1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психолошко и сексуално малтретирање во текот на образованието

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ИСКРЕНА01, 19 јануари 2021.

  1. ИСКРЕНА01

    ИСКРЕНА01 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    31
    Почитувани затекнати од случувањата во Србија, поточно во приватното училиште за глума каде со години се силувани и психички малтретирани неколку девојки, сакам да ја отворам оваа тема за да ги охрабриме сите жртви на ваков вид насилство да соберат храброст и да пријават со цел заштита на следните генерации, и ментално ослободување на жртвите.
     
    На tina2018, cresa-jagoda, sunshinebabe и 6 други им се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Бидејќи е доста актуелна и многу брзо се рашири веста, засега дури 20 девојки имаат признаено дека биле жртви, можеби некаде грешам, ама стварно не ми е јасно зошто молчеле толку време? Такво копиле треба да одговара пред законот и да се казни за да не посегне по уште млади девојки, плус станува збор за приватно школо.

    Иначе во коментар на еден српски сајт ја имаа ставено сликава, згрозена од монструмов успеа да ме насмее :) A0856F1D-1371-4B0A-A22B-B0D9CEAAA5E0.jpeg
     
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    КОментарите дно дна, овие што викаат сама си го барала на фб треба да се поднесе постапка бидејки е ризичен за силување..
     
    На Kimberly11, GirlLove, ElenaOfRivendell и 4 други им се допаѓа ова.
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Коментарите не ги читам зашто ми се гади од тоа со кого го делам воздухот. Кажав и во СДК пред две недели дека 2021 дојде, а сељачизмот никако да си оди. Размислувањата од типот „сама си го барала“ беа страшни и во 2020, 2019, 2018 и сите останати години од 21 век. Таквите професори треба не само да се отпуштат од работа, туку најстрога затворска казна да добијат. Не велам дека останатите манијаци не треба да бидат казнети, но темата е за професорите, па затоа ги посочив.

    Од ден на ден сум се` поубедена дека феминизмот е неопходен. Знам дека сум досадна со него, но многу луѓе не знаат што е тоа. Ова е уште еден доказ за тоа.
     
    Последна измена: 20 јануари 2021
    На cresa-jagoda, ИСКРЕНА01, Bezimenka90 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Можеби е премногу бесчувствително, но сметам дека сите силувачи, безразлика дали 1 дали 10 пати силувале или пробале да силуваат треба или да лежат доживотно затвор без можност за порано отпуштање или како во Америка што има смртна казна. Кога ќе се направи статистика на жртви од сексуално насилство кои пробале или си го одземале животот наспроти силувачи кои им е пресудена казна смрт резултатите се неспоредливи. Невиновни , жените минуваат низ пекол, некои од што не можеле товарот да го издржат си посегнале по животот само заради вакви будали. Силувачите за мене не се луѓе, тие се монструми и најстрого треба да се казнети, зошто на таквите како нив памет никогаш нема да им дојде, проблемот е многу психолошки и многу длабок и колку и да звучи песимистички од моја страна ама сметам дека такви луѓе имало и секогаш ќе ги има па поради тоа треба да се воведе и соодветен закон, се со цел да се намалат несаканите инциденти и навремено да се казнат соодветно сторителите.
     
    На Amellie13, dayla, Petar80 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Сексуалното насилство е една од најчестите форми на насилство, а во исто време и најмалку пријавено.
    Како причина за непријавување се сметаат возраста на жртвата, стравот, конзервативноста и патријахалноста на општеството, ментална попреченост, недоволна интелектуална зрелост..
    Наместо поголеми казни за сторителот на делото, кај нас во Македонија жртвата е деморализирана, понижувана, обесхрабрена како од граѓаните така и од институциите кои се должни да и помогнат. Патријахалноста на општеството учи на покорност и секогаш се бара вината во жртвата.
    Сето ова води кон страв за пријавување на насилството. Жално е колку се големи бројките, а колку малку се зборува на оваа тема.
     
    На tirkenbal, Amellie13, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    На некој сајт српски прочитав дека уште осомничени има не за истиов случај, и една новинарка сугерира дека истражува и за Бранко Коцкица. Не спомна име но јасно беше за кој има сомневања и случаи , а можеби и некогаш пријава имало.
    Значи грозотија. Ужасно за жртвите, колку ли само години молчеле и се самообвинувале, а овие стоки си бркале работа и ужасно ни е општеството, кога децата не е способно да ги заштити.
    Кога бев основно, имаше наставник што бацил ученичка. Го пратија ВО ПЕНЗИЈА.
    Јбг:( ,казна јок , ко награда му дојде.
     
    На oblace1, Billy Idol, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Во моето имаше наставник по физичко што ги фаќаше женските за градите.Во класот на сестра ми.По 5 год ми предаваше и мене ама сите бегаа од него.
    Овој беше педофил , ама не го избркаа:envy: Предаваше и по мене генерации.А чудно како родителите не се свртија против него, само мочеле, демек наставник:doh:

    Само ќе кажам тешко е да си жена, вакви манијаци има многу.Треба ние жените да се подржуваме , а не" сама си е крива".
    Пријавувајте жени , не сте вие виновни:!:
     
    На Biljarkata, Pixi5, mode-kristina и 6 други им се допаѓа ова.
  9. ИСКРЕНА01

    ИСКРЕНА01 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    31
    Добив информација во инбокс, за професор на еден од факултетите во Скопје дека силувал(се обидел) неколку студентки но сеуште никоја од нив нема храброст да пријави....се надевам дека ќе добијам повеќе информации за што станува збор за да спречиме повеќе жртви, во едно сакам да ги охрабрам девојките жените да пријават.
     
    На mode-kristina и Ava.84 им се допаѓа ова.
  10. ИСКРЕНА01

    ИСКРЕНА01 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    31
    Screenshot_20210120_191934.jpg
     
    На Harper, martiiinna, Amellie13 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.236
    Пол:
    Женски
    Ми се гади од коментари од типот на - Сама си го барала, зошто тоа мене не ми се случи, го провоцирала, бла бла бла.
    Да биде уште полошо вакви коментари сум слушала и од женскиот пол.
    Постојат такви и што правдат силување, ме интересира што им се врти во глава?
    Вакви монстроузни постапки страшно влијаат врз менталниот и емотивниотраст и развој на жртвата.
     
    На joyful, mode-kristina, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Значи сега истражив за што точно разговарате.
    Незнам што да кажам.
    Згрозена сум од машки што не ги почитуваат женските.
    Многу повеќе сум згрозена од оние што не почитуваат туѓ збор, став и мислење.
    Не значи навистина НЕ.
    Згрозена сум и од повеќето жени што не се подржуваат една со друга.
    Јас и гола да шетам никој нема право да ме допре доколку јас не сакам и речам "не".
     
    На mira.mira, mode-kristina и ИСКРЕНА01 им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210120_171405.jpg
     
    На Amellie13, Ambitious, noteforself и 9 други им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да,сама си го барав оти сум ставила црвен кармин и сум се облекла според модата,за себе да се осеќам згодна и убава.
    Сама си го барав оти некој мачо тип со манијак карактер што цело време дрк*л дома излегол да пуши цигара,па ме видел згодна и сама.
    Сама си го барав оти носев капут да не сум многу провокативна и гола,а тој си го чешкал додека ја држи цигарата.

    Абе стварно сама си го барав.
    :puke:
    Како сум смеела така да излезам,себична сум била, не сум мислела на другите како ќе ме “јадат” со очи.
    Сум го провоцирала.

    Да,да, македонско дно на простачки коментари.:headbang:
     
    На ИСКРЕНА01, cresa-jagoda, mssuniquee и 5 други им се допаѓа ова.
  15. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Луѓето чиј коментар е "сама си го барала", "мене што не ми се случи ова", "го провоцирала" и слично, ги ставам во категорија на поддржувачи на насилството и потенцијални силувачи.
     
    На Bozica1980, cresa-jagoda и ИСКРЕНА01 им се допаѓа ова.
  16. ИСКРЕНА01

    ИСКРЕНА01 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    31
    Според мене не е силување само самиот сексуален чин, силување е и бакнеж, допир, манипулација, уцена, омаловажување...се што е кажано направено после НЕ, Е СИЛУВАЊЕ.
     
    На cresa-jagoda, mode-kristina, mira.mira и 3 други им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.791
    Пол:
    Женски
    Ако нешто не ми е јасно е, зошто мазохистички ги читам коментарите кои ги оставаат „луѓето“ под објавите за силување и друго сексуално злосторување. И ваквите чинови мора силно да бидат осудени и ваквите
    „професори“ не да бидат само избркани од работа туку да му се забрани дејност во училиште. Ова го кажвам зошто последните неколку дена ми се во магла, и негде на форум прочитав пример за професор шо бил преместуван од училиште во училиште ради сексуално вознемирување. Барем мислам на форумов беше. Не смеј да има можност да замини во друго училиште. Нема оправдување за вакво однесување.

    Следно шо многу на грешна страна ми падна изминативе денови кога пасивно читкав на темава е тие со „шО чЕкАлА тОлКу ВрЕмЕ“ и „шТо ќЕ ѝ СмЕнИ сЕгА“. Да. Идеално е одма да можи да се зборува за својата траума нели, за да се заштити некој друг. Ама шо не земате во предвид ( тука се карам со замислено другарче) е дека се работи за траума. Не веднаш можиш да излезиш и да кажиш. Не веднаш си спремен. Осеќаш страв и огорченост и суд од околината, а не си ни виновна! Па се плашиш од својата позиција и местото на моќ кое го има мањакот над тебе! За другиот дел, шо ќе смени сега. Не е дека некој ќе легни во затвор иако тоа е идеално, не е дека луѓе ќе зборуваат за тоа туку е жртвата да добие мир и признание дека тоа се случило. Дека е навистина жално дека се случило и да види дека има поддршка и дека не е сама. Дека не е крива. Нема нешто поважно од тоа да се валидираат нечии чувства и да добие мир и спокој.

    И за крај, за сите кои ете уште се во образование ама и за тие кои не се, сексуално вознемирување не е само силувањето, туку непристојните коментари, недозволени допири, штипкања, удирања по газ. Леле ова сега ме фрустира колку ни фали сексуално образование во државата! Вистинско сексуално образование не онака невино и површно. Зошто психолошко и сексуално малтретирање во тек на образование не го прат само професори иако тоа е најалармантно, го прат и соучениците. Удирање по газ, туркање, бакнување со сила, стегање, влегување во тоалети каде не припаѓаат. И се сеќавам дека на секое жалење ни велеа дека таа се расти. Кој се тепа се сака. Ова ме и р и т и р а. Мора да ги научиме деца дека нивното тело е само нивно и никој не можи да ги допира ако не сакаат на било кој начин ( најрано се учи уште кога е тодлер и кога одбива да се гушка со некој - не го терајте со сила, негово е телото, има право да не е гушнат од некој ако не сака или да не е бакнат од некој ако не сака).
     
    На smooch, cresa-jagoda, Sky-butterfly и 10 други им се допаѓа ова.
  18. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Бев малтретиран од една соученичка од петто до осмо одделение, не вреди да ја цитирам. Започна со малтретирање откако еднаш ѝ помогнав после мала повреда на физичко.
     
  19. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.229
    Od pred 30 I poveke godini do denes vo Mk nisto ne e izmeneto vo odnos na manijaci nastavnici Ili profesori.Devojcinjata Ili devojkite zboruvaat no instituciite ne funcioniraat.Na sekoj fakultet postoi najmalku eden manijak koj ucenuva,maltretira studentka a e assistant Ili profesor.Site toa go znaat I odgovornite go znaat no nikoj nikogo ne kazuva.Se bara reshenie od tipot da se izbegne manijakot.Devojkite se nemokni,roditelite isto taka. Nema ispituvanje sto pravi kolku cesto gi voznemiruva ... Prvo se nabeduva zrtvata deka go isprovocirala Ili go ucenuvala.No ne moze eden ist chovek da go ucenuvaat poveke studentki I samo nego ako nema prichina. I zatoa molcat devojchinjata,se traumatiziraat i patat.
     
    На ИСКРЕНА01 и mode-kristina им се допаѓа ова.
  20. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски