1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протестантските секти и нивните лаги

Дискусија во 'Канта' започната од tajnazelba, 26 септември 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Протестантите, иако сакаат да се претстават како единствени всушност се делат на повеќе догматски правци дијаметрално спротивни еден со друг.

  Информацијата која сакаат овие секташи да ја скријат во своето проповедање на „вистината“ е дека постојат околу 35.000-50.000 протестантски деноминации („цркви“ исто толку и пророци). Дури и тие самите не знаат колку се. И што е најинтересно секоја година изникнуваат по неколку нови „цркви“.

  Чисто како информација, во Откровението на свети Јован јасно се збори за лажните пророци, кои ќе заведат многу народ. Видете ги Протестантските држави и нивнте (не)дела. Америка го запали целиот свет. Замислете се пред нивните слатки зборови. На крајот на краиштата и тие се само заведени души, дали за пари или за нешто друго....
   
  Последна измена: 26 септември 2016
  На Deemy, Orthophill, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Од религија да се прави ''бизнис'' е срамота.... :fubar: Ако, нивна работа, Господ суди.. :D
   
  На Orthophill, Rama и tajnazelba им се допаѓа ова.
 3. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Лажните пророци се напишани во откровението. А што е најиронично тие ја изучуваат библијата, а се „слепи“ на ова.
   
  На Orthophill, Rama, Bulgarian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Еве за да не сум на друго место офф топик ќе ги преместам мислењата:
  Еве ги моралните нормативи на Меркелка која, како што кажа ти е ќерка на свештеник. Оваа треба да биде пример на Христијанка за тебе?
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Orthophill, Lotus-14 и Rama им се допаѓа ова.
 5. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Јас не зборам за верниците, зборам за „Црквите“, ти на една друга тема плукаш по православните учења, „загрижен“ за неукоста на Македонскиот народ кој јас слави пресвета богородица.

  И сега пак ли ќе кажеш дека:
  И дека:

  А ти сиромашкиот загрижен си за нашата неукост дека ја славиме пресвета богородица и дека го правиме најголемиот грев обожувајќи ја.
  Дали тоа не кажува дека ова важи за тебе:
  Пак не ми одговори на прашањата што ти ги поставив. А тоа само ги потврдува твоите задни намери на форумов.

  1. На која протестантска деноминација припаѓаш?
  2. Колку протестантски деноминации има?
  3. Колку верници има твојата деноминација?
   
  На Orthophill и Rama им се допаѓа ова.
 6. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  Абе што ме мешаш мене во оваа твоја психопатска тема , што ми е галје што правеле тие , оние или сите , што ми е галје за моралните врредности на меркел којашто е успешен политичар ? Дај дете оди лечи се што ме мешаш мене , ниту те прашав ниту ме интересираш , ниту ми е интересна твојава глупа тема , дај олади
  И пак ке ти речам НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Ти мене ме квотираше и внатре ја стави Меркел. јас не ти бев у уста. Јас одговорив само каква е Меркел.

  Ова психопатска тема, а темата кај што се плука врз православните е ОК ? Ај браво.
   
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА , КОЈ САКА НЕКА СИ СЕ РАСПРАВА , НЕ МИ Е ГАЛЈЕ КОЈ ШТО РЕКОЛ , ЧАО
   
 9. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Ne ne ne mene ovoj sakam da mi nabroe cudasto se slucile vo negovata crkva ajde koga dojde red musliman da mi priznae oti pravoslavnata vera e pravata vera sakam i ovoj da go kaze toa zasto na vasilie ostroski nosat i bolni protestanti da bidat izleceni koga neli nivnata vera e pravata spored niv a sveti vasilie ostroski e pravoslaven manastir koga se razbole eden protestant ovie dojdoa da ne molat nie da se molime ovoj da ozdravi zasto pa neli se oni pravite vernici sto ke im sme nie
   
  На Orthophill и Rama им се допаѓа ова.
 10. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Добро де, никој не те тера да се расправаш, ниту пак јас се расправам. Јас само изнесов тоа што сметам дека треба да го изнесам, ништо повеќе ништо, помалце.
   
 11. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Машки
  Сакам да го прашам @EvAngelos бидејќи имаше во друга тема напишано ,но админите го избришаа, за неговата секта дека не го признава кадењето со кандило и дека тој обичај е нов.Стварно ли сметаш дека тоа е нов обичај отпосле настанат?
   
  На Orthophill, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Абе чудо е за него ако знае да каже колку протестантски „цркви“ постојат. А не пак нешто повеќе.
   
  На Orthophill, Rama, Bulgarian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  @tajnazelba извини, не можам да ти помогнам. Можам само да се молам за тебе.
   
  На anakonda88, Gosh и Херкул им се допаѓа ова.
 14. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Не мора да се молиш за мене, доволна тежина си имаш и ти самиот. Роден си протестант или си конвертит? За колку пари ја продаде верата на твоите дедовци ?
   
  На Orthophill, Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
 15. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Јас можам да ти помогнам, врати се во верата и се ќе ти е простено. Сепак живееш во заблуда,
   
  На Orthophill, Rama и Bulgarian им се допаѓа ова.
 16. Херкул

  Херкул Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  1.294
  Пол:
  Машки
  Темава не е за Религија, туку за Психологија. Да се закачи таму и форумџиите да дискутираат за дијагнозата на членов.
   
  На daylight и meckicka им се допаѓа ова.
 17. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Хехе, добро е што го пиша ова, зошто ад хоминем настапот само кажува сопствена несигурност, а не спротивното.
   
  На Orthophill и Rama им се допаѓа ова.
 18. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Gospodine ke kazete li nekoe cudo sto se slucilo vo vasata crkva toa sakam da go znam ne da mi pisuvate tuka deka ke se molite za nekogo sakam dela ne zborovi
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 19. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Eve sega citav oti svekite vo manastirot sveti vasilie ostroski sami se zapalile na praznikot na mala bogorodica imate li vie vakvo cudo sto e vidlivo za ocite na lugeto nemate mi prodavate tuka samo nekoi teorii i go izbegnuvate moeto prasanje za se mozete da me navredite megutoa za mojata vera toa ne go dozvoluvam
   
  На Orthophill и Rama им се допаѓа ова.
 20. tajnazelba

  tajnazelba Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Машки
  Чудо за него ќе биде ако може да каже колку верници има неговата деноминација.
   
  На meckicka, Orthophill и Rama им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.