Проблем со јадрата на колковите

Дискусија во 'Дете' започната од Araksi, 13 април 2011.

 1. Araksi

  Araksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  17
  Едно прашање до сите мајки?
  - Внучето мое е на 7месечна возраст, пред некоја недела мајка му го носела на Ортопед но му востановиле неоформени јадра на колкчињата. Инаку он е цврст, стои стабилно, седи самостојно.Прашање до сите вас за ова искуство? До кога најкасно треба да се формираат јадрата и да не има некои последици ако му се развие јадрото покасно или не - кое е вашто искуство со оваа тема?
   
 2. devojce321

  devojce321 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  37
  Што направивте со јадренцата? Керка ми има скоро 7 и сеуште нема јадра ,капките вигантол и ги зголемија ,седи ,не скока не потскокнува ,но седи сама ,клоца и мн е активна.сега читав дека се појавуваат од 2 до 8 месеци ,поздрав
   
 3. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  кога го носевме и ние, истото ни го рекоа, и плус дека едниот колг бил поразвиен од другиот и дека понатаму можело едната нога да биде подолга од другата :^) па не извадија од памет, оди сними го, така му напрај, ово оно, од памет бев извадена тој ден, одма го однесов кај матичниот педијатар, таму таа има ортопед, па си плативме приватно го прегледа тој, и рече дека се е во ред и нема потреба за паника, ни кажа само да не го ставаме да стои, да почекаме уште малце и после тоа се беше во ред... затоа побарајте мислење и од некој друг ортопед и видете што ќе ви каже и тој