1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пцовки...погрдни зборови и сл.

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 24 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  Колку често ги коритите пцовките и погрдните зборови?
  Што мислите за нив...?Им задавате ли внимание,како реагирате?

  Јас мислам дека тие премногу станаа секојденевии на нашиот речник, и дека колку и да сме во некој афект не треба така да се изразуваме- очигледно тоа е недостаток на зборови во нашиот речник, во одредени моменти.
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.401
  Секојдневно, но тоа е за мене глупост,бидејки мислам се може да се реши со добар разговор.Јас ги сакам лугето кои ми ги кажуваат моите мани..Се трудам да сум позитивна и сите што сфатив дека не ми се пријателки,ги опсипувам со правење на добри дела така да самите си заминуваат.Имам правило во мојот живот непријателот сакај повеке од себе тој ќе се угуши од дадената љубов и ама баш никогаш нема да те повреди ќе бега од тебе ова ми е испробано и супер функционирам.поздрав
   
 3. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  `Пцовките се аргумент на оној кој не е во право`.
   
 4. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Чудо големо ако опцујам :)
   
  На kikkki и kristina123456 им се допаѓа ова.
 5. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  секојдневниот наш речник е полн со псовки и со навреди секако во саркастична смисла. Во разговори со друштво или врсници користам да, ама во разовори со возрасни професори и слично нормално дека не внимавам што кажувам
   
  На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  мрзам луге кој псујат како кочијаш,посебно оние возачите.не ја гледам целта но според мене тоа е одраз на нискоинтелегентни луге кој не знаат да ја исфрлат и контролираат својата негативна енергија во одредени ситуации .ги опрравдувам само кога се кажани во некоја позитивна смисла на своја сметка ..
  сепак сум балканец :lol:
   
 7. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  14.164
  Пол:
  Женски
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Уф, епа сега ме погодивте. Пцујам. Троа поише. :wasntme:
  Се пцујам, луѓето, предметите.. ама себе највеќе.
  А вака, кога ќе ме опцујат, се чувствувам ко отпорна. Не реагирам нешто. :wasntme:
  Многу пати, ми прелетала пцовка пред наставници и професори.
  Порано викав само: да ти се плукнам. Ама сега, секој ден се повеќе напредувам. |(
  Пред некој ден, сама себе си се пцуев. Мислев дека сум заборавила нешто дома, за во школо. Се по список си изнаредив. И после видов дека уствари не сум заборавила, и почнав: Пу да ти .... глупата, не сум била глупа. :wasntme:
  Не знам, некако ко да немам контрола.
  Додека погрдните зборови, сите си ги чувам специјално за сестра ми. И ги давам со машничка. Па и она со се картичка ќе ми врати... Фактички си правиме: на ти го, дај ми го. :wasntme:
  А да, заборавив. Во последно време, го користам и: оди по ѓаволите. Ама додека ми текне тоа, отиде возот.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.085
  Допаѓања:
  61.959
  Пол:
  Женски
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Пцујам кога сум нервозна. Страшно многу. Така ми иде, некако ми е начин да си ја истурам нервозата.
  Проклетство, у пи*ку матер, све да ти *бам, по ѓаволите, у ку*ац, не знам, не ми текнува сеа, не сум таму. :) Ама гледам почесто под бркови да си пцујам, порано се уз викање, па не дава баш тоа една добра слика за девојка. Барем маж ми така ми вика. :wasntme:
   
 9. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.151
  Допаѓања:
  261.981
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Не пцујам.

  Не е мој стил, сметам дека користењето на пцовки кажува многу и за лицето кое ги користи, а не само за оној кон кого се наменети.

  Кога сум во близина на онаа граница после која може да ја изгубам контролата , се повлекувам.
  Ако зедам некого лом да го направам и му испцујам се најмило знам дека ќе се чуствувам разочарана од самата себеси.
  Не ми личи ниту на годините, ниту на нивото на култура ниту нивото на образование.
   
  На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Си пцујам де, мирољубива особа сум јас, не тепам.
  Море све да ти е*ам, е*ем ти матер, вози се у ку*ац, пи*да ти сестрина/мајчина (зависност од расположење и прилика) се на репертоар, погрдните зборови се упатени до луѓе што ептен ама ептен ми стапнале на жила, од чиста мира не навредувам некој, треба да ме повреди и изнервира некој за да го навредам дубоко.
  А за пцовки не мора толку, битно е да се дружиме! :wasntme:
   

  Прикачени фајлови:

 11. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.827
  Пол:
  Женски
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Не псујам јас освен кога сум премногу изнервирана и тогаш му ги псујам мртвите на тој што ме изнервирал и тоа е тоа ]:)
   
 12. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Кога се карам со некого без разлика колку е ситуацијата напната колку да сум вон себе не навредувам и не пцујам . Всушност многу ми е ниско интелегентно се караме за една работа , а некој се дрзне да те навреди за сосема 16 работа . Без оглед дали е за сосема друга тема , навреда за физичкиот изглед, пцовка упатена кон тебе . Мене сето ова ми носи само еден заклучок ... Дека личноста нема доволно богат речник ни доволно аргументи па ни култура основна да ме побие . И не им се лутам на нив се лутам сама на себе што сум трошела време на некој/а со кој очигледно не сум на исто ниво во секој поглед . Гледам дека понатамошна конверзација не е можна . Зошто ни тој / таа може да се приспособи на мене , ни јас на неа. Поточно ни таа ќе си го крене нивото на култура ни пак јас можам толку да се спуштам .

  Инаку настрана знам да опцујам ма да тоа е онака ко на зезанција повеќе не ми е нон стоп ...
  Во стило нека иде у ... недокажано :D нека иде у ... Париз може :rofl:
  И тука и да оцуеш некогаш ГРАНИЦА ! инаку уличарски делува одвратно ниско .
   
 13. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  245
  Псовки...погрдни зборови и сл.

  Како и се нормално така и пцуењето има своја позитивна и негативна страна.
  Позитивната е што знае да ми ја ублаже болката, да ми го намали стресот, при што се зголемува толеранцијата на болка. Барем на мене така делува. 8)

  Сепак , ако постојано се пцуе, псовките, погрдните зборови се придружни содржини во секојдневниот говор , не само што би стекнале лоши манири, туку и помалку - веројатно дека ке го достигнеме полезниот ефект на пцофката.

  Пцујам ретко, пцуењето не ми е во секојдневниот вокабулар. :lol:
  5-10 мин во комбинација со удирање бокс и/или глава во зид, па потоа се смирувам како бајче. Пцујам на мртво, да. Бидејки истото тоа ми помага да си ја ублажам болката.
  Искључиво пцујам кога сум сама, во присутство на друга личност, друштво Не. Шознам, кога бев мала за нешто се изнервирав а бев немоќна, не ја забележав мајка ми дека била во моја близина па фино - лепо опцув. Како ме погледна и викна по мене, ме пресече. Па одтогаш неможам пред некој да користам пцовки, погрдни зборови.

  И не, тоа не ме прави лоша, ни пак кажува „многу„ за мене, истото тоа не ме прави полоша и „емоционално понеинтелигентна„ од некои личности кои што немаат изустено пцовка во животот.
  Едноставно тоа е мој начин за да си ја ублажам болката, а бидејки немам со кој да си подумам за она што ме мачи... ондак...
   
 14. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  70
  Кога човек е изнервиран не се контролира, па може се да се каже, но тоа е навистина што тој го мисли :)

  Кога ќе се изнервирам може нешто да излета :D
   
 15. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.842
  Допаѓања:
  4.862
  Пол:
  Женски
  Пцујам премногу дури што не го доликува тоа за едно девојче.Татко ми се зафркава и ми вика дека сум била како француски кочијаш. :rofl: :rofl: :rofl:
  Иначе,еднаш од еден човек слушнав дека п*чка ти материн,ти е исто како добро утро.
  Значи пцовките се многу,многу застапени во секојденвниот живот,и во нашиот речник. :D
   
 16. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  951
  Баајги си пцујам другарки.. другари па и дечкото понекогаш,али од љубов е тоа бе :D
  најчесто користам да ти и*ам тоа... е*и се...
   
 17. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Ха....
  За мене пцовката претставува погрден збор, кој често е употребуван кога некој е изнервиран, изреволтиран...
  Некој може да се навреди, ама во денешно време пцовката е дел од нашето секојдневие, па сите ја користат и не верувам дека некој ја зема при срце.
  Не пцујам често, ама кога сум изнервирана не прашувам, одма сум кавгаџиски настроена, па може да ми се испушти ваков збор, ама не е толку страшно, затоа што знам какви работи употребуваат другите. :!:
   
 18. sweet17

  sweet17 Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  па ретко пцуам ок некогаш кога сум нервозна да..
   
 19. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.990
  Пцујам кога сум ептен ептен изнервирана да чадам од нервоза :@ :devil: .А на некого лично да му опцујам или навредам со некој погрден збор не ми се случило.Сепак сум академски образована личност и моите принципи не ми дозволуваат да му опцујам на некого,сепак не е убаво.
  А во себе пцујам,си кажав погоре :lol: :$ :worried:hock:
   
 20. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  243
  Си пцујам јас и гајле немам а знам дека треба да се засрамам а памет не ми доаѓа.
  Никогаш прва не навредувам некого се додека не слушнам мене да ме навреди е тогаш лом го правам не се контролирам и сешто можам да изнакажам и пак гајле да си немам. Сигурно нема да ќутам а некоја будала да ме навредува ама кога ќе видиш фајде нема од зборење и ти доаѓа да му ја влепиш една па да се освести. :punch: