1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем со јадрата на колковите

Дискусија во 'Дете' започната од Araksi, 13 април 2011.

 1. Araksi

  Araksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  17
  Едно прашање до сите мајки?
  - Внучето мое е на 7месечна возраст, пред некоја недела мајка му го носела на Ортопед но му востановиле неоформени јадра на колкчињата. Инаку он е цврст, стои стабилно, седи самостојно.Прашање до сите вас за ова искуство? До кога најкасно треба да се формираат јадрата и да не има некои последици ако му се развие јадрото покасно или не - кое е вашто искуство со оваа тема?
   
 2. devojce321

  devojce321 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  37
  Што направивте со јадренцата? Керка ми има скоро 7 и сеуште нема јадра ,капките вигантол и ги зголемија ,седи ,не скока не потскокнува ,но седи сама ,клоца и мн е активна.сега читав дека се појавуваат од 2 до 8 месеци ,поздрав
   
 3. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  кога го носевме и ние, истото ни го рекоа, и плус дека едниот колг бил поразвиен од другиот и дека понатаму можело едната нога да биде подолга од другата :^) па не извадија од памет, оди сними го, така му напрај, ово оно, од памет бев извадена тој ден, одма го однесов кај матичниот педијатар, таму таа има ортопед, па си плативме приватно го прегледа тој, и рече дека се е во ред и нема потреба за паника, ни кажа само да не го ставаме да стои, да почекаме уште малце и после тоа се беше во ред... затоа побарајте мислење и од некој друг ортопед и видете што ќе ви каже и тој
   
 4. Zorickaaaaaaaa

  Zorickaaaaaaaa Нов член

  Се зачлени на:
  17 јули 2021
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво. Детево мое е на 9 ипол месечна возраст и сеуште не му се развијани јадрата. Детето од 7 месеци лази од 8 месеци се исправа и оди по кревети. На контроли редовно носено. Капки сол де вит. Некој со слично искуство
   
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.611
  Допаѓања:
  70.690
  Пол:
  Женски
  Каде одите на контроли?
   
 6. Zorickaaaaaaaa

  Zorickaaaaaaaa Нов член

  Се зачлени на:
  17 јули 2021
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски