babylove кашички

Протеини и шејкови за време на вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Antonijaa, 2 ноември 2013.

 1. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Протеини (мислам на милшејкови или слч.) за време на вежбање :?:
   
 2. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Што со нив??
   
  На B-O-N-I му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Епа дали се дозволени или премногу е ако се конзумираат на тој начин.Дали треба само преку храна?
   
 4. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  458
  И јас не разбирам што сакаш да кажеш.
  Сакаш да прашаш дали е добро да се конзумираат? И кога (пред, после вежбање или за вежбање)?
  И на какви шејкови милсиш? Оние купечките во прашок што се или домашни шејкови што се прават со јогурт, павлака+ овошје како банани? Те интересираат рецепти за природни шејкови да си правиш дома или сакаш да знаеш дали препочитуваме проетеини во прав?
  Не разбирам. Може да се објасниш малце?
   
  На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  222

  Нема збор за тоа дека е најубаво да се конзумираат на природен начин, преку исхрана :)
  А за овие во форма на прашок, е вон мој домен да коментирам колку и како се дозираат, ама без сомнение ако се претера со истите може да настане оштетување на бубрезите .
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17

  Вака :D Вежбам скоро два месеци во теретана и сеуште сум во процес на слабеење. И сега ме интересира дали може да се земаат протеини (милшејкови од прав-купечки) за време на вежбање или да почекам додека да почнам со вежбите за затегнување? Инаку природни шејкови и сега конзумирам но дали и овие купените се добри?
   
 7. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  Целиш кон затегнато или кон мускулесто тело?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Дефинитивно затегнато само. :)
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  Тогаш мислам дека немаш потреба од никакви дополнителни протеини внесени во вид на прашок,шејк и слично. Ако практикуваш умерена физичка активност за да добиеш затегнато тело,доволна ти е балансирана и разновидна исхрана.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Можеш да ги надокнадиш тие потреби на протеини од млеко,јајца,урда,пилешко,свинско итн.
  Телото не познава дали е во прашок,ткиво,течно или било каква форма.
  Да протеинот од сурутка е со висок квалитет,но прво би следел калориии и би видел дали ми требаат повеќе протеини.
  Повеќе протеини не значи подобро,туку може да иде контра ефект.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  458
  Штом сакаш затегнато тело, а не мускули не ти препорачувам да купиш протеини.Веќе внесуваш преку исхрана, ќе гледаш да ти биде доволно. Пази и на калории.
  А за вежбање, покрај одење во теретана јас би ти препорачала уште сега да почнеш со вежби за затегање. Па комбинирај, теретана+пилатес пр.
   
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  3.113
  Ако пиеш само протеини во таа прашеста форма, можно е дури и додатно да ослабнеш.
  Ако целта не ти е раснењето на мускули, не мора посебно да внесуваш протеини.

  Инаку сурутката е богата со нив, но пожелно е да се пие во пречистена форма тнр.изолат - создава далеку помалку гасови, но изолатите се многу скапи.

  Ефтин а добар извор на протеини и други хранливи материи се јајца од препелка, околу 120 ден. кутија низ Ramstore и Tinex. 1 мало јајце има околу 12гр. протеини за разлика од кокошкините кои се поголеми но имаат само 3-4 грама протеини. Можат да се јадат живи, варени, пржени или изматени со малку гроздов шеќер (го има во DM маркетите).
   
 13. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Грешка 1 јајце има 1 грам протеин.
  http://nutritiondata.self.com/facts/dai ... ucts/128/2
  Не знам што толку се гура тоа јајце од препелица,но мит е дека е подобро од обично јајце.
  http://nutritiondata.self.com/facts/dai ... ucts/111/2
  Квалитет на протеин исти.
  Дури и јајцето има помалку холестерол,во 100 грама.
  И изолатот не е подобар од концентрат.
  Концентратот е најчиста форма,изолатот е најпреработената форма.
  Освен ако не си не толерантен на лактоза,нема причина да пиеш чист протиен.
   
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  3.113
  Да, навистина е грешка! Како може да биде јајцето по грамажа помало а да има толку протеини? :D На етикетата од производот меѓутоа напишале (според испитувањето на ветеринарно) 12гр. протеини :^) Изгледа заборавиле да напишат оти тоа се однесува на 100гр. а не на едно јајце.
  За ова постојат поделени мислења, но факт е дека изолатот има 0% мрснотии,т.е. нема ниту холестерол. Концентратот како што самото име кажува има сè. Некои боди билдери прават намерно микс од концентрат и полупречистен протеин (кој е нешто поефтин од изолатот) бидејќи и двата имаат по нешто.
   
 15. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Тоа е моето мислење и ќе ти образложам зашто концентратот е подобар.
  Имам многу истражувано за сурутката и за нејзините полезни дејства.
  Млекото е создадено од сурутка и од казеин 2 протеини,казеинот бавно се апсорбира,сурутката брзо до 2 часа.
  Проблемот со брзите протеини е тоа што не ја зголемуваат протеинската синтеза толку долго да има пулсови и да имаш цело време достап на амино киселини.
  Но бидејќи има многу BCAA(разгранети амино киселини),особено леуцин го прави еден од најквалитетните протеини за добивање и зачување на мускулна маса при калориски дефицит.
  Исто е познат и по имунолошките бенефиции кој со процесирање (ion-exchange) технологијата ги уништува тие пептиди и глобини.
  Тоа е проблемот со изолатите и со хидролатите што ако пребрзо се апсорбираат телото ги конвертира во глукоза.
  И затоа освен ако не си професионален спортист,нема потреба од додатни протеини.
  Телото не му треба повеќе од 1.5 грам ако има доволно јаглехидрати и масти.
  Кога нема доволно тогаш заради ситост се зголемува и до 2.5 грама протеини.
  Информација за него.
  http://www.atletiks.mk/suplementi/zdrav ... ey-protein
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 16. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  3.113
  Да дополниме само дека тие 1-2 грама се однесуваат на 1 килограм телесна тежина. Значи ако некоја тежи 60 кг. дневно ќе и требаат внес од околу 90гр. протеини.

  И едно прашање : какво е твоето искуство со концентратот и гасовите?
  (прдеж-смрдеж ефектот :rofl: )
   
 17. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Не сум имал такви проблеми :)
  Не сум на лактоза не-толерантен.
   
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.672
  Допаѓања:
  19.596
  Пол:
  Женски
  Некој што се бави со спорт/вежбање да ми каже кај да најдам протеин со mass gainer?
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  1.806
  Пол:
  Машки
  Не би ти предложил гејнер, подобро да земеш чист протеин и јади повеќе јаглехидрати и масти. Иначе гејнер и чист протеин се две различни нешта, гејнерот е мешавина од протеин и јаглехидрати, а чист протеин има само протеин логично.
  Има во полео спорт, pbc-perfect body centar, provit, hardcore shop, nutrishop. Изгуглај на нет ќе ги најдеш каде се точно.
   
  Последна измена: 10 декември 2019
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.523
  Допаѓања:
  25.800
  Дали протеинските шејкови се пијат само за зголемување на мускулна маса или може и за такви кои слабеат?
  И дали се конзумираат после тренинг или во друг дел од денот?