1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказна која нема да ве остави рамнодушни

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija85, 4 декември 2010.

 1. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  Живее сам, пере, готви и чисти, а има само 6 години.
  Дете без детство - колку таааажно

  Колкава одбивност кон заболените од ХИВ -во неразвиените средини покажува и шокантната тажна приказна од Кина.
  Во кинеско село потполно само и напуштено живее 6-годишното дете заразено со ХИВ- кого околината го отфрли поради неговата болест.


  Ах Лонг останал сам откако родителите му починале од сида. Понекогаш неговата 84-годишна баба му носи храна, но и таа не сака да живее со болниот внук.
  не оди на училиште, а единствен пријател му е кучето

  Социјалните служби исто така одбиле да ја превземат грижата над детето поради „семејното минато“ и секој месец му испраќаат нешто околу 10 долари .

  Големата нетолеранција на Кинезите кон заболените од ХИВ доаѓа од увереноста дека таа болест ги напаѓа неморалните луѓе .
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Milobebence, Lolo5, Whitecloud95 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Kолку тажно само така да живее,па и тоа е човек,наместо околината да го прифати,да му помогне да има подобар живот,да го направат да се чуствува сакано,тие го отфрлаат :worried: Kолку ме лути што лугето мислат само на себе,и се себични,имаме ли чуства?сите сме едно исто,да не соблечеш,немаме разлика :envy: Mе лутат ваквите приказни,наместо да си помагаме мегусебно,ке се исколеме :x пак ке кажам жално :worried:
   
  На Lolo5, Whitecloud95, Stoimenovska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Леле душиче :worried:
  Е аман што е криво детето...и тоа не сака...и не е по негова вина...
  треба да реагираат социјалните служби
  каква врска има моралот со детето?
  тоа не е криво дека родителите биле заразени со ХИВ
  и таа баба му за ќотеќ плачи
  нека си го земи кај неа внуче и е
  треба да почни во школо да оди
  баба му има воопшто чуства? можеби се плаши дека ќе ја сметаат за неморална?!
  а што е важно што ќе мислат другите и дека ќе зборуваат и ќе ја осудуваат
  не треба да живееме за другите
  Да ...приказнава не ме остави рамнодушна :worried: да ми беше поблиску детенцето ќе си го земев
  срцко мал за грешките на другите тоа плаќа ;(
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  јас мислам дека овие кинезите тука згрешиле во оваа одлука,и ме изнервира суровата реалност до даска.аман луѓе ако е инфициран што сега треба да биде дискриминиран,срамота.
  жална работа му се случува на дететео,не е ни криво ни должно да страда цел живот поради позитивноста на хив.
  -социјалните работи згрешиле,со тоа што не го згрижуваат детето,е како можеле да останат по ова рамнодушни не ми е јасно :yawn: :yawn: :wasntme:
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Лелеее гревче :( душа бре, и тоа сака убав живот, љубов , внимание...
  Ама тоа ти е, со неинформирани луѓе :envy:
  Таа баба му да ја прашаш што всушност е неговата болест, нема да знае да ти каже |( Па затоа и го отфрлила :|
   
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.069
  Допаѓања:
  87.716
  Пол:
  Женски
  Секој ден се повеќе се запрепастувам од нечовечноста на луѓето. Ама не ме чуди фактот што го отфрлиле, затоа што пред некое време дознав дека една жена била избркана од својот сопруг, затоа што имала рак. Греота е за детево, па тоа не е криво што е болно. :(
   
 7. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Анастасија, кога си го копирала текстот барем да си го ископирала до крај.

  Детето сега е посвоено од една брачна двојка која била згрозена од околностите во кои живее оваа мила детска душичка, така да приказната е со среќен крај :)
   
  На tessie, MarchelineAmaru, Whitecloud95 и 6 други им се допаѓа ова.
 8. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  фала ти сесилија не видов дека има среќен крај,се потресив од случката па затоа ја споделив тука,сите да ја видеме,а ако има среќен крај слободно ставете што како се случило. ;)
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Eh forumdzivki, vo nasava malecka Makedoniicka, site gi diskriminiraat lugjeto sto prosat pred Crkva, ili pred Tinex, i tie sto spijat vo srede Centar na ulica, sto e epten zalno ;( , a ne za kina decinjata sto se napusteni od sekakva pomos/covecnost bolni od SIDA ;( . Kutricko detence, navistina mi e maka i zal koga ke cijam vakvo nesto, na 6 godisna vozrast da se grizi samo za sebe, a baba mu kako moze da bega od nego, pa vnuce i e , krvta voda ne biduva :) I ne mi e jasno zosto nadleznite ne se pogrizat za toa malo srcence sto e ostaveno na milost i nemilost, dusicka :sweat:

  Znam deka humanosta e odamna izumrena a ovoj tekst e uste edna potvda za toa, za zal ;(
  [mod-kirilica:2ty5kixt][/mod-kirilica:2ty5kixt]
   
 10. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  milo mi e sto e posvoeno od bracna dvojka, barem ke pocustvuva topol dom kako i ljubov i vnimanie
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Едноставно неможам да разберам како може да има сурови луѓе,го оставиле детето само за себе да се грижи, а невозможно е тоа.Човек не треба да избегнува некого поради болеста, поради тоа што треба и самиот да знае како се појавува,пренесува болеста, да има свесност за истата и да знае дали може да се излечи или не, а согласност со тоа да знае на каков начин да му помогне на некој кој што е болен.Жално е, но сепак треба да се помогне, а самата неинформираност за било која болест, прави на ваков начин да се однесуваат луѓето.Добро е што се нашле луѓе кои ќе му помогнат на детето, свесни за неговата здравствена состојба.
   
 12. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
  Сепак приказната имала среќен крај. Душиче мало :)
   
 13. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Среќен крај? А до кога? Жалам што ќе ве потсетам, ама детето има сида :(
   
 14. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Жално, многу жално. Пред се дете од шест години не знае ништо за животот, полупросто е, необразовано, како може тоа само за себе да се грижи? Ах таа неинформираност што прави. :x Добро е што се нашле добродушни луѓе кои го посвоиле, кои ќе го образоваат и ќе му пружат љубов и детство.
   
 15. Tejah

  Tejah Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  hah kakvi ne ljuge ima po svetov ushte ova ne go imav videno. Kako na deteto da ne mu bilo dovolno toa shto gi zagubilo roditelite i shto se razbolelo od najstrashnata bolest pa zgora na toa go shutnale kako kuche.Ah se nerviram so vakvi nevospitani ljuge i tie instituciite i taa baba mu .Gospod dava porod kaj onie kaj koi ne treba.A tie instituciite pa kako si ja vrsat rabotata zakonski ako ne mozele da go napravat ona shto go napravile samo dvajca ljuge....svashta shto nema po sveto zalosno
   
 16. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  3.803
  Пол:
  Женски
  Многу жално, ете колку хуман е човекот, да страда невино дете. Дали на некој му текнува за заразената фамилија од Прилеп... Децата биле отфрлени од средината на сличен начин, имаше емисија на телевизија ВИС - Струмица, новинарот отиде кај таа фамилија па не е инфициран и болен. Децата се мртви, а татко им беше жив сеуште кога јас бев студентка таму.
   
 17. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Леле колку тажно, а ние не се задоволуваме ни со тоа што го имаме а што да каже ова сирото дете? ;(
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  да да, на мотика читав за детенцево, мислам дека од Kина беше! душа бре.... :( за грев, што да кажам...Aма во Kина значи забегани се луѓево, децата со ланци си ги врзуваат, демек ќе им побегнат!Kо кучиња да се...Jас сум начисто згрозена од таа нација :( Hе дека сум рацист, ама .... го претеруваат веќе!
  Hа што личи тоа???
   

  Прикачени фајлови:

  На MarchelineAmaru и Nika666 им се допаѓа ова.
 19. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.475
  Допаѓања:
  2.043
  Жалосно.
   
 20. Cookiemonster

  Cookiemonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  70
  Очите ми се наполнија со солзи многу жално,тешко на детето,треба да сме благодарни на тоа што го имаме на негови години не знаевме сами дома да си одиме а ова дете готви,пери,чисти и што уште не! ;( ;(