1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со ноктите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од delvi, 19 септември 2010.

 1. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  1.345
  Пол:
  Женски
  ВЕ МОЛАМ КАКО МОЖЕ САМА ДА СИ ГО ИЗВАДАМ НОКТОТ ОД МЕСОТО(НА ПАЛЕЦОТ НА НОГАТА МИ Е И МИ Е ОТРПНАТ ЦЕЛИОТ).НЕ САКАМ ДА ОДАМ НА ЛЕКАР ДАЛИ МОЖЕ ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ...
   
 2. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  НОКТ ВЛЕЗЕН ВО МЕСОТО

  Јас го имав истиов проблем пред неколку години, пробував дома со милион бабини лекови да ја средам ситуацијата, но немаше подобрување и бев на операција, прво на палецот од едната нога, па кога бев на контрола и на другата нога. Не е ништо страшно, заздравува за кратко време. Еве досега имаат поминато може и 10тина години од тие хирушки зафати и веќе немам никаков проблем.
   
 3. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Нокт влезен во месото

  Прво стави парче патлиџан на загноеното место за да ти спадне отокот и да ти се растече гнојчето. Би ти препорачала и да преспиеш така. Кога ќе се разбудиш утре, само ќе го стиснеш загноеното место и ќе ти истече веднаш гној. После тоа, веќе се е полесно. Откако ќе се растече местото, ќе си го исечеш делот од ноктот кој ти прави проблем. И работата е средена. Проверено ;)

  Во иднина, сечи ги ноктите повнимателно и нема да страдаш од ваков проблем... Исто така избегнувај чевли кои те стегаат... Поздрав и секое добро ;)
   
 4. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Нокт влезен во месото

  И јас го пробав тоа со патлиџанот, ама за ден два пак се случи истото. Не можеш да го пресечеш ноктот бидејќи треба да се пресече од коренот, од каде што почнува да расте, а без прво да се засече месото таму не можеш да допреш до коренот.
   
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Нокт влезен во месото

  Леле душо, знам како ти е и како боли. Мене редовно ми враснува ноктот... од најмала возраст. Прво почна на едниот палец, па потоа и на другиот... прво враснуваа само од внатрешната страна, а во последно време почнаа и од надворешната. Страшно боли, ама јас никогаш не отидов на операција. Сама чепкам сечам и што ли уште не, ама на операција не се осудувам да отидам никогаш.
  Има еден лек, ама прашањето е колку можеш да издржиш. Значи нема да го чепкаш ноктот никако, ќе те боли многу, ама остави го нека расне. Последниот ден ќе биде неподнослива болката, ама треба да издржиш. Ноктот самиот ќе ја пробие кожата и ќе избие надвор и болката ќе престане. Потоа само уредно ќе го исечеш. Долго време потоа нема да имаш проблеми.

  Јас инаку не го практикувам ова, зошто не можам да издржам последните денови пред да пробие. Јас уште веднаш штом осетам болка, почнувам да чепкам. Ги накиснувам нозете во многу жешка вода да омекнат, и потоа со тоа чепкалото ( не му знам соодветно име ) што го има на секоја ноктарица убаво го откорнам, а потоа го исечам длабоко. Другиот ден ми поминува, ама за жал не трае долго. Раат сум недела-две додека не порасне и пак почнува да ме боли.

  А инаку, посебен лек, крема за вакво нешто не постои. Превентива е да не носиме тесни кондури и патики и уредно да ги сечеме. Ако знаеш ти нешто, сподели ;)
   
 6. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Нокт влезен во месото

  Bi ti preporacala da odis na lekar i na site sto imate problemi so noktot.I jas go imav istiot problem,me bolese ama od strav ne sakav na operacija.Posle nekoe vreme me predomislija i otidov i zavrsiv rabota.Za vreme na operacijata ne cuvstvuvas nisto zasto ti dadat anestezija . :)
   
 7. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  1.345
  Пол:
  Женски
  Нокт влезен во месото

  fala vi mnogu..a da ve prasam mene mi e pomodren celiot palec, i mi trpne cela noga.. a na lekar duri mozam vo petok da odam...neznam dali bi zidrzala taa bolak do petok..inaku sega cepkav pustev i dojdov do mestoto sto me boli no nikakko da go fatam korenot da go secam..aui mnogu boli i na nervi odi :@ :sweat:
   
 8. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Нокт влезен во месото

  Многу лоша работа е гноењето, може многу компликации да излезат од тоа, јас од искуство ти препорачувам да одиш на доктор да ти го средат, дома не можеш ништо да направиш, коренот на ноктот е доста повнатре од ноктот што го гледаме, сама не би можела да допреш до коренот. А со хирушки зафат за кратко време се средува, ти ставаат локална анестезија, има болка само додека ти ја ставаат анестезијата.
   
 9. drugar

  drugar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  17
  Нокт влезен во месото

  Не сечи го ноктот остави го да излезе најпрвина надвор од месот . Сестра ми имаше таков проблем, еден хирург и рече да зоврие вода со сол и да ги чува нозете се додека водата не се олади. потоа со остар предмет ( може метална тирпија )да го поткрева ноктот од здравата кон болната страна колку што може ,но и да го задржува. Се покажа како ефикасно сега е ок и веќе 2 години нема никаков проблем. Ова настанува поради прекумерно и неправилно сеченје на ноктите. Тој и кажа да ги сече право не полукрижно и не скрос до месо. НО да не ме сватиш погрешно ова може да го правиш ако не ти е загнојан голем дел од ноктот и прстот, Во спротивно мора да одиш на лекар.
   
 10. MissManeva

  MissManeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Нокт влезен во месото

  Јас имав проблем со ноктот на палецот на левата нога од левата страна и пробав со секакви глупости ама не ми помогна ништо па решив да одам на операција... истрпив големи болки, ми го извадија целиот нокт и не помогна ништо па почна дури да ми гное и од другата страна... беше страшно. Но после една година ми падна клупа врз прстот и ми се скрши па ми падна цел нокт и ми го шиеја прстот. Од тогаш да не се подречам немам никакви проблеми со прстот.
   
 11. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  Нокт влезен во месото

  Isto i jas gi pominav tie bolki so noktot na palcenot na nogata,probuvav doma so mnogu narodni lekovi no bezuspesno, i na kraj se odluciv za operacija koja ja napraviv vo Remedika boli samo koga stavaat anestezija potoa nemase bolka,no poradi toa sto bev preplasena se onesvestiv (ne od bolkata tuku od stravot) no blagodarenie na doktorot i sestrata koi reagiraa vednas se zavrsi super.

  [mod-kirilica:3cn07865][/mod-kirilica:3cn07865]
   
 12. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Нокт влезен во месото

  Јас овој проблем со ноктот го имав од дете и пробував се и сешто (на операција не отидов ,од страв) ,меѓутоа ставав домати ,кантарион,хидроген3% ,за на крај да го оставам да израсне и да излезе сам од месото со тоа што на два дена го испирав со хидроген (го оставав додека правеше пена).Процесот е секако болен особено што јас во денот барем еднаш до два пати го удирав прстот од се и сешто,но издржав .Сега веќе 5-6 години немам никаков проблем со тоа,само што ноктот ми е подолг и не го сечам со ноктарица туку го турпијам точно до месото.Се надевам дека некому ќе му помогне моево искуство и засекогаш ќе го реши овој болен проблем :)
   
 13. Symona

  Symona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  60
  Нокт влезен во месото

  За овој проблем решението е едноставно,треба да не се сече ноктот до крај.Треба да го оставиш самиот да избие, од страната притоа од напред сечи го но кај коренот немој за еден месец ке избие и после не го сечи настрана туку,само до кај што излегува
   
  На ss80 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tanjusskat

  tanjusskat Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Проблем со ноктот на ногата!

  Дали на некој се има случено да загнои ноктот и како сте го излекувале без притоа да не мора да одите на хиру*шки зафат?
   
 15. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Проблем со ноктот на ногата!

  Ќе го чистиш со 3% хидроген. Ако живееш во куќа во двор сигурно имаш тегавец. Скини лист од тегавецот, столчи го малку, но не да го скинеш. Стави малку зејтин и врзи го околу ноктот.
  Малку боли кога го влече гнојот, но помага.
   
  На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tanjusskat

  tanjusskat Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Проблем со ноктот на ногата!

  Мене ми кажаа со жеска вода и сол.. да седам со ногата во водата.. ама не осеќам дека го влече баш гнојот.. :)
   
 17. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Проблем со ноктот на ногата!

  Мене ми гноеше од бебе и дури бев малечка мајка ми ми го сечеше секое капење и пак си растеше и пак си гноеше и таа пак го чистеше.Ко подпораснав и почнав сама да се капам :rofl: заборавав да го исечам.И ме болеше така ама дете ко дете не му е гајле, и ми порасна ноктот, односно ми ја дупна кожата и си направи место.Сега си го носам малку поголем ноктот ама тоа е тоа, не ми е срам, барем не ме боли.Пробај и ти порасни ни го.Можеби боли ама нема да те боли воопшто кога ќе порасни.
   
 18. tanjusskat

  tanjusskat Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Проблем со ноктот на ногата!

  ама работата е што јас многу го скратив и сега слабо ми расте хехехе :)
   
 19. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Проблем со ноктот на ногата!

  Не расти одма баш.
   
  На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Проблем со ноктот на ногата!

  Јас имав проблеми со палците на нозете,ме болеа и беа нешто воспалени.Бев на матичен,ми даде упут за кожно и таму му дадоа таблети па ми помина за кратко.Значи оди на доктор ако е тоа,гној или враснат нокт