1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од cindy, 27 јуни 2011.

 1. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  ја отворив темава поради внук ми би сакала да слушнам совет и мислење па и лек ако знае некој
  има 1 годинка и 3 месеци и сеуште нема косиче секаде го носеа кај ќе стасаа кај ќе слушнеа. нема ни веѓи . на главчето е како избричено се познаваат влакната под кожа но не продираат низ кожата. имавте ли вие ваков проблем?
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.463
  Допаѓања:
  100.664
  Пол:
  Женски
  синди навистина незнам да одговорам на твоето прашање :( ако детето е плавко мислам дека не се познаваат толку косичката и веѓите.. или па можеби покасно ке почнат да растат.. подобро некој нека ти каже точно што знае.

  инаку и јас имам еден проблем со керка ми , вчера прими вакцина и имаше вчера вечерта температура , и дадов парацетамол сирупче и и се смири ама сега ноџето кај што ја боцнаа и е малку црвено ми дадоа во аптека алуминиумска вода (ацидум борикум) да и ставам и еве денес и ставам цел ден и истото и е не и се намалува :( а нејзе ја боли и само плаче :worried: за колку време одприлика ке помине црвенилото , оваа и е втора вакцина на првата немавме никаков проблем. позз
   
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Коритсаки би требало да помине за два-три дена, претпоставувам има и оток, не се секирај ќе помине. :)
  Секоја вакцина може да има различна реакција, а различно и од дете до дете, не сакам да те плашам ама понекогаш може и покрај температурата, црвенило и оток дури и дијереа да има. Нормално е да има реакција. Без грижи, ќе помине :)

  Синди
  , искрено не знам што е проблемот. :(
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.640
  Допаѓања:
  196.168
  Пол:
  Женски
  А за која вакцина се работи? Прашувам бидејќи си во Грција, не знам дали се исти како кај нас. Инаку, според возраста на малечката, би требало да се работи за реакција на ди-те-пер вакцината. Кај нас таа се дава во рака (додуша, кај нас уште нема поливалентни вакцини |( ) и предизвикува благо покачување на температурата придружено со болка и црвенило на местото на боцкањето кое може да трае неколку дена - мускулот е покомпактен и треба време вакцината да се ресорбира, затоа е присутно тоа црвенило. Нема причина за грижа ;) ќе помине.
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NIKOLIJA

  NIKOLIJA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Zdravo na site mamicki,imam eden problem za koj mnogu se grizam imam since od 1 mesec i polovina i sakam da ve prasam dali na nekoja od vas na vasite bebenca mu se slucuvalo koga go drzite ispraveno potocno koga mu visat nozencata da mu pomodrat zosto nie go imame toj problem za koj vsusnost neznam i dali e nekoj golem problem ve molam za sovet i da mi kazete dali ste primetile nesto slicno vie pozdrav :)
  [mod-kirilica:worried:4t8455l][/mod-kirilica:worried:4t8455l]
   
 6. maca78

  maca78 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  78
  мислам дека најдобро ке биде да се консултирате со лекар или педијатар,како за најсигурно...да е за некој повозрасен можда ке погодвиш ова може да е она може да е ама за бебенце што е сигурно е сигурно...барем според мене...и ако секогаш му помодруваат подобро е со време да си реагирате...поздрав
   
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  На малата и се појавиа црвени кругови на јазичето, како флеки, а пред тоа имаше и кандида ...Не знам од што и се, ама си јаде нормално, не и пречи..
  Дали знаете што можи да значи покачени гранулоцити? Инаку леукоцитите и хемоглобинот и се во граници на нормала.
   
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Ова не верувам дека е проблем, ама моето бебенце многу често и мирисливо прди :lol: . Дали некоја од вас има вакво искуство со бебушот, и што може да значи тоа? Ама буквално цееел ден потпрднува и тртка и некојпат бааги мириска (штипе очи :)) ). :angel:
   
  На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.640
  Допаѓања:
  196.168
  Пол:
  Женски
  Како и сите бебиња :D така и твоето. Ајде не се секирај, се додека нема некои поизразити невообичаени промени во каката, се е во ред - така малата се ослободува од гасовите. Е сега, што не знае уште за манири - има време, ќе ги научи :)
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Каката и е во ред, златно жолта. До пред две недели какаше редовно секој ден неколку пати по малку. Сега веќе периодов кака еднаш во три дена, ама кака не знаеш колку, значи до гуша се кака и одма одиме под туш :$ .
   
 11. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Значи на темава во последно време само јас пишувам ;( Сега имам друг проблем ;( Јас го дојам моето бебе ама имам проблем што е ПРЕПРЕПРЕМНОГУ лакомо! Значи кога цица како да е последен пат па тука се загрцнува, се дави буквално, кашла и после тоа следи плачење секое враќање на града и вака се бориме најчесто секое цицање. Не знам веќе што да превземам, мислам дека ќе полудам!!! Ве молам дајте совет, кажете дали некоја од вас имала ваква мака! ПОЛУДУВАМ!
   
 12. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.417
  Допаѓања:
  247.790
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми има скоро 4 месеци а во последниов месец интензивно се лигави, под тоа мислам 3-4 лигавчиња во денот обавезно. Премногу е малечка за да се тешам дека е поради вадење заби. Не знам дали е ова нормално или што би можело да биде причинител?
   
 13. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Не полудувај! Тешко е знам, но прифати го фактот дека е лакома. Пробај да ја доиш почесто, можеби е прегладнета па затоа е таква? :?: И јас го имав истиот проблем ама се среди кога почнавме со дохрана.
  Не знам да објаснам зошто е така, ама и Ј кога беше на тие месеци интензивно лигавеше и си мислев јас дека ќе извади запче. Ама ете 8 месеци е и сеуште нема запче. Лигавењето престана по десетина дена. А до душа, можеби навистина неа ја мачи запче :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  194
  И моето лигавеше и извади забчиња две на 4 месеци,од тогаш до денес немаме ништо
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Мојата ќеркичка има полни три месеци и веќе недела дена многу се лигави. Не верувам дека ќе вади заби вака рано ама којзнае... Сега на 5ти сме на контрола па ќе прашам.
   
 16. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Пред некое време слушнав за ваков сличен случај. Мајката го доела бебето ама тоа еве исто така лакомо, цица како цицка да не видел, ама намалува на тежина. На крај дознала дека имала млеко ама не и тече, па затоа бебето бидејки гладно било така лакомо. Зошто да не пробаш со твое млеко во шишенце? Има пумпи такви... :)
   
 17. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Секако е лакомо, пробано е :) Инаку добро тече млекото, и те како се слуша кога голта. Ама ете лакома си е... а и на тежина супер напредуваме.
   
 18. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Епа супер е што не е до тоа. Тогаш немој да се секираш, подобро да сака да си јаде одколку да обива.
   
 19. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  И мојов од 2-3 месеца се лигави и еве веќе 5 направивме, се лигавиме, а од запче ни трага ни глас :)
   
 20. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  64.421
  Пол:
  Женски
  Нормално е лигавењето, тоа почнува кај секое бебе околу третиот месец, тогаш всушност почнува да си го тера патот запчето, не може за еден ден да избие, му треба неколку месеци за да избие на површината.
  Плус плунката му помага на бебето да ја неутрализира стомачната киселина,обично сите почнуваат со дохрана околу четвртиот месец и го обложува хранопроводникот (мислам дека така се вика) за да не се ствараат проблеми од повраќаното млеко.
  Моето синче е 4 месеци и во денот утоп прави најмалку 5 лигавчиња, нормално си е тоа.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.