1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пустинска Зора и Пустински цвет (Варис Дирие)

Дискусија во 'Книги' започната од Тетка Биберче, 1 јуни 2017.

 1. Тетка Биберче

  Тетка Биберче Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Автобиогравски книги на
  Варис Дирие
  Родена во Африка во Сомалија како Номад
  го опишува тешкиот пустински живот, за народ кој е далеку од цивилизација
  Обрежувањето и иживувањето на жените муслиманки, кој немаат никакви права
  Уште како мала бега, сакаат да ја омажат за 3 камили со
  Старец
  Сега е Светски позната манекенка и Амбасадор на женските права
  Книги кој ме воодушевија
  Начинот на кој го опишува буквално преживувањето со кој се соочила
  Нема да ви откривам повеќе, вреди да ги прочитате
  Ви ги препорачувам!
   
  На BurstBerry и shz им се допаѓа ова.
 2. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.525
  Допаѓања:
  48.911
  Пол:
  Женски
  Пустинси цвет ја имам прочитано многу одамна. Варис ме воодушеви , не се откажала од потрагата по својот сон и покрај се што проживеала, навистина за воодушевување е.
  Исто и јас книгава ви ја препорачувам.
   
  На Тетка Биберче му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Тетка Биберче

  Тетка Биберче Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  И пустинска Зора да ја прочиташ ти ја препорачувам
  Таму раскажува за враќањето во Африка
  и повторно среќавање со нејзините родители
  Има и уште 2 дела
  Ама тие две книги тука ги нема, се надевам некогаш ќе успеам да ги најдам
   
  На Anna-marija., BurstBerry и shz им се допаѓа ова.
 4. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.433
  И двете ми се прочитани. Книги полни со тага и борба за преживување. Ме оставија без зборови. Топло ги препорачувам, вреди да се прочитаат.
   
  На Тетка Биберче му/ѝ се допаѓа ова.
 5. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.728
  Допаѓања:
  3.492
  Пол:
  Женски
  Пустински цвет ја имам прочитано уште поодамна и можам да кажам дека ми е една од поубавите прочитани книги која сведочи за судбината но и борбата за остварување на соништата на младата девојка. Баш е све прецизно и убаво напишано впрочем како и секоја автобиографска книга.
   
 6. Alidar

  Alidar Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Многу убава книга, навистина, многу ме потресе и ме допре до сржта
   
  На Тетка Биберче му/ѝ се допаѓа ова.