1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со шминката

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 29 март 2012.

  1. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Сакав да отворам ваква тема не видов дека ја има а во случај ако ја има избришете ја ;)
    Кога ќе си ги нашминкам очите ќе ставам римел сенка и туш после неколку време почнува да ме печат очите и како да имам грутки во окото до што е проблемот до шминките или до мене ? инаку имам проблем со едното око носам наочари јас за излегување ги вадам наочарите бидејки ги мразамм :( :rofl:
     
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Проблеми со шмиката

    Јас мислам дека очите ти се пречувствителни на каква и да било супстанција што ги има во маскарите ,сенките или моливите за очи бидејќи ели тие се во директен контакт со окото.Би те советувала да користиш поквалитетна декоративна козметика,на претходно измиено лице,хидрирано и ќе внимаваш да не се во многу голема близина со очите,како на пр,маскара и јас кога ставам повеќе слоја веднаш добивам печење во очите,солзење и како грутчиња да ми се прават.И нормално дека твојата шминка нема да ја делиш со никој друг. ;)
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Проблеми со шмиката

    Отиди во некоја од парфимериите наши и најди козметики на природна база, со минерали и кои во својот состав имаат природни состојки и витамини, тие се секогаш и најскапите нели, но може и залудно да ти е тоа фрлање на пари на римел, моливче ил туш. Некои очи едноставно се преосетливи за шминка.
    Јас би рекла прво во парфимеријата да пробаш со некоја од овие козметики, кажи дека имаш проблеми ќе ти помогнат и стави си слој маскара и види реакција за некој час. Ако и со таа маскара имаш проблеми тогаш подобро не ставај изгледај си природно него да се играш играчки. Бидејки очите воопшто не се зафрканција.
    Не дозволувај еден слој маската и една црна црта над окото да ти допринесе недај боже да имаш поголеми здравствени проблеми.
     
  4. gnr-Forever

    gnr-Forever Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Најдобро шминкај се во свежа просторрија за да не се потиш исто така внимавај со масарата да нанесуваш само на трепките а не и на горната линија од окото, доколку имаш секогаш такви проблеми најдобро консултирај се со дерматолог и посоветувај се, а можеби си и алергична на производите кои ги користиш :D
     
  5. beauty13

    beauty13 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Девојки ве молам за совет.Пред неколку дена ми беа малку потечени очите и ме печеа од шминката и си помислив дека не е ништо. Мајка ми пред тоа ми рече дека можеби сум алергична но јас повторно ставив шминка..Викендов повторно се нашминкав и ми се појавија нови црти на очите т.е. на горните капаци исто и долу... Сега капаците како да ми се паднати и со нови црти слично како брчки.. Сите ми ги забележаа очите и многу ми е незгодно и грдо.. Мислам дека ми е од новата маскара па затоа ме печеа... ;( ;( Ве моламм за совет незнам сега дали ќе исчезне ,дали да користам крем и сл. :(
     
  6. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Нема да ти помине. Мене пред два месеци ми се случи нешто слично, ама не со маскара и сега си носам брчки под очите |( . Само кај мене не се толку забележливи. Како и да е, пробај со кремови.
     
  7. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Без плашење, секако дека ќе ти помине. За да ја смириш кожата, најубаво ти е да ставиш памук натопен во чај од камилица над очите. Повтори неколку пати, некој ден.

    А, маскарата (ако си сигурна дека е од неа), фрли ја и внимавај кога купуваш козметика за очи штом си поосетлива. ;)
     
    На beauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Како си толку сигурна дека ќе и помине кога еве мене не ми поминува и го имам истиот проблем, паднат очен капак и ситни линии под очите? Нека оди на дерматолог најдобро.
     
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Да не случајно тоа ти се брчки, па затоа не исчезнуваат...????
     
  10. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Брчки предизвикани од шминка. И тоа од едно нанесување.
     
  11. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Па може си ги имала, ама не си ги заприметила.

    Иначе какви се тие ситни линии, од шминка, така наеднаш...???
    И паднати очни капаци од тоа...??? Да не многу седиш пред компјутер, тв...???

    Да беа од шминка, ќе поминеа после толку време.
     
  12. beauty13

    beauty13 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Дневно 2 часа сум на компјутер и повеќе време спијам . Сигурна сум дека е од шминка. Последен пат добро ја измив но тушот и маскарата ми ја иритираа кожата на горните капаци и ми се појавија црти слично на брчки и горните капаци многу ми се по еластични,на едниот капак ми се појавија мали пликчиња.. ;( Утре ќе пробам со облоги на камилица и ќе посетам лекар.. :( Се надевам дека ќе исчезнат .. :(
     
  13. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Ако има некаква врска, јас имав проблем со подочници, тоа ми е генетски од родител пренесено, малку несоница и веднаш се познава на лице. Откако ја употребив таа шминка околу очите, после печење на местото на тие подочници ги имам линиите, дека ги немав претходно сум сигурна зашто секој ден си го анализирав лицето. Сега уште барам добар дерматолог да видиме што може да се направи. Затоа велам и девојкава нека оди на кожен лекар, така и јас пробував со камилица и со други домашни методи ама не помогна.
     
    На beauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. beauty13

    beauty13 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Девојки да ве известам дека 3 дена ставав на очите камилица и ми поминаа. :) . Фала многу :hai: :*