Пустински Цвет (Desert Flower) [2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од CrazyGirl15, 9 април 2017.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  18.941
  Пол:
  Женски
  ( Не можев да најдам тема за филмов , а заслужува , доколку има , избришете ја оваа и унапред се извинувам )
  Филм базиран на вистинска приказна за една Сомалика , која ќе успее да избега од африканската пустина и да си ја бара среќата во големиот Лондон , сосема сама . Варис Дири , била обрежана од 3 годишна возраст , по неколку години нејзините договориле брак со човек , кој може да и биде дедо , па таа се одлучува да побегне , најпрво кај нејзината баба ( по мајка ) , а потоа да замине за Лондон . Баба и и помага да стигне до Сомалијската Амбасада во Лондон , и Варис таму работи како хигиеничарка , се додека не е приморана да избега и од таму , само за да не ја вратат во Сомалија . Извесно време живее на улица , без работа . Игра на случајност , запознава девојка која ќе и помогне да се вработи во кафиќ , од каде животот ќе и тргне по нагорна линија .
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Штотуку го изгледав филмов , и морам да кажам дека навистина многу плачев , особено во делот каде девојката раскажува на новинарката низ што се поминала на свои 3 години , и како две сестри и починале поради тој обичај . Колку викаше и плачеше душичка , за време на обрежувањето , душа ми се испарчи . Па и таа старата , ко Дракула некој .. Како и да е , ретко плачам на филмови , но ова е дефинитивно филм на кој највеќе сум плачела , откако знам за себе .
  Кој не го изгледал , му препорачувам да си го пушти некогаш .
   
  На christinnn, Acka22, Тетка Биберче и 2 други им се допаѓа ова.
 2. winter flower

  winter flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2016
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  12.196
  Пол:
  Женски
  Го гледав вчера откако прочитав многу позитивни критики за него тука низ форумов! Единствено ако сте оперирани од чувства нема да допре филмов до вас! Секоја чест на храброста, упорноста,желбата за подобро утре,независноста на девојката! Еден куп работи собрани во 120 минути кои една жена може да ги поднесе и пак да остане со гордо крената глава!
   
  На LegallyBlonde13, Тетка Биберче и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
 3. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.046
  Пол:
  Женски
  Го гледав филмов откако го видов постов и навистина е предобар.
   
  На CrazyGirl15 и Тетка Биберче им се допаѓа ова.
 4. Тетка Биберче

  Тетка Биберче Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Може линк од Филмот
  само што и ги прочитав книгите
  Сакам и Филмот да го погледнам
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Тетка Биберче

  Тетка Биберче Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  кај да го гледам, ќе ми пише некој :(
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  18.941
  Пол:
  Женски
  Јаа го гледав на zavalise.com .. пиќи на гугл пустињски цвет онлајн са преводом и ќе ти излезат сите страни каде го има филмот . @Тетка Биберче
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Тетка Биберче

  Тетка Биберче Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу :)
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vagabond

  Vagabond Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2017
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  8
  Преубав филм, многу емотивен, вистинска приказна!
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.