Природен начин на лечење на анксиозноста

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Askopje, 21 јануари 2018.

 1. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  496
  Кратка ќе бидам во воведот,дали некој има пробано природни методи за излекување/подобрување на анксиозноста?
   
 2. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  892
  Пол:
  Женски
  А,што се подразбира под тоа природни методи за излекување/подобрување на анксиозноста?Јас користам Бедоксин/Витамин Б6 апчиња коишто некогаш по две ги пијам одеднаш по потреба исто и апчиња Belmiran Dan коишто исто така ги пијам по потреба и коишто исто како и Persen и Persen forte коишто порано ги имаше во аптеките,а сега ги нема повеќе се на природна база на валеријана,а некогаш пијам и чај од камилица од филтер ќесички.Ако ова се смета за некои природни методи,тогаш јас тие ги користам.
   
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  99.977
  Пол:
  Женски
  Читање книги за самоконтрола, медитација, религија, молитва...
   
  На gjoker4e, GirlLove, Askopje и 6 други им се допаѓа ова.
 4. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  3.900
  Пол:
  Женски
  Не знам дали конкретно на некакви апчиња на природна база мислиш, ама ќе ти препорачам некои работи што мене ми помогнале и сите се природни.
  1. Вежбање и физичка активност
  2. Топла купка со пена, свеќи и винце
  3. Танцување дома, кога никој не ме гледа, со убава летна музика
  4. Масажа
  5. Дозволи си некое задоволство еднаш неделно, не мора да биде нешто којзнае колку скапо (јас неделава си купив мастики орбит од 50 денари со вкус на цитрон и ме усреќија, не знам зошто. Вака глупаво звучи, ама отсекогаш сакав да ги пробам и може затоа)
  6. Ако сакаш уметност, купи си боенка за возрасни, смирува ептен
  7. Пушти си смешни клипчиња на јутуб, некоја добра комедија, земај грицки и уживај
  8. Направи нешто што ќе ти ја подигне самодовербата (нашминкај се, дотерај се, испробај некоја маска за лице, нова фризура)
  9. Не знам дали си верник, ама темјанот многу смирува. Мене лично и молитва ми помага, и самото одење во црква било да сум на служба, или седам внатре во тишина.

  Сето ова го комбинирам со апчиња антистрес магнезиум и б6, чај или капки од валеријана и една свеќа имам миризлива, релакс ароматерапи - така мислам се викаше.
   
  На GirlLove, Askopje, Miss.N и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Wildlover

  Wildlover Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилично
  Pa bedoksin i magnezium ii povekje aktivnosti izvrshuvaj naprimer ja gotvam chitam ili ja polnam kadata i si uzhivam
   
  На Askopje, joy1, Arthur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Повеќе активности кои бараат трошење енергија (трчање, пливање, возење велосипед, планинарење...) е сега ако додаток на анксиозноста е и депресија и немање волја за ништо тогаш дефинитивно сама по себе анксиозноста не се лекува.
   
  На Askopje и zuto им се допаѓа ова.
 7. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Јас сметам дека „лекот“ за анксиозност, депресија и сл. е во нас самите а не во апчиња.
  Сите ние имаме периоди кога сме тажни, нерасположени, депресивни, немаме воља за ништо...ама ако сами не направиме нешто за тоа , ни Б6 ниту пак било кој лек нема да помогне. Кога пиеме апчиња навикнати сме дека откако ќе го испиеме апчето ќе ни помине, затоа и можеби луѓето се залажуваат дека некакви лекови ќе им помогнат да излезат од таа состојба и да се чувствуваат подобро.
  За почеток јас мислам дека би помогнала медитација и книги за самодоверба . Меѓутоа потребни се повеќе активности како што кажа @I I . Секој треба да си најде едно или повеќе хобија кои го исполнуваат и со што ќе ја трошат својата енергија.
  Силата е во нас, сами треба да си најдеме некаква инспирација а таа е секаде околу нас.
  Како што рече @MynameisHelen, прави работи кои те прават среќна. Некогаш обични ситници знаат да не расположат.
   
  На poenta, Askopje, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  496
  Фала ти, може да споделиш која молитва ја читаш и колку пати,како.

  Мене ми беа препишани таблети мегутоа кога почнав да истражувам на интернет одлучив да не ги пијам.
  Многу луге се на таблети меѓутоа ни еден не е излечен некои дури и со години ги пијат. Мене ова многу ме зачуди и решив да пробам со психолог и молитва, религија и да сменам некои дневни и животни навики.
  Знам и дека Владимир од ДНК исто со cognitive therapy се лечи и религија.Исто го слушав и спрскиот доктор по природна медицина Никола Маркович ,епизода 18 може да побарате на youtube , и баш ме замисли. Инаку јас немам психички симптоми толку колку физички како играње на срцето ,палпитации и вртоглавици кои ги имам од време на време, но не секој ден.
   
 9. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  3.900
  Пол:
  Женски
  @Askopje

  https://pravoslavie.mk/molitva-za-izbavuvane-od-strav/

  Повели :) Јас оваа молитва си ја читам секоја вечер пред спиење. Си палам и темјанче исто навечер и цела куќа мириса убаво и смирувачки.

  Сосема те разбирам во врска со таблетите. Никој не се излечил затоа што тие не ја ни лечат анксиозноста, туку само понекогаш ги олеснуваат симптомите. Вистинскиот лек за состојбава се наоѓа во нас самите. Знам дека тоа сите го знаеме, само многу лесно се заборава за време на напад :D И јас не земам терапија. Пред некоја недела го допрев дното. Ми беше полошо од билo кога. Но со верба, поддршка од најблиските, сѐ она што ти го напишав погоре и најважно УПОРНОСТ, јас полека полека се искачувам нагоре :)
  military-humor-sometimes-life-is-like-an-arrow.jpg
   
  Последна измена: 26 јануари 2018
  На GirlLove и Askopje им се допаѓа ова.
 10. PurpleMind

  PurpleMind Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  1.514
  Јас преку 10 години сама се справувам со себе, али во акутни ситуации помагаат овие.
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  496
  Последна измена од модератор: 15 февруари 2018