1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пудра во прав/камена пудра

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 7 февруари 2018.

  1. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Баш како ситна песок, и кога ќе ми бликне лицето дека поприлично мрсна кожа мислам дека имам зрнце во секоја пора за да се гледа од што подалеку...
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.626
    Пол:
    Женски
    А јас да си прашам, дали постои камена или пудра во прав што не ги истакнува сувите делови од лицето?
    Јас имам суво лице преку зима, а многу попрактично ми е да ставам само коректор и пудра во прав, откоклку течна. Не ми треба огромна покривност, само да е за сува кожа ок, да изедначува тен, и да е лесна на лице. :)
     
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Доцнам многу, ама сега прочитав :) Матира пудрата, но текот на денот сепак има потреба да обновиш ако имаш масна кожа.
    Негативно кај неа ми беше тоа што ја земав 05 Translucent, која треба да е најсветла и нели, транслуцентна/необоена, но сепак е розеникава и претемна за мене, иако не сум баш најсветла (Borjois 52 користам). Парфимирана е, мириcа на ружа.
    @Luminary, ти препорачувам Catherine Arley да пробаш, мислам дека ќе бидеш задоволна затоа што дава многу фин свиленкаст финиш.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Нема проблем, фала во секој случај :) ја земав и да, мириса многу интензивно, но дава убав финиш и ми се допаѓа покривноста.. Маана е што секоја нијанса им удира на розево, освен оние потемните нијанси..
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.626
    Пол:
    Женски
    @LollySky каде можам да ја најдам и која цена ако знаеш? Благодарам.:f:
     
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Catherine Arley Silky Touch е целото име. Јас во маалска продавничка во Ченто ја купувам, а мислам дека и во Голден Роуз ја има, по маалски парфимерии, може и на пазар :) Околу 200 денари е, не ми текнува точно, а има и две со по две нијанси што се.
    9523110051890.jpg
    fps3fnawhsms.jpg
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Јас сега ја користам оваа камена, ја земав од ДМ во Сити Мол.Покривна е ама е малку потемна од мојата течна пудра и ми го затемнува лицето па ја мешам и со бебешка пудра од Бекутан.Ја имам посветлата нијанса.
    447CFD3A-8947-45C2-A3A8-9BA08A0E122F.jpeg
     
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Ne najdov tema za kamena pudra.. ako ne e za ovde prasanjeto brisete... momentalno koristam kamena pudra na aura matt... super mi e no sakam da smenam malku... kakva da zemam.ne mnogu skapa.. gledav nes na alvedere vo dm bea okolu 200 na popust ama sumljivi mi se ne sum koristela nis id taa marka.. predlog nekoja ?
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Алверде се природни пудри , ама ако имаш мрсна кожа не ти ги препорачувам , мене од камените многу брзо ми светнуваше лицето. Евентуално таа во прав да ја пробаш , и така не е скапа
     
  10. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Da dolgo vreme gi gledam tie vo.prav ama nez zas nikad ne sum kupila. A nekako i na teksturata mi se ponezni tie vo prav. Inaku imam prilicno suva koza se osekam ko dehidrirano lice nekad a koristam kremi pded pudra obavezno
     
  11. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Kako ste zadovolni od ovaa kamenata na rimel.. koristam momentalno na aura okej mi e no pri kraj.. sakam da probam nova...citav za ovaa no neznam dali e sredno pokrivna i dali stoe ubavo na liceto, da ne mi bide ko.brasno maanato na lice.
    Tecnata od rimel vo sisence ja koristev no ne mi bese okej nemase ubav izgled na liceto.
     

    Прикачени фајлови:

  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од оваа, подобра ми е отколку таа округлата. Не е толки сува и прашкаста, не знам како да објаснам. Би одговарала и на нормална и сува кожа.
     
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Kozata mi e suva obavezno pred tecna moram da stavam krema... kako e so nijansi ovaa i koja e cenata?
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам првата и е доста светла со жолт подтон. Има 4 нијанси мислам. Јас ја купив од Шатци, таму беше поевтина. Не се сеќавам на цената, пред пола година ја купив.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Јас моментално ја користам пудрата во прав на Lush Emotional brilliance , многу убава пудра што не очекував да бидам многу задоволна , поготово кога видов дека е со некоја розева боја (а јас имам неутрален подтон) , пудрата убаво се ``претопува`` со кожата и на мојата масна кожа е супер , околу 6 часа со сигурност не ми се масти лицето. Ја користам од август месец и сум презадоволна , и верувам долго ќе ми трае - 20 грама е пудрата.Ја нанесувам и со четка и со сунѓерче :)

    [​IMG]
     
  16. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Bev denes po kamen pudra so namera da ja kupal rimel... bese 450 den. Ddvojkata mi rece imame nova za suva koza( kako mojata) mnogu ubava struktura i poeftina.. i ja zemav edna top face... ovaa vo prilog o ke vidam kamo ke bode vaka ubava meka mi stoe... dalu nekoj slusnal za nea i ja upotrebuva i kako e zadovolen. Pozz
     

    Прикачени фајлови:

  17. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    користам течна пудра од катрис и задоволна сум само земав посветла нијанса од што требаше.сега сакам да земам некоја добра камена ама потемна па препорачајте некоја камена пудра што сте користеле и ви се свиѓа.
     
  18. niaholly

    niaholly Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Дали се користи посветла нијанса на камена пудра од течната? Или иста нијанса треба да е камената како течната?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Бирај слична нијанса, колку што се може.
    Ако е посветла, може да двои од тенот и лицето да добива чудни нијанси во деловите кај што е нанесена камената пудра.
     
    На niaholly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissMissMiss

    MissMissMiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво би сакала да прашам, од камените пудри на Rimmel Stay Matte, која нијанса ќе ми одговара во согласност со течната пудра што ја користам а таа е Bourjois Healthy Mix нијанса 53 light beige.