1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пржени банани

Дискусија во 'Рецепти' започната од ceca-1, 8 јули 2014.

 1. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  Сум слушнала дека во Афричките земји го прават овој специјалитет т.е.пржат банани.Па имате ли пробано или слушнато и дали го знаете рецептот? :)
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Jас го пишував некаде рецептот....али еве ќе го повторам. Gо гледав на Tв и го испробав. Nема некоја филозофија, ги сечеш бананите на ленти и пржиш на загреано масло. Iспржени ги ставаш на хартија за да го впијат вишокот на масло. Oдозгора ставив шлаг, посолив цимет и сецкани ореви.
  Uбаво одат и со овошен сладолед. Iмам гледано на тв дека некој и ги похува ама јас тоа го немам пробано
   
 3. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.369
  Го прават ама со нивен вид на банани кои имаат повеќе скроб, се потврди и се наменети за готвење . Не се тоа исти банани како нашите :).
   
 4. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  24.777
  Пол:
  Женски
  Точно XMan е во право,тоа се друг вид на "банани" или името е Platanos. Многу се по тврди и по големи и по грди на изглед од обичните банани. (вака изгледаат) Имам другарка од Доминиканска Реп. Често ги готви,претежно ги пржи како чипс или од нив прави пире.сум ги пробала и благи но мене ич не ми се вкусни. Јужно Американците се отепуваат од јадење Платанос
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   303,9 KB
   Прегледи:
   424
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.901
  Правам и се многу вксуни. Додавам и мед промешан со вода пред да ги тргнам и после имаат многу убав вкус, нешто како ванила, навистина прекрасни.
   
 6. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  24.777
  Пол:
  Женски
  Наместо со мед пробајте ги со јаворов сируп
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Се прават и со обични банани и интересен вкус имаат. Треба да пробате