1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со шминката

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 29 март 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Сакав да отворам ваква тема не видов дека ја има а во случај ако ја има избришете ја ;)
  Кога ќе си ги нашминкам очите ќе ставам римел сенка и туш после неколку време почнува да ме печат очите и како да имам грутки во окото до што е проблемот до шминките или до мене ? инаку имам проблем со едното око носам наочари јас за излегување ги вадам наочарите бидејки ги мразамм :( :rofl:
   
 2. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.442
  Допаѓања:
  10.650
  Проблеми со шмиката

  Јас мислам дека очите ти се пречувствителни на каква и да било супстанција што ги има во маскарите ,сенките или моливите за очи бидејќи ели тие се во директен контакт со окото.Би те советувала да користиш поквалитетна декоративна козметика,на претходно измиено лице,хидрирано и ќе внимаваш да не се во многу голема близина со очите,како на пр,маскара и јас кога ставам повеќе слоја веднаш добивам печење во очите,солзење и како грутчиња да ми се прават.И нормално дека твојата шминка нема да ја делиш со никој друг. ;)
   
 3. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Проблеми со шмиката

  Отиди во некоја од парфимериите наши и најди козметики на природна база, со минерали и кои во својот состав имаат природни состојки и витамини, тие се секогаш и најскапите нели, но може и залудно да ти е тоа фрлање на пари на римел, моливче ил туш. Некои очи едноставно се преосетливи за шминка.
  Јас би рекла прво во парфимеријата да пробаш со некоја од овие козметики, кажи дека имаш проблеми ќе ти помогнат и стави си слој маскара и види реакција за некој час. Ако и со таа маскара имаш проблеми тогаш подобро не ставај изгледај си природно него да се играш играчки. Бидејки очите воопшто не се зафрканција.
  Не дозволувај еден слој маската и една црна црта над окото да ти допринесе недај боже да имаш поголеми здравствени проблеми.
   
 4. gnr-Forever

  gnr-Forever Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  5
  Најдобро шминкај се во свежа просторрија за да не се потиш исто така внимавај со масарата да нанесуваш само на трепките а не и на горната линија од окото, доколку имаш секогаш такви проблеми најдобро консултирај се со дерматолог и посоветувај се, а можеби си и алергична на производите кои ги користиш :D
   
 5. beauty13

  beauty13 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Девојки ве молам за совет.Пред неколку дена ми беа малку потечени очите и ме печеа од шминката и си помислив дека не е ништо. Мајка ми пред тоа ми рече дека можеби сум алергична но јас повторно ставив шминка..Викендов повторно се нашминкав и ми се појавија нови црти на очите т.е. на горните капаци исто и долу... Сега капаците како да ми се паднати и со нови црти слично како брчки.. Сите ми ги забележаа очите и многу ми е незгодно и грдо.. Мислам дека ми е од новата маскара па затоа ме печеа... ;( ;( Ве моламм за совет незнам сега дали ќе исчезне ,дали да користам крем и сл. :(
   
 6. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  170
  Нема да ти помине. Мене пред два месеци ми се случи нешто слично, ама не со маскара и сега си носам брчки под очите |( . Само кај мене не се толку забележливи. Како и да е, пробај со кремови.
   
 7. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Без плашење, секако дека ќе ти помине. За да ја смириш кожата, најубаво ти е да ставиш памук натопен во чај од камилица над очите. Повтори неколку пати, некој ден.

  А, маскарата (ако си сигурна дека е од неа), фрли ја и внимавај кога купуваш козметика за очи штом си поосетлива. ;)
   
  На beauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  170
  Како си толку сигурна дека ќе и помине кога еве мене не ми поминува и го имам истиот проблем, паднат очен капак и ситни линии под очите? Нека оди на дерматолог најдобро.
   
 9. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Да не случајно тоа ти се брчки, па затоа не исчезнуваат...????
   
 10. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  170
  Брчки предизвикани од шминка. И тоа од едно нанесување.
   
 11. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Па може си ги имала, ама не си ги заприметила.

  Иначе какви се тие ситни линии, од шминка, така наеднаш...???
  И паднати очни капаци од тоа...??? Да не многу седиш пред компјутер, тв...???

  Да беа од шминка, ќе поминеа после толку време.
   
 12. beauty13

  beauty13 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Дневно 2 часа сум на компјутер и повеќе време спијам . Сигурна сум дека е од шминка. Последен пат добро ја измив но тушот и маскарата ми ја иритираа кожата на горните капаци и ми се појавија црти слично на брчки и горните капаци многу ми се по еластични,на едниот капак ми се појавија мали пликчиња.. ;( Утре ќе пробам со облоги на камилица и ќе посетам лекар.. :( Се надевам дека ќе исчезнат .. :(
   
 13. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  170
  Ако има некаква врска, јас имав проблем со подочници, тоа ми е генетски од родител пренесено, малку несоница и веднаш се познава на лице. Откако ја употребив таа шминка околу очите, после печење на местото на тие подочници ги имам линиите, дека ги немав претходно сум сигурна зашто секој ден си го анализирав лицето. Сега уште барам добар дерматолог да видиме што може да се направи. Затоа велам и девојкава нека оди на кожен лекар, така и јас пробував со камилица и со други домашни методи ама не помогна.
   
  На beauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. beauty13

  beauty13 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Девојки да ве известам дека 3 дена ставав на очите камилица и ми поминаа. :) . Фала многу :hai: :*