Приватни градинки

Дискусија во 'Дете' започната од Lady*Bug, 14 јануари 2018.

 1. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.527
  Пол:
  Женски
  Конкретно ме интересира дали има некој од тука што детето го носи во приватна градинка (во која и искуства) или па некој да слушнал/разбрал за која/кои приватни градинки (општо) се шират позитивни критики.
   
  Последна измена од модератор: 14 јануари 2018
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  17.794
  Допаѓања:
  39.448
  Луѓе, никој ли нема да сподели искуство?
   
 3. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  4.590
  Јас го носам, слободно прашај што треба.
   
 4. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4.427
  Допаѓања:
  48.413
  Јас ја носев кратко. Од следната година пак планирам.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  17.794
  Допаѓања:
  39.448
  Во која ги носевте ако сакате да споделите?
  Сте ги носеле ли во државна за споредба?
  Како сте задоволни?
  Вреди ли да се дадат парите?
  На што конкретно да обрнам внимание?
  Адаптацијата исто ли се одвива?
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4.427
  Допаѓања:
  48.413
  Колорес. Во државна ја запишав и ми рекоа дека се 40 деца и дека ќе спие во креветче со 2 или 3 деца. Не ја однесов.

  Адаптација у приватна за жал само 3 дена. Јадење има распоред за секој ден и ако не сакаш нешто да јаде и прават друго. Секој ден се во двор. На 3 деца во 1 просторија до 2 години е една девојка. Над 2 години се 6 деца а после 8 или 10. Само што имаат 2 восхитувачки.

  Праќаат слика кога ќе побараш. Успиваат со нишкање ако сакаш.

  Ние прекинавме ради вирус а после решивме до 3 год да не оди.
   
  На kukla21, TheSecret, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.612
  Допаѓања:
  29.035
  Пол:
  Женски
  А која е цената во приватните градинки?
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  17.794
  Допаѓања:
  39.448
  Убаво изгледа вака градинкава.
  Ќе направам една тура, ме заинтересираа и IPS (International Play School), во Јахја Кемал градинката ми ја пофалија и Веселата дружина исто така. Ќе видам уште некоја да додадам на списокот.
  И јас не планирам сега да ја пуштам, ама со време сакам да одберам.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  567
  Допаѓања:
  4.338
  Пол:
  Женски
  Имa и вo Киселa Вoдa кaрши Шaмпиoнче, Кул Кидс се викa aмa немaм пoвеќе инфoрмaции. Другa пoзнaтa е Лилипут нa Вoдњaнскa aмa мислaм декa е пoскaпичкa.
   
 10. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  4.590
  И јас во Колорес. Не сум го носела во државна, само пар месеци во Пиколини, но од една страна ми беше многу скапо, од друга се изнервирав што малтене пола јануари не работеа ради спојување на празници.
  Со оглед на тоа што во Аеродром се по 40+ деца во група, а почнавме во градинка по препорака затоа што малиот не зборува, сметав дека во огромна група нема да може доволно внимание да му се посвети. Начелно сум задоволна, сега и со логопед почна таму да работи. Достапни се за прашања во секое време, на ФБ ни ставаат слики со активностите, секој ден имаме информација што и дали јаделе.
  Адаптацијата ние во Пиколини ја поминавме, го носев месец дена на саат до два. Немав никаков проблем.
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  5.906
  Допаѓања:
  68.208
  Пол:
  Женски
  ако може линк од градинката и цена да пишеш те молам.
  сите велите скапичко ама конкретна цена нема никој пишано..
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.476
  Допаѓања:
  15.151
  Пол:
  Женски
  Минимум 12 000. Ако можеш да си дозволиш, запиши ја. Подобра опција се од државните градинки. Помалку деца имаат и повеќе внимание им се обрнува.
   
  На didisi, iloveyou29 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  17.794
  Допаѓања:
  39.448
  https://m.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1167948123254976&id=1042346315815158
  Ова пред една година е, има и цени, не знам дали се исти само.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  4.590
  На RainBow и LiliBoz им се допаѓа ова.
 15. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  567
  Допаѓања:
  4.338
  Пол:
  Женски
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Monik999

  Monik999 Нов член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj znae privatna gradinka ili igroteka vo bitola koja bi primila 9 mesecno bebence?
   
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  17.699
  Допаѓања:
  89.811
  А од колку месеци/години примаат во градинка? Ич не сум за "баба сервис" расположена.
  Во француската градинка во К4 некој носи дете?
   
  На Lizi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4.427
  Допаѓања:
  48.413
  Од 3 месеци.

  Заборавив да кажам и дека имаат посебна соба за болно дете и работат до 10 вечер.
  Соработуваат и со доктор ако има потреба и даваат нова храна по 3 дена и пазат за алергии.

  И да... проверете во мтсп дали се градинки и дали имаат дозвола.
   
  На kukla21 и *Лорена* им се допаѓа ова.
 19. Vselenska

  Vselenska Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали имате искуство со приватна градинка, ако може да споделите и како се цените?
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  17.699
  Допаѓања:
  89.811
  Има некој искуство со IPS во К3?