1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пудра во прав/камена пудра

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 7 февруари 2018.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Кога сме кај компактните пудри - имам пробано многуу , но најголем впечаток ми оставија овие две -

    Пудрава на Мак , може да се користи и самостојно - без течна пудра поради покривноста што ја дава :) јас бев презадоволна :)

    [​IMG] [​IMG]

    и оваа на Clinique Stay matte која што исто така покрива како горната , идеални за мрсна кожа

    [​IMG]
     
    На LollySky и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Скапа оваа банана-пудра од Мејкап Револушн, редовната цена 495 денари.
    Но пак кога ќе се спореди со количината која се добива во однос на оние стандардни пудри во прав, пак се исплати.

    Ја купив најмногу поради попустот во Голден Роуз. Со него испадна 348 денари, што е дури и одлично за ваква голема грамажа.

    Единствено не ми се допаѓа составот - има парабени. Околу ефектот ќе пишам дополнително, кога ќе ја пробам на лице деновиве. Во секој случај, фина инвестиција за во козметичкото катче.
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Aj te molam tagni me koga kje ja probas da procitam kako ti e tebe :)
     
    На Rose96 и Mishela им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Важи, деновиве секако ќе ја пробам. Со душа чекам, ептен ме интересира како ќе ми се допадне.

    Ја пробав само на рака, со малку тапкање се стопи со кожата. На лице верувам впечатокот ќе биде поинаков. Само да одговара.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    @wannaBeMomma Дури денес ја пробав пудрава прв пат. Не е лошо, нашминкана сум од 9ч наутро, а Т-зоната уште е матирана.
    Не се познава на лице, тоа најмногу ме радува. Кога ја видов таква жолтеникава, мислев дека ептен ќе ми мава на жолто, но се топи со кожата и не дели од природниот тен.

    Најмногу ми се допаѓа за делот под очите. Убаво го сетира коректорот и на допир е пренежна кожата околу очите.

    За остатокот од лицето баш ме интересира колку ќе ми држи мат, ама како за скроз прво користење - ми се допаѓа.
     
    На Elence93 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Дали банана пудрата ја има во продавницата позади Бисер кај што има производи на ГР?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пудрата е од Мејкап Револушн, не е Голден Роуз. Таму не сум сигурна дали имаат производи од МУР.
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Последниот пат кога бев рекоа дека ќе донесат производи од МУР, но од тогаш не сум била. Па ако некоја знае или ако планира да оди, би ја замолила да ме извести :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    @Mishela, дали банана пудрата има нијанси, или една е само? Според твоите мислења за пудри и нијанси, заклучив дека имаме ист тен. Во последно време Т-зоната ми е помрсна од вообичаено, па би сакала да ми предложиш убава камена пудра за матирање (по можност и нијанса, затоа што стварно ме мрзи да барам погодена). :)
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Банана пудрата е универзална нијанса, можеш неа да ја пробаш ако ти се даваат повеќе пари (495 денари е).

    Ако не, тогаш види ја онаа Стеј Мат од Риммел. Мислам дека беше 002 peach. Провери сепак на лице место од тестер, зашто навистина е светла, а споро се троши. Мене многу ми се допаѓа.
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    И јас ја гледав банана пудрата, но не ја земав бидејќи има еден тон парабени. :shake:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Епа сега, за една проба ќе "замижеме". :wasntme:

    Барем јас многу сакав да ја пробам, така да воопшто не ми е криво.
    Освен Алверде нема пудра во прав без штетни состојки, а Алверде скоро сите ми се ужасни. :(
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Јас навратив на темава да ја пофалам пудрата во прав на Dr.Hauschka. Пудрава е најдоброто нешто што сум го користела во животов. Одлична за мрсна кожа (Биодевојка ми потврди дека пудрава има голема апсорбирачка моќ бидејќи содржи starch или скроб по наше ) , ја тестирам 2 недели веќе и сигурна сум дека ќе ја купувам засекогаш. Најдолго ја имам носено по 7 саата (кога одам на работа) и лицето ми изгледа одлично. Мириса многу убаво (на некои цветови) , има само една нијанса , лицето не изгледа како пренатрупано со пудра , не се собира по неколку часа..перфекција е. Голем плус што нема штетни состојки. Ја порачав од интернет бидејќи ниту во Македонија ниту во Грција не можам да ја најдам. Ви ја препорачувам на сите што имате комбинирана - масна кожа


    [​IMG]
     
    На piglet1, do-re-mi, Hipster и 6 други им се допаѓа ова.
  14. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Каде да ја најдам Rimmel stay matte Translucent? Никаде ја нема, освен во ДМ по некоја искршена.
     
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.627
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да си купам пудра во прав. Ја користам Healthy mix, имам претежно сува кожа, но сакам да имам нешто со што ќе можам да постигнам мат, но лесен изглед (не ми треба за покривност). Таа на Алверде спомната претходно добра би била? Или некој друг предлог? :)
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Catrice all matt plus.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.627
    Пол:
    Женски
    Која цена е? И има тестери во ДМ? :)
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Цената не е повеќе од 300 ден, не знам точно, а тестери има. :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Оваа на Essence дали може да се користи за baking под очите или премногу бели траги остава?:)
     
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Mislam ne, kolku sto znam za taa namena se upotrebuvaat pudrite vo prav so zolt poddton a ova ti e kamena pudra za setiranje I matiranje. Namesto nea ti ja preporacuvam banana pudrata na Make up Revolution, mene mi e super.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.