одма, не е ова само за Стево, туку за сите политичари не зависно партија.
   
 16. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  11.198
  Пол:
  Женски
  Да пукнеш ме изнасмеа чесен" :D
   
  На Waverly Raven, slobodka, Doozy и 9 други им се допаѓа ова.
 17. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.770
  Допаѓања:
  11.474
  Пол:
  Женски
  Гледам сте почнале со чесни/нечесни.

  За Стево до сега нема афера некоја за нечесност, а за Силјаноска Давкова прашајте чии беа фришопите во 90-те преку кои се правеа прљави пари.

  И ај Стево еднаш партиски еднаш консензуален, ама Силјаноска Давкова еднаш СДСМ па еднаш ВМРО. Со сите бои е боена само на нејиниот газ да му биде добро.

  Тие што ќе си гасате за неа си поддржувате ков на политичар за кој велите дека не го сакате. Поддржувате корумпирани, препредени лажговци.
   
  На tetkabiberce64, Oxymoron, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
 18. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.022
  Допаѓања:
  13.027
  Пол:
  Женски
  Не значи ако немало афера дека не плива во матни води.
  Има само јаки врски, убаво се крие и си пушта мито така поубавко и на право место :)
   
 19. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.770
  Допаѓања:
  11.474
  Пол:
  Женски
  Е арно де, ама другата апла си пушта се.
   
 20. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.452
  Али несакајќи не се качил во авионот каде погина Борис Трајкоски. Дека пролив го фатило де,и го испуштил летот. (facepalm)
   
  На Deni87, Dzevelekova, tamche995 и 6 други им се допаѓа ова.