1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Италија

Дискусија во 'Барање работа' започната од Ananina, 15 јули 2015.

 1. Ananina

  Ananina Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  здраво на сите
  Барав низ темиве но не најдов нешто слично. Постојат теми за германија, канада америка ..... Но не и за работа и емиграција во Италија. Кои се вашите искуства ?
  Знам дека има многу македонци што работат и живеат во Италија посебно на северот ( барем така имам читано :) ).
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Magdallena

  Magdallena Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Znam deka od istochna Makedonija sekoja prolet idele polni avtobusi za rabota po plantazi vo Italija. Drugarka od toj del Mk ima kazuvano deka idele majki, tatkovci, chicichkovci, strini, vo nekoi sluchaevi i postari chelonovi (babi, dedovci), sekoja godina, na 3-4 meseci. Toa se pretezno zemjodelski raboti, za koi nema opredeleno rabotno vreme, se zaviselo od vremenskite uslovi. Ako vrne na primer, ne rabotat. Taka i se plateni mislam. Ponekogash rabotele i na 40 stepeni :drunk:, preku 12 chasa vo denot, prestojuvale po kolibi i shatori... Toa se nenormalni raboti i nikakvi uslovi, i jas ne znam niz shto pominuvaat tie luge za da se nafakjaat na rabota vo takvi uslovi, i mnogu mi e zal sto postojat takvi luge kaj nas. Pa toa ni emigranti bez nikakvo obrazovanie od zemji kako Somalija ne go rabotat zasto znaat deka so toa nema nikava perspektiva osven crnchenje, tuku baraat ponormalni raboti, chistachi vo klimatizirani objekti, pomoshnici vo kujni, pa duri i preporadavaat suveniri, kapi i naochari po ulici, sto realno ne e sjajna, no podobra solucija. Da ne se sfatime pogreshno, jas poddrzuvam isseluvanje vo stransto zoshto znam deka situacijava vo drzavava ni e nikakva, i jas rabotam vo Germanija, nikakva prestizna rabota, no vo normalni uslovi i kade sto znam deka imam golemi shansi za unapreduvanje.

  A od polichno iskustvo, ako moze da se nareche, imam bratuchetka koja studirashe turizam na Univerzitetot vo Bergamo, i za vreme na studiite bev 2 pati na gosti kaj nea, dosta me prosheta, prekrasna zemja, preubav narod (prvenstveno mislam na fizichki osobini kaj mashkite:inlove:), no vo pogolemite gradovi ima dosta bezdomnici. Toa vo severot na Italija (sto se smeta za region so najvisok standard i kvalitet na zivot vo cela Italija. Na jug, najdaleku bev vo Rim, ogromen grad, guzvi nasekade, jas bev vo Juli i imashe enormno visoki temperaturi, nasekade dehidriraa turisti, i mora vo sekoja prilika da se nosi shishe voda so sebe, no ima i mnogu napadni bezdomnici, mi ukradoa 60 evra, sreka sto lichnite dokumenti mi ostanaa, taka sto treba i prerpazlivost. Jugot se smeta za najsiromashen. Ubava zemja so kultura i istorija. No ne neshto idealna za zivot. Bratucheda mi isto ne beshe neshto impresionirana, i posle diplomiranjeto se preseli vo Shvajcarija (regionot od italijanskoto govorno podrachje), kade sto e zadovolna.
   
 3. izabela.nik

  izabela.nik Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2013
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  4.625
  Пол:
  Женски
  Ako има некој заинтересиран за Италија нека каже да споделиме искуства
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gentlemen

  Gentlemen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2017
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  Ако знаеш нешто повеке околу средување на документи за работа во ИТ со МК пасшо пиши ми
   
  На betikolevska1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 753

  753 Нов член

  Се зачлени на:
  12 август 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, ве молам некоја дополнителна информација за работа во италија со македонски пасош. Ме интересира, искуство ако имате за прилагодување на децата во средината. Дали факултетот ни се признава. Фала многу
   
 6. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.792
  Допаѓања:
  216.645
  Пол:
  Женски
  Многу тешко па еднакво на нула да те земе некој со мк пасош и документи да ти прави, а на црно не држат повеќе работници оти инспекцијата и казните се чести и големи, за жал сите бараат луѓе со еу пасош а конкурентите со еу пасош се големи.
  Порано птед 10 15 години беше друга песна сега е се сменето бидејки има куп мк бг и романци што се еу државјани.
  Посебно романците што се нудат да работат за дупла помала дневница ..
  На кратко тоа е тоа.
  Факултет конкретно во италија тешко да е признат а уште потешко работа да најдеш таква оти кризата во државата си го прави своето за жал

  Е сега не знам за јаболки и за лојзњата дали работат сезонски со мк пасош ама знам дека грото се со бг пасош.

  Таква е ситуацијата освен ако немаш некои блиски па тие блиски да имаат блиски да ве спровнат некако а работни визи тоа тешка работа.
   
  На 753 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elenija

  elenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали можеби некој познава посредници за виза во Италија?
   
  Последна измена од модератор: 2 јули 2021
 8. Друштвена

  Друштвена Активен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2023
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Здраво, луѓе, ве молам за информации за работа во Италија за доктори и друг медицински персонал.
   
 9. Девојка999

  Девојка999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира, медицинска сестра некоја што работи во Италија има ли на форумов? Или некој што отишол преку IM JOB MOBILITY, ми излегуваше оглас од нив за мед.персонал.
   
 10. Nikce

  Nikce Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  17
  И мене исто така ме интересира, јас пробав да аплицирам и се пополнив, прикачив и сликa и CV и на крај ме врати на почеток и не ми стигна некој повратен email. Не знам можеби страната веќе нешто не функционира затоа што огласот беше од минатата година.
   
 11. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.403
  Допаѓања:
  8.575
  Пол:
  Женски
  :hai:
   
  На Девојка999 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Девојка999

  Девојка999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Ме интересира колку е "лесен" патот за работа како медицинска сестра таму. Од твое искуство, кои документи ти беа потребни, па сѐ до јазик и сместување. :)
   
 13. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.403
  Допаѓања:
  8.575
  Пол:
  Женски
  Ке бидам искрена и отворена, патот не е лесен поготово ради самата администрација во италија.

  Е сега, за документи:

  Потребни ти се сите документи:
  1.Диплома - апостил печат
  2.Уверение за положени испити - апостил печат
  3. Уверение за стаж со се број на часови што си идела - апостил печат
  4. Стажанска книшка цела - апостил печат
  5. Ако имаш работно искуство земи документ дека си работела.
  6. Док од суд за казнена и кривична евиденција - Овие два документа извади ги покасно/последни, зашто во министерство не смеат да им е поминат рок повеќе од 4-6 месеци. Кога ке ги добиеш овие две потврди право во амбасада и од таму право во италија да доистрчкаш остатокот од работата.
  7. Б2 диплома од познавање Ит јазик или PLIDA или CILS

  Сите овие документи кај нотар, па во министерство за правда за да ја одобри нотарската заверка, потоа превед кај преведувач што е од амбасада признаен, носиш во амбасада таму ти даваат признание дека се ти е валидно и дека преводот е валиден.
  Ке им кажеш дека ти е за работа и плаќаш некои 2750 ден.

  Потоа во Италија, (моја препорака) да се обратиш во CAF таму ке ти помогнат и они ке ти истрчкаат работа.
  Доколку не можеш или не сакаш преку нив тогаш: Ке мораш да направиш во Италија верификација на печати пак со марка ди боло (поштенска марка мислам би се превело) од 16е за секој документ. Верификација се прави во пефактурата. КОга ке го истрчкаш сето ова, праќаш преку пошта до Министерство за Здравство на Ит во Рим. од таму миниум 4 месеци се чекаат за одоговор.
  Е сега, одговор добиваш:
  1. Не ти е одобрена (може док ке ти фали)
  2. Ке треба дополнително да одиш некој месец на стаж (кој е во смени и не ти е платен)
  3. Ке треба да полагаш некој испит до најблизок факултет/универзитет што ти е.
  Мене ми дојде одгвоор од Парма зашто ми е најблизок за одење на стаж а стаж одев во градот кај што сум.
  Од тука кога ке завршиш ке пуштиш емаил на таа зона кај што (ке) си дека имаш изодено на стаж од таму ке ти дадат потврда дека можеш да работиш, но ке мора да чекаш пак официјален документ од министерство, сепак и без тој документ имаш право на работа во приватни но не уште во државни клиники.

  Е сега за смештај, мораш да поседуваш Еу документи за да можеш да извадиш дозвола за престој за да си пријавена под стан некаде. Кирии зависи каде си, проблем е сега со сметките што се нереално големи.

  За работа, има побарувачка многу, но и да знаеш не е како во Македонија. Секоја грешка се плаќа и за банални работи може да се изгуби лиценца. Скоро цела одговорност е префрлена на мед сестра тука. Доктор
  може и да не ти се замара поготово ако си оставена сама на смена некаде па ти мора да донесуваш одлуки.

  Работа можеш секогаш да се вработиш во приватни домови за стари лица, нон стоп има побарувачка и во некои прватни клиники.
  За во државно се чека конкурс на кој полагаш писмен и усмен дел пред комисија и врз база на твое познавање те ставаат на ранг листа.

  Платите не се нешто којзнае што, до 1800е може да се движат, но секогаш можеш да размислиш за опција на дополнителни студии од некои насоки каде што може да бидеш поплатена.

  Слободно прашај/те доколку имате уште прашања.

  И со лесно :l:
   
  На tea1221 и Девојка999 им се допаѓа ова.