1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни фотографии

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pipito, 9 февруари 2012.

 1. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  57
  Здраво девојки...
  Имам еден мал проблем за кој би сакала да ме посоветувате. Знам дека сум единствениот ктивец за него, затоа ќе ве замолам без да ме напаѓате. Пред околу две три години имав направено фотографии на кои што бев полугола. Мислам дека секоја од нас понекогаш се восшитувала на своето тело, ја сакам да видам како тоа изгледа и на фотографија. Но моја мала невнимателност ми донесе повеќе проблеми. Сликите повеќе ги немам, веќе некое време, но додека се наоѓале во мојот мобилен некоја "паметна и блиска" личност ги извадила од таму.. и засега ги имаат веќе 6мина непознати кои ме пронаоѓаат и ми кажуваат дека ги имат фотографиите со закана дека ќе ги објават на фејсбук. Секој од нив најпрвин ќе ми се доближи како пријател, подоцна ќе посака да излезе со мене, а кога нема да му успее се заканува дека ќе ги објави фотографиите... Во таква безизлезна ситуацију сум што дури посакувам и да ги објават и да престане со тоа секој ден некоја нова личност да ми кажува за нив. Барем ако сите ги знаат ќе знам ги знаат сите и нема кој да те измачува... Што вие би правеле кога би биле на мое место?
  Искрено не ви го посакувам тоа! :(
   
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.721
  Навистина лоша ситуација.
  Грешката е веќе направена и нема назад, кога си можела да направиш нешто за да го спречиш тоа, не си направила. Но сепак има излез. Сигурно има некоја личност на која и веруваш, па немој сама да се мачиш со овој проблем, кажи што ти лежи на душа не верувам дека ќе те осудат особено затоа што си свесна дека било грешка. Побарај помош, ако треба и пријави.
   
 3. MissElly

  MissElly Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  102
  @crazyinlove e во право.Кажи и го проблемов на личноста во која имаш доверба така,и ке ти биде полесно,и можеби ќе го решите случајов...ти посакувам да го решиш случајов што побрзо...Инаку мислам дека случајов е и малку опасен..
   
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.950
  Мислам дека можеш да пријавиш во полиција, се работи за твојата приватност. Ако сакаш, дома и гола ќе се сликаш како го гушкаш Бенџаминот, и никој ништо не смее да ти направи заради тоа. Има, сигурно има некој закон кој те штити тебе и твојата приватност, така да, слободно пријави си во полиција.

  На крај краева, и да ги објават, денес со Фотошоп се се може. И од мене можат да направат слика како позирам гола, а да нема врска. Можеш едноставно да негираш, ти никогаш не си се сликала така и точка. Па ќе биде твојот збор против нивниот и што ти можат. ;)
   
 5. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  57
  Ви благодарам.. Веќе реков на две особи на кои што им верувам. Нивната реакција беше да не мислам многу на тоа. Оние што ме почитуваат и знаат и понатаму ќе си го имаат истото мислење за мене. Дури ме задеваа како ќе сум станала ѕвезда.. Но во секој случај ќе сторат се што е во нивни раце.. Го пробувам и ја истото..
   
 6. barbie1511

  barbie1511 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  Истиот проблем го имав и јас со фотографии ама од многу порано а и не беа контроверзни туку најнормални слики само некој паметен фанал ми ги симнал од пријатели тогаш беше таа страна и ми ги извадил и ми закачил на бандерите низ маало....бог да чува кога видов неможев да поверувам се шета низ земјава.Инаку би ти советувала воопшто да не се замараш и да ги објават ти знаеш кој е на сликата но другиот што ке ги види може ке помисли дека се правени компјутерски денеска се има ;)
   
 7. Tomcia

  Tomcia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  126
  Ако уцените од тие личности ги имаш во пишувана форма (т.е. во пораките на фејсбук) направи си слики од нив со принтскрин, уредно смести ги во папка (са во случај да не те избришаат и да се изгуби текстот) и правац во полиција.

  Мислам дека мора да има закон што ја штити приватноста
  А најдобро ке биде, оној што ти ги украл сликите, и него да го пријавиш заедно со тие што те уценуваат

  Само мораш да имаш доказ дека те уценувале... после не треба да е тешко
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Од каде знаеш дека навистина ги имаат тие фотографии, ти ги покажале? Ништо чудно и да не е вистина дека ги имаат, туку слушнале дека си имала такви фотографии во телефон, па сега користат ситуација.
   
 9. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  57
  Ми ги дадоа, покажаа, кажа.. Што не.. :(
   
 10. laryla

  laryla Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  228
  Најпаметно нешто што би можела од моја страна е или да пријавиш или да видиш што сакаат и да се соочиш лице во лице со нив.Си разговарала ли?Си видела ли што бараат? :!:
   
 11. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.029

  Јас искрено би ја пријавила оваа личност на прво место, и би и дала до знаење дека ќе ја пријавам да видиш како ќе се смрзне од страв и нема да може да спие, ќе се препотува како ти сега. :fubar: :fubar:
  Кажи им на твоите, верувај ми - дури и да се многу строги, да викаат, да те караат...Собери некако храброст, ќе се зачудиш колку заштитнички ќе се постават, а и на тебе од самата подршка нивна ќе ти биде се ова многу полесно.
  Ти се гледа ли убаво лицето на тие фотографии?
  Се надевам дека ќе испадне се во твоја полза.

  Претпоставувам тие што ти ѓи праќаат сликиве како доказ дека ги имаат -се некои недоквакани створења.
  Јас дури би го земала татко ми под рака и заедно со него ќе дознаам кај живеат на врата ќе им тропнам..
  Ццц..Што се не шета по овој свет. :swear:
   
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.697
  Отиди и пријави во полиција.Секој што ти се заканува ќе добие опомена/казна/.Не чекај да стане ептен големо.

  Колку за споредба, само што се вработив, добивав телефонски повици и демек сум објавила на неколку сајта дека давал секс услуги за мала надокнада. Знаев кој може тоа да ми го направи. Можев да тужам, но не се замарав бидејќи тогаш целиот настан ќе станеше од јавен карактер (многу комплицирано беше). Доволно ми беше што огласите се тргнаа и добив извинување.
   
 13. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.638
  На една моја, не баш другарка, и се случи истата ситуација. Она го пријави, го земаат телефонот и неговиот лаптоп. Уништени се фотографиите.

  Јас те советувам ако не сакаш да одиш премногу далеку, па и до полиција, они барале да излезете. Зошто да не, нема вие таму да имате ****. Едно излегување. Ако по тоа излегување видиш дека типот е непријателски расположен и сеуште ти се заканува, пријави го.
  На крај, речи дека фотографиите се фотошопирани, дека не си ти и готово. Не ти пишува име на сликата тебе. Речи дека некој што те мрази сака да ти се одмазди, и незнае како.
  Гледај да испадне во твоја корист. Да испаднеш како победник, а не скршена.
  Те разбирам дека е голема работа, но по ова внимавај. Сликај се, но бриши ги. Или на крај, ставај лозинки. :!:
   
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  87.548
  Ти најубаво знаеш што значи тоа полугола и колку биле непријатни тие фотографии.
  Ако сето тоа е вкусно, невулгарно ... не гледам проблем, па дури и да ги објават.
  Кој се полугол не се изнаслика за нашиве весници без мува да го полази ехеее ... а на 90% од нив фитнес им е направен со чичко фотошоп.
  Зарем никогаш не сме биле топлес на плажа? Па може било кој да не слика .. и да објави “таму некаде“ наши фотографии, а за тоа и да не сме свесни.
  СДК не се вознемирувај.
  Пресечи!
  Или тужи ги или игнорирај ги. Трето и онака нема :)
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.791
  Допаѓања:
  90.420
  Пол:
  Женски
  Девојче пријави ги, не смее никој да те уценува. Поздрав
   
 16. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  11.893
  Допаѓања:
  103.843
  Јас не би ти препорачала да излегуваш со нив! Ни под разно ,се знае што бараат а ти со тоа ќе покажеш дека си ја прифатила уцената и ќе продолжат и понатаму,а претпоставуваш што би побарале,штом веќе користат уцени!
  Значи едно е решението-да ги пријавиш.Пиши им што сакат нека прават,дека веќе се пријавени во полиција,а на ФБ стави блок никој да не те бара за пријателка и имај ги само најблиските.
   
 17. Gorgeous13

  Gorgeous13 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Девојче јас не би ти препорачала да искочиш со нив, може они од тебе бараат да одиш само на кафе, но не ги знаеш, незнаеш што можат да ти направат... Мислам дека најдобро е да пријавиш во полиција, па и да им кажеш на твоите родители. Може ќе ти биде непријатно или ќе ти биде страв од нивната реакција, но тие колку и да се дерат и да те караат, сепак ќе застанат на твоја страна, сигурно не би дозволиле нивната ќерка да биде жртва на некои манијаци..
   
 18. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Тоа што сакав да го кажам веке го кажаа.

  Следен пат кога ке ставаш слики на мобилен ставај лозинка,барем сигурно мобилниот има опција за приватмност нели?

  Јас не би рекла да излезеш со тие.Од кај да знаеме за каква личност точно се работи?Од кај да знаеме дека нема да ти стори нешто?Доволно е најпрвин да помислиш на уцената.

  Пријави во полиција,најдобро е,тие ке знаат што да сторат најдобро.Кажи на твоите родители за што се работи доколку не знаат,за да не биде после дека си криела па од нивна страна да испаднеш највеке виновна.Знаеш какви се родителите денес.

  И како кец во ракавот можеш да се браниш дека е употребен фотошоп.Денеска технологијата е напредна па не би било лошо и тоа да го искористиш.
   
 19. barbyyy

  barbyyy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  295
  Пол:
  Женски
  се согласувам со мислењето на пеликуна а и на др погоре...


  леле мене така зимам пиштол и го пукам тој што го направил тоа ете гледаш какви луѓе има нема пријатели да не веруваш на никој
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.681
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува како може некој да се служи со такви работи, да уценува со фотографии, тоа е врв на човековиот безобразлук.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.