1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство помеѓу личности од различна вероисповед

Дискусија во 'Религија' започната од Dessa, 8 јуни 2019.

 1. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Вечна дилема,дали е возможно искрено пријателство помеѓу личности од различна вероисповест,дали луѓето треба да ги прифаќаме како браќа/сестри по вера или браќа/сестри по делата/човештината,некој кој не почитува онакви какви сме,без осуда,предрасуди....
  Со една реченица:
  Дали е толку важно,што сме на крајот од денот или најважно e дали сме светлинa или темнина во овој земски живот?
  Посебно ќе бидам благодарна,за коментари од припадници на муслиманска вероисповест.
  Што мисли за ова современиот муслиман?
   
  На najjacha и WildMk им се допаѓа ова.
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  И те како е возможно.
  Имам другарства и тоа саглам.
  Со една од нив дури, религија ни е омилен муабет.
  Не е до верата, до (не)игнорантноста е.
   
  На CameliaMiller, candy.cane, elimkd и 5 други им се допаѓа ова.
 3. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  52.350
  Пол:
  Машки
  У 21 век уште вакви прашања има,ох леле мајко:drunk:
   
  На piglet1, CameliaMiller, Peperutce1115 и 16 други им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  19.855
  Пол:
  Женски
  Сум имала и сеуште имам другари/другарки муслимани.
  Добри луѓе се, добро стојам со сите и буквално нема никакви бариери меѓу нас.И ми се допаѓа тоа бидејќи во денешно време, поготово во Скопје, поради мешниот етникум има доста проблеми, несогласувања итн,итн.
  Кој е човек со мене и јас сум со него.Не ми е битно возраст, пол, раса/нација/религија, род.
   
  На candy.cane, Dessa, Leotrim и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Се согласувам потполно со тебе,но познавам едуцирани луѓе,добри воедно,кои сеуште имаат проблем како да воспостават контакт со други кои се различни од нив.
  Чудно,нели?
   
  На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  12.749
  Пол:
  Женски
  Во пријателството се бара човечност а не вера и такве ствари. За жал повеќе добрина ќе видиш во луѓе муслимани одколку во комшијата
   
  На candy.cane, shz, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.108
  Пол:
  Женски
  Која е разликата меѓу муслиман и современ муслиман?
  Моите пријатели од исламска вероисповед се само муслимани и не ги делам на несовремени и современи.
   
  На CameliaMiller, candy.cane, dayla и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со тебе,многу пријатно искуство имам со познаници муслимани,една од моите најдобри другарки во минатото беше Муслиманка-Турчинка
   
  На candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.354
  Допаѓања:
  213.126
  Секакви пријатели имам. Не ми прај разлика ни вера, ни националност, ни пол, ни раса... ништо.
   
  На CameliaMiller, Peperutce1115, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Мислам на конфликтот што се јавува кај некои од нив кои го практикуваат исламот по ажурно,на цитат од Светиот Куран кој изрично опоменува Муслиманот да не зема за пријатели Христијани и Евреи...
  Не сакам некој да се најде повреден со оваа моја изјава.
  Затоа преферирам одговор од наши сограѓани муслимани.
   
  На candy.cane и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  Многу има што се повикале на тој ајет и ги збунувал. Ама, луѓето објаснуваат дека тоа имало врска со тогашната состојба меѓу тие народи и го оправдуваат со друг ајет во кој се вели дека треба да се однесуваш праведно со тие коишто не те прогониле од сопствениот дом, не војуваат против твојата вера и не ја мразат.

  Сеа игра на зборови. Кој сака да развива душмански чувства ќе извади нешто од контекст и ќе се фокусира на тоа.
   
  На CameliaMiller, candy.cane и Dessa им се допаѓа ова.
 12. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Кога се вљубуваш во некого,зборувам за чиста спиритуална љубов нетелесна,се вљубуваш во неговите добродетели,морални вредности и начела а не во неговата вера,таа е само еден дел од неговиот карактер.....
   
  На candy.cane и marchi-cool им се допаѓа ова.
 13. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  2.645
  Пол:
  Женски
  Јас имам комшии од муслиманска вероисповед со кои и ден денес сум во подобри односи со некој од христијански вероисповед
   
  На candy.cane, Tajnaotrovna и marchi-cool им се допаѓа ова.
 14. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Мислам дека повеќе е обид да се искористи верата од страна на религиозните лидери,како средство за манипулација со широката маса.
  Или си добар-лош,светлина-темнина,љубовен-нељубовен....
  Како постапуваш со луѓето така и најчесто,но не секогаш и ти се возвраќа.
   
  На Tajnaotrovna, Leotrim и smile:) им се допаѓа ова.
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  Шознам, верувам во Господ, читам, истражувам и не сум нашла ништо што би ме натерало да мразам луѓе, па макар изричито напишано да е.

  Ако се извади од контекст погрешно делот на разговорот на Исус со Самарјанката може да поттикне еден вид размислување.

  Ама, параболата за добриот Самарјанин те наведува на многу поинакво размислување.

  Кој на што сака да се насочи.
   
  На candy.cane и Dessa им се допаѓа ова.
 16. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  103.076
  Пол:
  Женски
  Најдобрата другарка ми е албанка, цели наши фамилии се блиски заради нас две:inlove:
   
  На CameliaMiller, Peperutce1115, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Многу ме радува тој факт,негувајте го тоа пријателство и понатаму
   
  На candy.cane, Tajnaotrovna и Alishan30 им се допаѓа ова.
 18. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  103.076
  Пол:
  Женски
  Веќе 12 години трае, и ќе трае.
  И за арно и за лошо, сме тука. Крштевки, родендени, свадби и погреби. Стварно ми значи ова пријателство.
  Кога сме заедно не постои наши и ваши, сите сме исти
   
  На CameliaMiller, Peperutce1115, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Dessa

  Dessa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Ако не сте мажени и двете,не дозволувајте вашите партнери или идни сопружници,да ви го расипат тоа што сте го граделе толку долго.
   
 20. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  103.076
  Пол:
  Женски
  И двете сме мажени и со мажите, супер функционираме:inlove:
   
  На CameliaMiller, Mr. Right, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.