1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природни рецепти за имунитет

Дискусија во 'Дете' започната од vickyy90, 25 октомври 2013.

 1. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Не видов каква тема ама ако е дупла или несоодветна нека се премести кај што и е местото ;)

  Ја отворив со цел да разменуваме природни рецепти за јакнење на имунитет кај децата,сега како што следи сезоната на грипови и вируси добро ке ни дојдат.

  Вчера превев еден рецепт за јакнење на имунитет:

  Се меле 150гр ореви
  150гр лешници(непечени)
  150гр бадеми(непечени и несолени)
  250гр сусам
  се става 30мл прополис
  500мл сок од цеден лимон
  една кесичка цимет
  една мала тегла таан
  и една голема тегла мед.
  Сето ова убаво се маша и се собира во тегли(излегуваат 3 големи тегли) и се јаде 3 пати на ден, на сабајле на гладно по една кафена лажица за деца,а една супена лажица за возрасни.2 саати после ручек и 2 саати после вечера.


  Па ако некоја од вас превела било каков слободно нека пише :)
   
  На anaja1 и Mama25 им се допаѓа ова.
 2. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  Сок за зајакнување на имунитетот

  1кг.цвекло
  1кг.моркови
  1кг.лимони
  1кг.јаболка
  1 голема тегла мед

  Цвеклото се лупи,лимоните убаво се мијаат и им се сече горниот и долниот дел,и се ставаат во вода да стојат 2саати,морковите се мијаат и не се лупат исто и јаболката не се лупат само се чистат од семките.

  Се мелат или се рендаат на ситно во овој редослед: цвекло,лимон,морков јаболко.се потураат со 2 dl.превриена изладена вода или со купена вода.и треба да одстои 12 саати.
  После 12 саати сето се процедува низ газа и се стега убаво да излезе цел сок од овошјето.
  Во изцедениот сок се додава голема тегла мед и убаво се меша.се пие пред јадење
   
  На anaja1 и Mama25 им се допаѓа ова.
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  10.627
  Допаѓања:
  65.294
  Пол:
  Женски
  Јас го направив овој со ѓумбир, лимон и мед. Во тегла се редат лимони, ѓумбир цечени на тенки ленти и се залева со мед, се остава во фрижидер да се направи желе и се раствара тоа со топла вода како чајче. Мене не ми е ушт направено како желе туку така како потечно желе му иде, мислам дека ќе се меша со топла вода и ќе личи на нешто :lol: Од утре ќе започнам насабајле да го пијам ;)
   
 4. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Овој рецепт го видов на интернет пред некое време:

  рецепт за зајакнување на имунитетот за деца и возрасни:
  - 100 гр суво грозје
  - 150 гр ореви
  - 100 гр бадеми
  - Кора од 2 лимони
  - 100 гр суви кајсии
  - 100 гр суви сливи
  - 300 гр мед
  Во машина за мелење месо се мели сувото грозје, оревите, бадемите и кората од лимон. Во смесата додадете сок од два лимони, чија кора претходно сте ја употребиле. Измешајте. Понатаму, додадете ги сувите сливи и сувите кајсии. Измешајте. На крај се додава медот и повторно се меша. Оставете да отстои на темно место 1-2 дена.
  За деца постари од 3 години – 1 лажица 2 пати дневно
  За возрасни: 1-2 лажици 3 пати дневно

  Аха, еве го линкот,го најдов. Има уште еден рецепт за возрасни
  http://popara.mk/2013/zhivot/zdravj...ajaknuvanje-na-imunitetot-za-deca-i-vozrasni/
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Мене како мала ми даваа, а и сега мајка прави па си земам мешавина од 1 тегла мед со една шака мелено семе од коприва. Се зема по една мала лажичка насабајле (на гладно). Јас во лажичката си капнувам и по некоја капка лимон затоа што семето од коприва има некој чуден/јак вкус и мирис, па да ми дојде малку киселко.
   
  На Dzevelekova и Mama25 им се допаѓа ова.
 6. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  264
  Еве едно искуство од братучеда ми од прва рака, не е никаква препорака, туку само искуство.
  Братучеда ми има мало детенце, 6 годинки. Детенцето цело време настинки, бронхитиси, па дијагноза астма, па можеби не е астма изгледа е алергија.
  Од лекарка во клиниката за педијатрија добила препорака во исхраната да вметнат храна со витамин А, им рекла да јадат црни џигери, печени, пржени, варени, во супа и слично. Ама не многу често за да не направат лошо во спртотивна насока, хипервитаминоза.
  После секоја болест и инфекција се исцрпува витамин А и имуниот систем останува слаб за следната.

  Му даваа рибино масло и што ли уште не, ама им рекла дека не може да препорача такви суплементи затоа што не се ефективни како што е апсорпцијата од храната. Исто му правеше сокчиња и кашички со моркови и сите оние што беа на листата на извори на витамини, ама тие немаат готов витамин А, туку имаат провитамин кој во телото треба да се претвори во витамин, ама некои деца немаат силен метаболизам на мастите и стероидите и затоа побавно создаваат витамин А, додека од животински извори како црн џигер, витаминот А е готов за употреба од страна на телото.
  Сега се фалат дека има големо подобрување откако јадат џигерчиња и дека нема такви тешки симптоми.
  Тоа има логика затоа што липосолубилните витамини К, А, Д и Е се есенцијално вклучени во имунитетот и дури и минимален недостаток ја нарушува силината на реакцијата од страна на имуниот систем.
   
  На azelea, Espadrila и martinameli им се допаѓа ова.
 7. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  10.627
  Допаѓања:
  65.294
  Пол:
  Женски
  Јас веќе два дена си го пијам медот со лимон и ѓумбир, многу е вкусен а и добив идеа дека може да се стави како додаток во зелен чај или нане, мора да е прекрасен вкусот, бидејќи и вака е многу питка напивка, што е чудо за лекови, обично имаат помалку лош вкус.
   
 8. Sudika

  Sudika Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  39
  Дали ќе може да го пишеш точниот рецепт, колку ѓумбир, колку лимон, колку мед, како се зема, дали и колку треба да стои, дали се процедува нешо и сл. Поздравче
   
  На Dzevelekova му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Баба ми правеше некој сок од лимон, морков и цвекло....на малиот му даа го сака и го пие без проблем
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.253
  Допаѓања:
  5.109
  ne e priroden imunitet no e lek za protiv kaslanje. Dokolku deteto kasla od iskistvo za Eden den den ipol mu pominuva receptot e : mala glavica komid na krukcinja ja secete ja stavate vo teglo I kromidot go polivate so med neka otstoj 4-5 casa I procedete. Tri pati na den ete moeto e skoro dve godinki po Edna supena lazica. Im kazavme zbogum na antibioticite I sirupite
   
  На ArmaniCode му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  100 gr. leneno seme
  100 gr.susam
  100 ge.semki od tikva
  100 gr.semki od soncogled
  edna tegla med
  site seminja se melat pa gi mesate so medot ke vi izleze edna ipol tegla i sekoj den po edna lazicka na den,toa i za nas vozrasnite e super
   
  На anaja1 и annel им се допаѓа ова.
 12. larrachi

  larrachi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Некој испробан и ефикасен рецепт?
   
 13. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  193
  mi se sviga receptov, sakam da go napravam za celoto semejstvo. po kolku se pie pred jadenje? kolku za deca kolku za vozrasni?
   
  На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.045
  Допаѓања:
  30.816
  Nekoja majka sto go pravi sokot od cveklo da mi objasni po kolku vreme go cuva i kade?

  Jas go pravam veke nekolku meseci, pravam pola doza za pobrzo da se zavrsi, sinko pie po ednas dnevno i ni trae skoro cel mesec.
  Go sobiram vo staklo i go cuvam vo frizider, dali e pravilno taka?

  Osven gorenavedenoto, stavam i 1 limontos, takov recept imam.