1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукање на водењакот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Пукање на водењакот, кај некого се случува овој процес...а кај некого не.Зошто сите знаеме дека породувањето може, но и не мора да почне со пукање на водењакот.
  За тие што имале пукање на водењакот,какви се вашите искуства, како реагиравте во тој момент?Дали во тој момент почуствувате било што?
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.958
  Допаѓања:
  84.588
  Пол:
  Женски
  Мене водењакот ми пукна сабајлето во 4ипол саат , и тоа се разбудив за да одам во тоалет , кога видов нешто зелено (а тоа бил изметот на бебето :lol: )
  потоа отидов во собата да му кажам на мм и кога почна вода да ми тече по нозете ама не многу , секако сватив дека тоа беше водењакот.А ништо не почувствував , никаква болка при тоа. :)
   
  На 020Cinderella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  :rofl: :rofl: :rofl:
  Како може ова стварно не ми е јасно ??? Ах пуста неинформираност :x
  Значи да констатираме-Породувањето започнува со пукање на водењакот !!! А тоа дали ќе пукне дома или ќе го пукнат на бокс е сосема друга приказна.Плодовата вода е таа која прва поминува низ каналите и условно речено ги шири и измива и прави пат за бебето.Вообичаено кај нормалните породувања од пукањето на водењакот до породување поминуваат најмногу 6 часа.
   
  На zalosna, kallias, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Мене ме интересира , од кога ќе пукне водењакот наредните колку часа бебето е безбедно???
  И морам да си кажам дека постојано си правам некои филмови да не ми пукне додека мочкам или се бањам па да не го осетам или пак додека сум излезена , надвор од дома :$
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Меу не може баш да не го осетиш затоа што или пука и одма истекува позамашна количина на вода или пак тече како од чешма (мене вака ми беше со второто) и не запира .Во прво време можеби ќе помислиш дека си пипи ,ама после ќе сватиш ,а и стомакот ќе почне да ти се намалува. Во случај да ти пукне водењакот не треба да чекаш ,туку се тушираш и одиш во болница,затоа што како што напоменав породувањето е започнато.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  5.284

  Мислам дека 8-12 часа максимум е безбедно бебето. Ќе осетиш кога е пукнат водењакот без проблем затоа што одкако пукне продолжува да тече а ти неможеш да го контролираш.

  Многу од нив што биле карлично цело време при самиот чин на породување се наместат нормално така да тоа не те многу загрижува (еве јасна пр. последните 3 месеци ниско ниско ниско да пред породување со пукнат водењак се качи горе :D ) . Обично одат со царски рез
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Зголемуваш/потенцираш само тоа тебе што ти одговара а да ја прочиташе одма реченицата после потенцираното ќе сватеше за што се збори :fubar:
  Па еве да ти болдирам и јас тебе да препрочиташ и да сватиш за што зборам,....кој не дочитува сешто сваќа :swear:
  ......значи, ЗАПОЧНУВАЊЕ, а не породување. Нормално дека мора п.вода прва да помине пред бебето да излезе. Бог да чуа и да брани од вакви како тебе, што се невидени буквалисти и се фаќаат за еден збор и недочитуваат. :geek:
  Вие други девојки извинете за мало нарушување на дематата. :)
   
  На Dulceee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.232
  Допаѓања:
  166.193
  Пол:
  Женски
  Ама Сноу, како породувањето не може да почне со пукање на водењакот? Како ќе почне инаку? :?:
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.493
  Snow, знам дека не се совпаѓам баш со темава, ама не можев едноставно да се воздржам.
  Ќе пробаш некогаш барем еднаш да не контрираш и да си ја прифатиш грешката?
  Твојот збор не мора секогаш да биде последен, а и точен. ;)

  Дури во последно време иритантно е ...
   
  На Draginja, kallias, slavica999 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е до мене ,ама па ти повторно и во втората реченица го потенцираш истото ,или грешам???
  Значи збориш за породување кое може,а не мора да почне со пукање на водењакот ????
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Annath,има мало недоразбирање.Значи мислев на целиот процес,на некого може водењакот на бокс да му пукне,а да добие болки дома и да е свесна жената дека породувањето почнува. Е сега дали дома ќе пукне дали у кола по пат во болница или на бокс, тоа е друга работа.Но не е битно ;) Дебатирајте си на темата не ви се мешам, ама морав да и одговорам на AIT,зошто погрешно ме разбрала.А не ради нешто друго.

  anabel-a, кога тебе некој пост некоја ченка нема добро да ти го разбере мислењето. Нема ли да и посочиш што точно си мислела.И ќе оставиш погрешно да те свати? Пример, кажуваш нешто,а таа некоја го сватила тоа како навреда арогантност. Зарем нема да и речеш, не не го кажав во тој контекст? ;)
  Анабел, која ќе беше целта на форумот ако не дебатиравме, и сите ќе си пишевме само по едно мислење?Целта не ми е мојот збор секогаш да е последен....едноставно сметам дека треба да одговорам на нешто.Зошто сите тоа така го сваќате тоа на форумот.Не само за мене и за други членки.Ако некои две членки дебатираат незначи дека се препукуваат или се тркаат која ќе бие последна. И никогаш за ништо не тврдам дека е 100% точно што сум рекла.Зошто сите на некој начин сме ги примиле тие информации.И ги пренесуваме онака како што сме ги примиле/сватиле.А колку е тоа точно и верно нека си го перцепира другиот што ја прима инаформацијата. :)

  AIT, очигледно јас и ти не сме се разбрале добро секоја си перцепира на свој начин.Не е важно.Зошто ако продолжиме со дебатава ќе биде.Се тркаат која последна ќе е.

  Веќе не одговарам, своето си го кажав, кој како ќе свати тоа е негова работа.Продолжете си со темата :)
   
  На Ellyy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.232
  Допаѓања:
  166.193
  Пол:
  Женски
  Процесот на породување не може да почне без пукање на водењакот. Во никој случај. Не значи дека ако жената добие болки, породувањето почнало. Оти болките не значат секогаш дека дошло време за породување. Кога ќе почувствуваш на своја кожа, тогаш ќе сфатиш ;)
   
  На galapce, bittersweet, Moira и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  16.897
  Пол:
  Женски
  Не е проблем кој колку ќе напише и дали ќе биде последен, ама невкусно изгледа, но многу е поважно тоа што некој ќе го напише да биде издржано. На пример, ова со пукањето на водењак-Ти, Сноу, можеби си мислела нешто но си напишала сосема погрешна информација, која не само што ќе ги збуни луѓето кои ќе прочитаат, туку и изгледа смешно за некој што веќе знае, а за тој што не знае па да не зборувам.
  Ако веќе си мислела нешто, постави ја темата-Се околу - пукање на водењак и остави да се пишува. Ова е како да поставуваш тема - Правење на деца (одн.зачнување) и да пишеш обично за да се зачне мора да има сперматозоид ама и не мора, може на бокс да и го стават :lol:
   
  На Whitecloud95, baby-star, AIT и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  195
  Да се вратиме на темата , водењакот ми пукна додека спиев , дента се изнаодив затоа што докторката ми рече многу да се движам и додека не добијам јаки болки да не одам на болница. Додека спиев се почувствував влажна :D станав да се тусирам и наеднаш ми протече течноста по нозете ( чиста беше) не почувствував никаква болка . Се истуширав и заминав на болница , некаде за 3 саати од пукањето на водењакот се породив.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Може сноу мислела на отварање и слично. Пример ете јас отидов на контрола и ме прегледаа и констатираше докторот дека сум била 1-2 прста отворена (иако чисто се сомневам во ова, оти немав никакви болки, а бидејќи тој беше тој ден на смена-па си сакаше да се породам на негова смена), па со шипка ми го пукнаа водењакот. Пред да ми го пукнат ме беа провериле уште 2 пати дали сум се отворила додатно и бидејќи не мрднав ни прст а ниту пак сакаше сам да си пукне, ме пукнаа :rofl: :rofl:
  Да пукнам, аман :D
  Инаку, си мислев нешто страшно е пукањето на водењак. За мене беше итнересно што видов како шприцам како фонтана на свечено отварање :rofl:
   
  На Draginja, dromka и LittleFairy им се допаѓа ова.
 16. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  290
  Јас првпат слушам за ваков пример и многу језиво ми звучи :worried:
  Кај сестра ми беше скроз различно, водата почна по малку да тече, без да пукне нагло водењакот, па лежеше во болница 3 дена за да издржи 36 недела до крај и кога решија да ја оперираат со царски рез, бебето си излезе природно, а водата си течеше 3 дена по малку, како подмочано.
   
 17. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.377
  Мислам дека сноу погрешно се изрази, значи мислам дека сакаше да каже дека можат прво да ти почнат болки па послем да пукне водењакот.. Како и да е и онака цел форум е пун со препукувања во скоро сите категории, барем овде немојте тоа да го правите.. Недоразбирањето беше помеѓу Аит и Сноу и нема потреба од мешање на други членки...

  Он топик: Јас сеуште не знам какво е чуството да пукне водењакот, и јас како меу си мислам дека нема да го осетам ама еве чим викате дека ке се осети , останува само да чекаме па да видиме :) :)
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Токму на тоа мислев 8)
   
 19. nadege

  nadege Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2012
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  23
  мамичќи не знам дали е водењакот :$ вчера додека спремав вечера се осетив како да сум помочана но дека не беше многу си реков не е ништо во текот на ноќта исто така ми се случи кога се разбудив видов дека пичамите ми се мокри, се пресоблеков и сега пред малку исто додека одев осетив како потекува и не можев да сопрам но ме буни што не е многу и не тече постојано. не е можно да правам беља зашто прв пат ми се случува ова да не можам да се контролирам инаку имам уште 3 дена до термин а немам никакви болки.. што ми се случува...?
   
 20. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Јас колку што знам водењакот кога пука може да истече наеднаш многу а може и малку помалку (доколку бил повисоко пукнат)ама не ме фаќај за збор. Кога ќе пукне водењакот не мора да значи дека одма ќе добиеш болки. Би ти препорачала да одиш на гинеколог зошто изгледа бебчето доаѓа. Позз и со лесно :*
   
  На nadege му/ѝ се допаѓа ова.