1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказна која нема да ве остави рамнодушни

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija85, 4 декември 2010.

  1. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    Живее сам, пере, готви и чисти, а има само 6 години.
    Дете без детство - колку таааажно

    Колкава одбивност кон заболените од ХИВ -во неразвиените средини покажува и шокантната тажна приказна од Кина.
    Во кинеско село потполно само и напуштено живее 6-годишното дете заразено со ХИВ- кого околината го отфрли поради неговата болест.


    Ах Лонг останал сам откако родителите му починале од сида. Понекогаш неговата 84-годишна баба му носи храна, но и таа не сака да живее со болниот внук.
    не оди на училиште, а единствен пријател му е кучето

    Социјалните служби исто така одбиле да ја превземат грижата над детето поради „семејното минато“ и секој месец му испраќаат нешто околу 10 долари .

    Големата нетолеранција на Кинезите кон заболените од ХИВ доаѓа од увереноста дека таа болест ги напаѓа неморалните луѓе .
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Milobebence, Lolo5, Whitecloud95 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kолку тажно само така да живее,па и тоа е човек,наместо околината да го прифати,да му помогне да има подобар живот,да го направат да се чуствува сакано,тие го отфрлаат :worried: Kолку ме лути што лугето мислат само на себе,и се себични,имаме ли чуства?сите сме едно исто,да не соблечеш,немаме разлика :envy: Mе лутат ваквите приказни,наместо да си помагаме мегусебно,ке се исколеме :x пак ке кажам жално :worried:
     
    На Lolo5, Whitecloud95, Stoimenovska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Леле душиче :worried:
    Е аман што е криво детето...и тоа не сака...и не е по негова вина...
    треба да реагираат социјалните служби
    каква врска има моралот со детето?
    тоа не е криво дека родителите биле заразени со ХИВ
    и таа баба му за ќотеќ плачи
    нека си го земи кај неа внуче и е
    треба да почни во школо да оди
    баба му има воопшто чуства? можеби се плаши дека ќе ја сметаат за неморална?!
    а што е важно што ќе мислат другите и дека ќе зборуваат и ќе ја осудуваат
    не треба да живееме за другите
    Да ...приказнава не ме остави рамнодушна :worried: да ми беше поблиску детенцето ќе си го земев
    срцко мал за грешките на другите тоа плаќа ;(
     
    На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    јас мислам дека овие кинезите тука згрешиле во оваа одлука,и ме изнервира суровата реалност до даска.аман луѓе ако е инфициран што сега треба да биде дискриминиран,срамота.
    жална работа му се случува на дететео,не е ни криво ни должно да страда цел живот поради позитивноста на хив.
    -социјалните работи згрешиле,со тоа што не го згрижуваат детето,е како можеле да останат по ова рамнодушни не ми е јасно :yawn: :yawn: :wasntme:
     
    На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Лелеее гревче :( душа бре, и тоа сака убав живот, љубов , внимание...
    Ама тоа ти е, со неинформирани луѓе :envy:
    Таа баба му да ја прашаш што всушност е неговата болест, нема да знае да ти каже |( Па затоа и го отфрлила :|
     
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.554
    Пол:
    Женски
    Секој ден се повеќе се запрепастувам од нечовечноста на луѓето. Ама не ме чуди фактот што го отфрлиле, затоа што пред некое време дознав дека една жена била избркана од својот сопруг, затоа што имала рак. Греота е за детево, па тоа не е криво што е болно. :(
     
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Анастасија, кога си го копирала текстот барем да си го ископирала до крај.

    Детето сега е посвоено од една брачна двојка која била згрозена од околностите во кои живее оваа мила детска душичка, така да приказната е со среќен крај :)
     
    На tessie, MarchelineAmaru, Whitecloud95 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    фала ти сесилија не видов дека има среќен крај,се потресив од случката па затоа ја споделив тука,сите да ја видеме,а ако има среќен крај слободно ставете што како се случило. ;)
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Eh forumdzivki, vo nasava malecka Makedoniicka, site gi diskriminiraat lugjeto sto prosat pred Crkva, ili pred Tinex, i tie sto spijat vo srede Centar na ulica, sto e epten zalno ;( , a ne za kina decinjata sto se napusteni od sekakva pomos/covecnost bolni od SIDA ;( . Kutricko detence, navistina mi e maka i zal koga ke cijam vakvo nesto, na 6 godisna vozrast da se grizi samo za sebe, a baba mu kako moze da bega od nego, pa vnuce i e , krvta voda ne biduva :) I ne mi e jasno zosto nadleznite ne se pogrizat za toa malo srcence sto e ostaveno na milost i nemilost, dusicka :sweat:

    Znam deka humanosta e odamna izumrena a ovoj tekst e uste edna potvda za toa, za zal ;(
    [mod-kirilica:2ty5kixt][/mod-kirilica:2ty5kixt]
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    milo mi e sto e posvoeno od bracna dvojka, barem ke pocustvuva topol dom kako i ljubov i vnimanie
     
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Едноставно неможам да разберам како може да има сурови луѓе,го оставиле детето само за себе да се грижи, а невозможно е тоа.Човек не треба да избегнува некого поради болеста, поради тоа што треба и самиот да знае како се појавува,пренесува болеста, да има свесност за истата и да знае дали може да се излечи или не, а согласност со тоа да знае на каков начин да му помогне на некој кој што е болен.Жално е, но сепак треба да се помогне, а самата неинформираност за било која болест, прави на ваков начин да се однесуваат луѓето.Добро е што се нашле луѓе кои ќе му помогнат на детето, свесни за неговата здравствена состојба.
     
  12. Glamour

    Glamour Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    42
    Сепак приказната имала среќен крај. Душиче мало :)
     
  13. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Среќен крај? А до кога? Жалам што ќе ве потсетам, ама детето има сида :(
     
  14. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Жално, многу жално. Пред се дете од шест години не знае ништо за животот, полупросто е, необразовано, како може тоа само за себе да се грижи? Ах таа неинформираност што прави. :x Добро е што се нашле добродушни луѓе кои го посвоиле, кои ќе го образоваат и ќе му пружат љубов и детство.
     
  15. Tejah

    Tejah Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    hah kakvi ne ljuge ima po svetov ushte ova ne go imav videno. Kako na deteto da ne mu bilo dovolno toa shto gi zagubilo roditelite i shto se razbolelo od najstrashnata bolest pa zgora na toa go shutnale kako kuche.Ah se nerviram so vakvi nevospitani ljuge i tie instituciite i taa baba mu .Gospod dava porod kaj onie kaj koi ne treba.A tie instituciite pa kako si ja vrsat rabotata zakonski ako ne mozele da go napravat ona shto go napravile samo dvajca ljuge....svashta shto nema po sveto zalosno
     
  16. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.963
    Пол:
    Женски
    Многу жално, ете колку хуман е човекот, да страда невино дете. Дали на некој му текнува за заразената фамилија од Прилеп... Децата биле отфрлени од средината на сличен начин, имаше емисија на телевизија ВИС - Струмица, новинарот отиде кај таа фамилија па не е инфициран и болен. Децата се мртви, а татко им беше жив сеуште кога јас бев студентка таму.
     
  17. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Леле колку тажно, а ние не се задоволуваме ни со тоа што го имаме а што да каже ова сирото дете? ;(
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    да да, на мотика читав за детенцево, мислам дека од Kина беше! душа бре.... :( за грев, што да кажам...Aма во Kина значи забегани се луѓево, децата со ланци си ги врзуваат, демек ќе им побегнат!Kо кучиња да се...Jас сум начисто згрозена од таа нација :( Hе дека сум рацист, ама .... го претеруваат веќе!
    Hа што личи тоа???
     

    Прикачени фајлови:

    На MarchelineAmaru и Nika666 им се допаѓа ова.
  19. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    Жалосно.
     
  20. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    Очите ми се наполнија со солзи многу жално,тешко на детето,треба да сме благодарни на тоа што го имаме на негови години не знаевме сами дома да си одиме а ова дете готви,пери,чисти и што уште не! ;( ;(