1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни наспроти државни градинки

Дискусија во 'Бебе' започната од Lavica2016, 30 декември 2018.

?

Дали преферирате вашето бебе/дете да биде запишано во приватна или државна градинка?

 1. Приватна градинка

  12 глас(а)
  57,1%
 2. Државна градинка

  9 глас(а)
  42,9%
 1. Lavica2016

  Lavica2016 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  3.703
  Пол:
  Женски
  Мајки, барав некоја ваква тема каде што можам да прочитам и да изанализирам во однос на праќање на бебињата/децата во градинка. Дилемата ми е дали во приватна градинка или државна градинка?

  Кои поволности ги имаат двете опции?
  Која градинка би ја предложиле вие? На што треба да се обрне вмимание при упис во градинка?
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  4.032
  Пол:
  Женски
  И јас барав одговор на овие прашања и кога треба да се пријават за во градинка? :)
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.023
  Допаѓања:
  72.091
  Пол:
  Женски
  Поволностите се сигурно подобри во приватните.
  Само цената е таа што е и не е малце да издвоиш месечно толку пари.
   
 4. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  4.032
  Пол:
  Женски
  Приватните се со цени до плафон 200евра како мислиш плата ни 1000евра. А кој период се пријавуваат знаеш?
   
 5. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.023
  Допаѓања:
  72.091
  Пол:
  Женски
  Не знам.
   
 6. Lavica2016

  Lavica2016 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  3.703
  Пол:
  Женски
  Vo bilo koe vreme moze da se zapisat, ne pravat problem. Moze i da otides da gi razgledas peoatoriite taka najubavo ke se odlucis.
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 7. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.251
  не знам дали е соодветно тука да прашам, но во срч ова е единствена тема за градинки, кога се распрашувате за место во градинка? дали треба уште од сега за октомври/ноември да барам?
   
 8. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.965
  Допаѓања:
  96.147
  Пол:
  Женски
  Има соодветна тема во дете/децата и градинките.
   
 9. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  5.339
  Допаѓања:
  8.402
  Јас аплицирав во фебруари а во јануари бев да прашам што треба од документи за упис во градинка од септември да почне. :)
   
  На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.251
  а знаеш веќе дали сте примени за од септември или уште чекаш инфо? и дали од тргнување во градинка се плаќа или порано за да му се чува местото? :?:
   
 11. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  5.339
  Допаѓања:
  8.402
  Ми кажаа во текот на летото да се јавам за да потврдам само т.е. јас сакав од јуни да оди ама они ми кажаа од септември и да се јавам во лето :) .Најверојатно од септември е тоа да се плати зошто они од тогаш ти го чуваат местото не спомнаа ништо за плаќање и за вакцини кои ги има примено и други документи се даваат пред да тргне во градинка.Вака они ми кажаа т.е. директорката :)
   
  На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.