Природно цедени сокови

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од biibaa, 8 октомври 2012.

 1. biibaa

  biibaa Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Најздравиот начин да го ревитализирате вашето тело со витаминска бомба е преку природен домашно исцеден сок. Свежите сокови од овошје го чистат организмот од насобраните токсини, а соковите од зеленчук го регенерираат, додека заедно го зајакнуваат имунитетот.


  Потребен е само соковник и добра волја, па чашата на здравјето ќе биде и чаша на задоволство.

  СОК ОД ЈАБОЛКО

  Сокот од јаболко содржи пектин кој ги чисти црниот дроб и цревата и ја обновува цревната флора. Ги апсорбира отровите од цревата и со тоа го олеснува прочистувањето на крвта и кожата, а исто така го подобрува и излачувањето на мокрачната киселина. Благодарение на изобилното количество витамини и минерали, сокот од јаболко ги чува срцето и крвните садови и го намалува нивото на холестерол во крвта.

  Сокот мора да биде 100% чист, без додаток на шеќер.

  СОК ОД МОРКОВ

  Сокот од морков содржи бета каротен, фолна киселина, витамини Ц, Б и Е (наречени уште и витамини на младоста), калиум, фосфор, магнезиум, калциум, па морковот е идеален помошник за зачувување на убавината на кожата, ноктите и косата. Богат е и со витамин А, кој го стимулира растот на клетките и нивната делба, ја нормализира размената на материите и хемиската рамнотежа во организмот, го зголемува имунитетот и го подобрува видот.

  Препораки: Бидејќи во сокот од морков има доста шеќер, не треба да се пие во големи количини и најдобро е да се разреди во однос 1:1 со вода или со сок од друг зеленчук или овошје.

  За освежување на организмот: во соковник се цедат два моркова, едно јаболко и парче целер.
  За зајакнување на организмот: во соковник се цедат два моркова, две цвекла и еден лимон, а се додава малку магдонос, една лажичка сусам и една лажичка матичен млеч.
  Се препорачува за пушачи за блокирање на канцерогените материи присутни во цигарата.

  СОК ОД ДОМАТ

  Сокот од домат содржи многу ликопен, кој штити од рак и од болести на срцето, но и ја штити кожата од штетните влијанија на УВ зрачењето. Исто така, содржи витамини Ц и Е, па се користи и за релаксација на нервите.

  Се користи чист сок од домат или разреден во однос 1:2 (еден дел чист сок и два дела вода).

  СОК ОД ЗЕЛКА

  Листовите на зелката содржат калиум, сулфур, железо, калциум и селен, кои штитат од рак, но и делуваат позитивно на желудочната и цревната слузокожа и спречуваат појава на чир, а ако тој веќе постои, влијаат поволно. Сокот од зелка изобилува со витамини Ц, Б и Е и провитамин А.

  Препораки: Сокот од зелка има силен вкус, па се препорачува да се консумира со сок од јаболко или морков. Сличен состав има и келот, па може да се користи како замена на зелката.

  СОК ОД КОМПИР

  Изобилува со витамини Ц, Б и К, како и со минерали калциум, калиум, железо и магнезиум. Поволно делува на органите за варење. Помага при хроничен гастрит, киселини, гасови, колитис, опстипација (нередовна столица).

  Препораки: Може да се користи во комбинација со сок од зелка или морков. Важно е сокот од компир да се пие кога компирот е зрел и тоа од јули до февруари, бидејќи по тој период во ‘'ркулците и зелената лушпа се насобира отровна материја соланин.

  СОК ОД ЦВЕКЛО

  Содржи многу витамини и минерали, пред сè фосфор, калиум и сулфур, кои се битни за создавање на еритроцитите. Исто така содржи и магнезиум, па го зајакнува и нервниот систем. Поволно влијае на нарушен менструален циклус, климактерични тегоби, ревматизам и покачен крвен притисок. Одлично го прочистува организмот од отровни материи.

  Препораки: Сокот од цвекло треба да се чува во фрижидер 3 часа пред употреба, бидејќи содржи супстанци кои предизвикуваат мачнина, а со чување во фрижидер тие супстанци исчезнуваат. Се препорачува да се пие по една чаша сок од цвекло дневно и тоа навечер.

  Колку често конзумирате вакви видови на сокови и доколу имате некои ваши испробани рецепти и совети ми можеле да ги споедилете, инаку јас секојдневно ги пијам и сум презадоволна
   
  На Eli23 и irenna им се допаѓа ова.
 2. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Немам навика да пијам свежо цеден сок, но еве од сега ветувам барем 5 дена во неделата ќе пијам. :)
   
 3. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Ние дома го имаме соковникот од топ-шоп,Power Juicer и бидејќи често цедиме овошје,пијам неколку пати во седмицата.Мене ми се прекрасни тие сокови,имаат одличен вкус и најважно е дека се здрави. :nod:
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Секој ден наутро пијам цеден сок од лимон,а некогаш и од јаболко,портокал,цвекло и морков...
   
 5. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  834
  Ретко пијам поради цената на овошјето, но многу ги сакам премногу освежуваат.
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Порано не пиев скоро ич , а сега секое сабјале кога станам првата работа што правам е да си исцедам сок од портокал и лимон и така ми започнува денот
   
 7. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.174
  Пол:
  Женски
  Кога има свежо овошје во изобилство, не цедаме сокови. Но на зима, свежо цеден сок ни е нешто без што не можеме. Маж ми е по таа работа, мене некако ми е мака цедењето, а плус ме критикува дека не го доцедувам до крај овошјето.
  Рецептот ни е 4-5 портокали, 2 цитрона, 2 лимони, многу малку вода која ја додаваме при цедењето и без шеќер. Јас си додавам малку ѓумбир.

  На истиот апарат може да се цедат и калинки, претходно внимателно расечени на пола.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rainforest

  Rainforest Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Ова е и моjот омилен рецепт само без гумбир и вода. И наjважното, нема потреба од соковник и половина час миенjе и сушенjе! :rofl:
   
 9. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Сокот од кисели јаболки ми е омилен од свежо цедените, а секојдневно конзумирам од портокали или лимони.
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Обожавам цеден сок од јаболко.
  Баба ми ми имаше купено некој евтин соковник и 1 час стоеше врз тоа за 1 чавче сок.
  Многу сакам цеден лимон, цитрон и портокал измешани заедно.

  Нешто што не е цедено, меѓутоа е природно, односно домашно, а одвај чекам пак да го пијам, е домашен сок од малина.
  Го пробав кај едно девојче во Берово и затоа што сум многу гадлива кога слушнав домашен, си реков ајдеее, само што го пробав ми светнаа очите. Одвај чекав некој друг да побара втора тура за да добиеме и другите. :D
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  642
  Пијам цеден сок од јаболко , морков , цвекло за крвта.
  Најмногу го сакам од јаболко , киви & банани
   
  На Juuuuulie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Јаболко,цвекло и морков ми е фаворит
  А исто убав ми е и од киви и јагода
   
 13. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
 14. pms

  pms Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  23
  Многу ги сакам свежо цедените сокови,омилен ми е од портокал, лимон и јаболки. Ама многу ме нервира миењето на соковникот после тоа.
  Пред некој ден случајно забележав дека отвориле Џус бар во Сити Мол, имаат интересни комбинации и цените им се ок. Барем не мора да го мијам соковникот пола саат после цедењето :)
   
 15. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.333
  Пол:
  Женски
  Многу сакам, здрави се а и убави. Најчесто си правам со портокали, мандарини, лимони и цитрони. :)
   
 16. silvice

  silvice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  24
  во последно време секој ден си цедам портокал и цитрон за витка линија :rofl: а преку зимо аронија јаболко и портокал .
   
  На Juuuuulie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51
  дефинитивно нај јака пијацка,природно исцеден сок...го обожавам од портокал и грелпфрут,после кафето насабајле обавезно пијам фреш
   
 18. taylor.912-swift

  taylor.912-swift Активен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  17
  :D :D :D :D
   

  Прикачени фајлови:

 19. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Сум пробала природно цеден сок од портокал.. Убавв е !
  Би сакала да пробам од домат .. мм :lol:
   
 20. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  106
  Пијам цедени сокови од портокал, лимон и цитрон, а понекогаш ги мешам заедно портокалот и цитронот. :)