1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пржени банани

Дискусија во 'Рецепти' започната од ceca-1, 8 јули 2014.

  1. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Сум слушнала дека во Афричките земји го прават овој специјалитет т.е.пржат банани.Па имате ли пробано или слушнато и дали го знаете рецептот? :)
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Jас го пишував некаде рецептот....али еве ќе го повторам. Gо гледав на Tв и го испробав. Nема некоја филозофија, ги сечеш бананите на ленти и пржиш на загреано масло. Iспржени ги ставаш на хартија за да го впијат вишокот на масло. Oдозгора ставив шлаг, посолив цимет и сецкани ореви.
    Uбаво одат и со овошен сладолед. Iмам гледано на тв дека некој и ги похува ама јас тоа го немам пробано
     
  3. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Го прават ама со нивен вид на банани кои имаат повеќе скроб, се потврди и се наменети за готвење . Не се тоа исти банани како нашите :).
     
  4. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.593
    Пол:
    Женски
    Точно XMan е во право,тоа се друг вид на "банани" или името е Platanos. Многу се по тврди и по големи и по грди на изглед од обичните банани. (вака изгледаат) Имам другарка од Доминиканска Реп. Често ги готви,претежно ги пржи како чипс или од нив прави пире.сум ги пробала и благи но мене ич не ми се вкусни. Јужно Американците се отепуваат од јадење Платанос
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      303,9 KB
      Прегледи:
      424
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Правам и се многу вксуни. Додавам и мед промешан со вода пред да ги тргнам и после имаат многу убав вкус, нешто како ванила, навистина прекрасни.
     
  6. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.593
    Пол:
    Женски
    Наместо со мед пробајте ги со јаворов сируп
     
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Се прават и со обични банани и интересен вкус имаат. Треба да пробате