1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателски ех-Ју земји

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Unica, 30 октомври 2013.

  1. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Што мислите за односите меѓу југословенските земји после распадот на Југославија?
    Кои земји според вас на денешен ден соработуваат и се пријателски расположени?
    Еве јас, пошто во последниве 2 години сум константо во контакт со луѓе од целиот балкан, можам да кажам дека сепак се дружиме сите, се издвојуваме како балканци. Ама забележав дека и помеѓу нас има некои поделби.
    На пример срби и хрвати многу ретко ги гледам во потесни групички, не се мирисаат многу.
    Ние македонците, генерално со сите сме добри, иако ми изгледа дека најсимпатични сме им на хрватите и најдобро сме прифатени од нив.
    Мене лично тие ми се најсимпатични :)
     
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Балкански менталитет е сите со секого да слават и да се сакаат, а кога ќе навлезеш во суштина сите делат мислење: да му умре козата на комшијата..

    Не ни иде муабетот со Грција, сме сакале голема Македонија да правиме со `нивни` територии (ко демек ние малава Македонија ја опраивме па сеа претензии за други сме имале, а се знае дека ако не ни свирнат други нишо не праиме...ама тоа е, мораат да лечат и они комплекси за кризава што ги лупна).
    Со Албанците такоџе, пошо они сакале голема Албанија, а и тука малку глумат лудило и злоупотребуваат гостопримство.
    Србите - проблем на база православност и судири СПЦ-МПЦ, а и се палиме на нив ко луди, па онда имаш проблем ни земале дечкото/девојката..
    Бугари - ние сме биле Бугари, они биле Татари. Па пасоши давале, па не давале...

    Овие подалечниве помили ни се зашо нели како снаа и свекрва, ако помалку си во контакт - повеќе се сакаш. Ама па ќе испадне после некој од нас половина/осмина/45тина, србин па одма крвта му проработува и се алармира да мрчи против некоја од овие подалечниве земји што видела мака од/ или предизвикала на Србија.

    И така иде тоа.. :)
     
  3. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    И сега, судејќи според воведот, овој форум дошол до степен да дискутираме добрососедски и заемно-политички дипломатски односи врз основа на тоа колку некои од нас се симпатишаат и шмекаат на одмор или при студии во странство.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.122
    Најблиски сме со Србите, а ги сакам и Хрватите, и Бугарите ги сакам. За Грците немам некој коментар, рамнодушна сум, а Шиптарите ги мразам бидејќи се “дно“ на Балканот. Први во некултура и нецивилизираност.
     
  5. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Според мене најблиски сме со Босанците. Хрватите нас не не ни сметаат за нација. Мое мислење.
     
  6. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Лошо судиш. Имам и тетин хрватин и многу пријатели од сите екс-ју држави, ама тешко дека во Македонија некој може да биде во контакт едновремено со луге од сите овие држави. Каде што живеам јас е една мала Југославија, не има од Македонија до Словенија и сме нон-стоп во контакт. Зборот ми беше дека баш од ова дружење се гледаат некои "поделби" мирисиња и немирисања, шмекањето нема никаква врска ;)

    Да се вратам на бугарите и албанците, не ги сметам за наш народ затоа што не се дел од југословенските држави и плус бугарите, убаво рековте се татари.
     
  7. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Многу тешко се стапува во контакт со луѓе од сите тие дaaалечни екс-ју држави, што да ти кажувам, ете, благословена си што ги имаш во опкружување.

    Ако сакаш да ја сфатиш поентата на мојата реакција прочитај си ги првите две прашања од воведниот пост што самата си ги напишала
    и провери си каква врска со високата политика (која со еден потег, правилен или погрешен може да го определи курсот на меѓудржавните односи во наредните децении) има твојот тетин Хрват и твоите познаници/симпатии евентуални од Словенија.
    Можеби и ќе почнеш да се прашуваш зошто темата не си ја отворила во Кафе-муабети.
     
  8. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Ох, јасно ми.. ти си една од тие сто минува денови расправајки се за политика со којгоде. ;)

    Прасањата, добро си видела, се 2 и се многу разлиЧни, сто знаЧи би сакала да се продискутира и за пријателски и за политиЧки односи.
    А ако ти си располозена за дискусии од висока политика и темава не е доволно добра за твоите стандарди и знаења, или просветли не, без иронии :) или одбери си поозбилна тема.

    Поздрав! :*
     
  9. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Па, не, нема што да се расправам со денови за политика со којгоде и затоа ја напуштам темава... која не ти било во план ни да биде политичка, ни озбилна, а пак си ја поставила во категорија Политика... иронија само по себе, а мене ми се забранети иронии као...
     
  10. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Не се хрватите тие што не не сметаат за нација туку словенците.Малку си ги помешала но во ред е се случува.Утеха за нас е барем што не сме единствени што не не признаваат туку и остатокот од светот.